Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

11 najbardziej przydatnych narzędzi w ogrodzie

2020-01-10
11 najbardziej przydatnych narzędzi w ogrodzie

Piękny ogród to marzenie niemal każdego posiadacza własnego kawałka ziemi obok domu. Często to właśnie on jest motywatorem do tego, by porzucić mieszkanie w bloku i przenieść się poza miasto. Zanim jednak będzie można podziwiać kwiaty, krzewy czy równiutki trawnik, trzeba się przy tym nieco napracować. Zobacz, jakie narzędzia ogrodnicze pomogą Ci w tym najbardziej.

Narzędzia ręczne

Narzędzia ręczne to najbardziej podstawowe wyposażenie, które jest potrzebne w każdym ogrodzie. Nie zawsze jednak zestaw narzędzi ręcznych będzie wyglądał tak samo, bo innych narzędzi używa się do przycinania krzewów czy żywopłotu, a innych do sadzenia cebul kwiatowych. Bez wątpienia można jednak wskazać, że w każdym przydomowym ogrodzie powinna się znaleźć łopata i/lub szpadel, grabie, motyka, spulchniacz, siekiera oraz sekator i taczki.

  • Łopata i szpadel


Łopata i szpadel przydadzą się zarówno podczas przekopywania rabat kwiatowych czy grządek warzywnych, jak i do kopania dołków pod krzewy czy drzewa. Dobry sprzęt musi mieć solidną łyżkę, żeby nie wyginała się podczas kopania oraz ostrą krawędź, która ułatwia wbijanie łopaty w ziemię. Trzonek powinien być solidny, drewniany lub metalowy oraz mieć długość dopasowaną do wzrostu osoby kopiącej. Warto zwrócić również uwagę na wagę łopaty, co ma znaczenie szczególnie przy większych obszarach do przekopania. 

  • Grabie


Niezbędne w ogrodzie są również grabie, które mogą służyć zarówno do grabienia opadniętych liści czy skoszonej trawy, ale też do wyrównywania powierzchni grządek czy rabat przed zasianiem roślin. Do grabienia liści lepsze będą grabie z dość miękkimi i cienkimi zębami, które przypominają miotłę. Nie będą one natomiast wygodne przy wyrównywaniu ziemi, bo w tej roli lepiej sprawdzą się grabie z grubszymi i krótszymi zębami, metalowe albo plastikowe. Warto zatem zastanowić się, do czego będziemy używać grabi i od tego uzależnić wybór ich rodzaju albo zakupić grabie w kilku różnych wersjach i korzystać z nich w zależności od potrzeb.

  • Motyka


Każdy, kto chce mieć w ogrodzie coś więcej niż trawniki i krzewy, powinien zaopatrzyć się w motykę. To narzędzie wielofunkcyjne, które przydaje się niemal o każdej porze roku. Pozwala przekopać niewielki fragment ogrodu np. w pobliżu innych roślin, gdy kopanie łopatą jest wykluczone. Motyką można również  delikatnie spulchnić ziemię w czasie upałów oraz wydobyć z ziemi cebule i kłącza, które nie mogą zostać w zamarzającej ziemi. Warto wybierać motykę, która z jednej strony ma ostrze, a z drugiej zęby, bo dzięki temu jedno narzędzie stanie się wielofunkcyjne.

  • Spulchniacz


Narzędziem dodatkowym, które częściowo może zastąpić motyka z zębami z drugiej strony, jest spulchniacz. Czasem jednak jest ona niewystarczająca i wtedy z pomocą przychodzą spulchniacze o nieco większych rozmiarach, ale i możliwościach. Szczególną uwagę należy zwrócić na spulchniacze kilkugwiazdkowe, z pomocą których można szybko i sprawnie spulchnić większy kawałek gruntu. Gwiazdki, którymi są zakończone mają ostre końcówki i osadzone są na pręcie. Obracają się one w trakcie pchania lub ciągnięcia pomagają zadbać o odpowiednie spulchnienie gleby. Dzięki temu rośliny mają lepszy dostęp do wody i składników odżywczych, co dobrze wpływa na ich wzrost i rozwój.

