Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

10 wskazówek, dzięki którym sadzenie nasion będzie łatwe i efektywne

2019-05-23
10 wskazówek, dzięki którym sadzenie nasion będzie łatwe i efektywne

Wiosna to bardzo ważny okres dla wszystkich ogrodników – a zwłaszcza tych, którzy postanowili w tym roku posadzić nasiona. Jeśli i Ty planujesz tę pracę, przeczytaj nasz artykuł o wysiewie - opisaliśmy w nim cały proces, dodając praktyczne porady, dzięki którym nie popełnisz błędu na żadnym z jego etapów.


#1 Na dobry początek: poznaj wymagania swoich roślin

Zdecyduj jakie rośliny chcesz zasiać, a następnie sprawdź ich wymagania – takie informacje znajdziesz na każdym opakowaniu z nasionami. Zastanów się, czy zapewnisz wszystkim wybranym sadzonkom optymalne warunki do rozwoju? Gdy nie jesteś wstanie odpowiednio pielęgnować rozwijających się roślin, wysiew traci sens.

#2 Sadzenie nasion – jaką ziemię wybrać?

Postaw na ziemię przeznaczoną do wysiewu nasion – jest bogata w składniki, które pozytywnie wpływają na ich wzrost. Składa się z czterech części: krzemionki, kompostu, torfu niskiego oraz wysokiego. To podłoże wykorzystasz także do sadzenia roślin wrażliwych na zasoloną ziemię i mających średnie lub niskie zapotrzebowanie na substancje odżywcze.

#3 W czym wysiać nasiona?

W roli pojemników do sadzenia nasion doskonale sprawdzają się doniczki z nawierconymi dziurkami na dnie – podczas podlewania nie przelejesz kiełkujących w nich roślin. Szukasz odpowiedniego naczynia na nasiona? Sprawdź nasze donice i doniczki. Do wysiewu możesz wykorzystać także pudełka różnej wielkości, kuwetki, czy inne tego typu akcesoria.


#4 Przygotowanie odpowiedniego podłoża – jak zrobić to dobrze?

Z zasady im większe nasionko, tym bardziej zbita ziemia – wtedy podłoże stabilnie podtrzymuje kiełkujący pęd. Przed samym siewem delikatnie zwilż glebę – na przykład zroś spryskiwaczem napełnionym wodą – kawałki ziemi lekko skleją się ze sobą, dzięki czemu precyzyjnie umieścisz nasiona w wybranym miejscu.

#5 Jak prawidłowo sadzić nasiona?

Jeśli posiadasz duże nasiona, posadź je głębiej i dalej od siebie – mniejsze rozsyp równomiernie obok siebie na całej powierzchni doniczki.

Pamiętaj!
Umieść ziarenko na głębokości równej jego trzykrotnej średnicy. Rośliny nie powinny także ,,przeszkadzać sobie”  w rozwoju – dlatego do jednej doniczki lub kubeczka wrzuć mniej więcej od 2 do 4 większych nasion, a mniejszych– około 8 lub 9.

#6 Podlewanie nasionek – rób to z głową!

Bardzo częstym błędem jest przesuszanie lub przelewanie nasionek – dlatego zanim rozpoczniesz pracę, odnieś się do wymagań poszczególnych roślin. Staraj się także oszczędnie podlewać ziemię – w tym celu wlewaj wodę bezpośrednio pod doniczkę - na powierzchnię tacki lub osłonki.

#7 Odpowiednia pielęgnacja nasionek

Po posadzeniu oraz podlaniu ziarenek, przykryj wierzch doniczki podziurawioną folią spożywczą – dzięki temu stworzysz mikroklimat sprzyjający rozwijającym się roślinom. Pamiętaj jednak, aby co jakiś czas przewietrzyć ziemię – w ten sposób ziarenka nie zgniją pod wpływem wysokiej temperatury.  Sprawdzaj kondycję swojej uprawy co najmniej raz dziennie – dzięki temu jesteś w stanie szybko i odpowiednio zareagować w razie pogarszającego się stanu uprawy.

 


#8 Dobre warunki do rozwoju nasion, czyli?

Optymalne warunki do rozwoju nasion to przede wszystkim wysoka wilgotność powietrza oraz temperatura wahająca się od 23 do nawet 30 stopni Celsjusza. Gdy ziarenka zaczną kiełkować, zapewnij im dobry dostęp do światła.

#9 Poprawne rozsadzanie nasionek – jak to zrobić?

Z rozsadzeniem poczekaj do momentu, kiedy rośliny wykształcą swoje właściwe liście – wtedy umieść sadzonkę w większym pojemniku. Wtedy rozpocznij również proces hartowania.

#10 Roślinki hartuj powoli

Hartowanie to proces przyzwyczajania roślin do warunków, które panują na zewnątrz – w tym celu wystaw doniczki na balkon lub taras w najcieplejszym momencie dnia, odczekaj pewien czas i przenieś je z powrotem do domu. Czynność powtarzaj przez kilka dni, wydłużając okres przebywania roślinek na świeżym powietrzu. Pędy wysadź późną wiosną, w połowie lub pod koniec maja, kiedy istnieje jedynie minimalne ryzyko przymrozków.

Podsumowanie

Opisaliśmy cały proces wysiewu – od kupna nasion do hartowania i posadzenia pierwszych rozsad w ziemi. Nasze porady oddajemy w Twoje ręce – niech pomogą stworzyć piękny ogród, złożony z pięknych, dorodnych roślin. Życzymy powodzenia!

 

pixel