  • Siekiera i sekator


Siekierasekator to z kolei narzędzia, które przydają się przede wszystkim tym, którzy mają w ogrodzie nie tylko rośliny zielne, ale też drzewa i krzewy. Siekiera przydaje się przy większych wycinkach, gdy chcemy usunąć większe gałęzie lub całkowicie wyciąć grubsze krzewy czy drzewa. Sekator natomiast jest pomocny przy zabiegach pielęgnacyjnych, gdy chcemy usunąć lub skrócić cieńsze gałęzie. Przy małych krzewach z cienkimi gałęziami lepiej korzystać z poręcznych sekatorów z krótkimi uchwytami, a przy większych krzakach i drzewach, wygodniejsze może być manewrowanie sekatorem z dłuższymi trzonkami.

  • Taczki


Wśród narzędzi niezbędnych w ogrodzie bez wątpienia nie może zabraknąć taczek. To sprzęt wielofunkcyjny, który pomaga m.in. przewozić ziemię w workach, nawozy, ziarna trawy czy innych roślin, sadzonki drzewek i krzewów. Doskonale przydaje się również podczas jesiennych porządków w ogrodzie, gdy trzeba usunąć suche liście, pozbierać owoce czy obcięte gałęzie. Ważne, by dobrać rozmiar taczek do tego, do czego planujemy ich używać oraz wybrać, czy wolimy tradycyjne metalowe taczki z rączkami, które trzeba pchać, czy może wygodniejszy będą taczki w kształcie kosza, które raczej ciągniemy za sobą.

 

Narzędzia elektryczne

W pielęgnacji ogrodu bardzo przydają się również elektryczne narzędzia ogrodnicze, dzięki którym wiele prac można wykonać wygodniej i szybciej. Najbardziej przydatnymi narzędziami tego rodzaju są kosiarka elektryczna i nożyce do żywopłotu.

  • Kosiarka elektryczna


Kosiarka elektryczna to narzędzie niezbędne w każdym niewielkim ogrodzie. Przy je wyborze trzeba zwrócić uwagę na szerokość koszenia, możliwość regulacji wysokości oraz zasięg. Im mniejsza kosiarka, tym mniejszy trawnik można nią kosić. Na szczególną uwagę zasługują roboty koszące, które cieszą się coraz większą popularnością i są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które marzą o równiutkim trawniku, ale nie mają czasu na regularne koszenie. Robot koszący zrobi to samodzielnie, gdy właściciel będzie poza domem.

  • Nożyce do żywopłotu


Wszyscy, którzy mają w ogrodzie żywopłot, niezależnie od tego, czy jest to żywopłot z iglaków czy z roślin liściastych, z pewnością docenią elektryczne nożyce do żywopłotu. Są one szczególnie przydatne, gdy mamy długi żywopłot i ręczne formowanie jego kształtu byłoby ogromnie czasochłonne i męczące. Elektryczne nożyce pozwolą szybciej wykonać cięcie, a długie ostrze sprawi, że za jednym pociągnięciem skrócimy dużo większy obszar niż nożycami ręcznymi. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na długość ostrza oraz wagę nożyc. Im lżejsze, tym manewrowanie nimi będzie wygodniejsze i mniej męczące.

Narzędzia spalinowe

W ostatniej grupie polecanych narzędzi ogrodowych chcemy zwrócić uwagę na narzędzia spalinowe. Nie są one niezbędne w każdym ogrodzie, ale w większych ogrodach mogą znacząco usprawnić prace. Najbardziej przydatne są kosiarki spalinowe.

  • Kosiarka spalinowa


Kosiarki spalinowe, podobnie jak wspomniane wcześniej kosiarki elektryczne, to narzędzia ułatwiające utrzymanie ładnego trawnika wokół domu. Ich przewaga nad kosiarkami elektrycznymi uwidacznia się w tym, że zwykle mają większą szerokość koszenia oraz pozwalają na koszenie większych areałów. Niektóre z modeli mają napęd, który sprawia, że koszący nie musi wkładać siły w pchanie kosiarki, a jedynie koryguje jej tor jazdy. Kosiarka spalinowa to zatem rozwiązanie idealne do dużego ogrodu, które znacząco skraca czas koszenia trawnika.

 

pixel