Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

12 grudnia – dzień gwiazdy betlejemskiej

2021-12-08
12 grudnia – dzień gwiazdy betlejemskiej

Dlaczego gwiazda betlejemska ma swoje święto akurat 12 grudnia? 

Właśnie w tym dniu w 1851 roku zmarł amerykański ambasador Joel Roberts Poinsett, który był lekarzem, botanikiem i pierwszym ambasadorem USA w Meksyku. Jako ogromny wielbiciel flory zachwycił się ujrzaną tam po raz pierwszy niezwykłą rośliną i sprowadził ją do Stanów Zjednoczonych. Od jego nazwiska nazwano również piękny kwiat poinsecją.


Gwiazda betlejemska – sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Poinsecja, popularnie zwana gwiazdą betlejemską to obok choinki jedna z najbardziej charakterystycznych roślin, która zdobi nasze domy podczas Świąt Bożego Narodzenia. Jej zielone liście i wybarwione na czerwono kwiaty doskonale uzupełniają wszelkie świąteczne aranżacje w postaci kolorowych stroików lub wieńców. Niestety, roślina bardzo często jest traktowana jako kwiat sezonowy i zaraz po przekwitnięciu trafia do kosza.  Tej sytuacji można zdecydowanie zapobiec - wystarczy postawić gwiazdę w odpowiednim miejscu w domu i ją pielęgnować, a odwdzięczy się nam pięknymi kwiatami na kolejne Święta.


Gwiazda betlejemska - prawdziwa meksykańska piękność

Gwiazda betlejemska, czyli wilczomlecz nadobny, jest egzotyczną rośliną, przywiezioną do Europy z Meksyku w pierwszej połowie XIX wieku. Miejscem jej pochodzenia jest Ameryka Południowa i Środkowa, gdzie najczęściej można ją spotkać w postaci krzewu lub drzewa. Niestety należy do rodziny wilczomleczowatych i jest rośliną trującą, podobnie jak wszystkie rośliny ozdobne przynależące do tej grupy . To oznacza, że wydziela mleczny sok, który powoduje podrażnienia skóry. W tej sytuacji jest to ważne, aby podczas prac pielęgnacyjnych oraz przycinania przekwitłych kwiatów poinsecji, należy zawsze zakładać gumowe rękawiczki. A wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać z zachowaniem najwyższej ostrożności.


Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowana, wymaga jednak pewnej wiedzy i dokładności. Decydując się na zakup rośliny jeszcze przed okresem świątecznym, należy dokładnie sprawdzić jej podłoże i liście, zwrócić uwagę na to czy mają odpowiedni kształt i wierzchołki pędów, czy nie są pożółkłe - muszą być pozbawione jakichkolwiek defektów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na jej odporność.  Warto też pamiętać, aby zakupioną roślinę sprawnie przetransportować do domu. Nawet krótkotrwały pobyt na mrozie, na który w żaden sposób nie jest odporna, może jej zaszkodzić.

 



Oto kilka ważnych zagadnień związanych z uprawą tej niezwykłej rośliny.


Wybór odpowiedniego miejsca w domu

Poinsecja nie toleruje przeciągów, a na czas wietrzenia pomieszczenia należy ją chwilowo przenieść do innego pokoju. Lubi ciepło, ale w rozsądnych granicach i zdecydowanie powinna być trzymana w temperaturze pokojowej,  która nie przekracza 18 stopni Celsjusza. Gwiazda betlejemska idealnie odnajduje się w miejscach, gdzie dominuje rozproszone światło dzienne.

Roślina najlepiej rozwija się i kwitnie w miejscach ciepłych i dobrze nasłonecznionych, jednak nigdy nie stawiajmy jej na parapecie, który znajduje się tuż nad grzejnikiem, który będzie dodatkowo przesuszał podłoże i liście gwiazdy. Warto też kontrolować odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu - nie może być zbytnio przesuszone.  


Jakie podłoże wybrać dla gwiazdy betlejemskiej?  

Poinsecja dobrze rośnie w podłożu przeznaczonym dla różaneczników lub azalii, czyli roślin które lubią gleby o kwaśnym odczynie pH. Jeśli zaś chodzi o strukturę to musi ono być w pełni przepuszczalne i torfowe, ponieważ torf lepiej utrzymuje wilgotność, a w przypadku tej rośliny jest to bardzo ważny czynnik wpływający na ogólny wygląd i wzrost rośliny.


Podlewanie gwiazdy betlejemskiej

Poinsecja jest dość wymagającą rośliną, która nie toleruje zarówno przesuszenia, jak i nadmiernej wilgoci. Przyjmuje się, że po zakupie aż do końca kwitnienia należy ją podlewać co drugi dzień, jednak pamiętając, aby nadmiar wody mógł spłynąć do podstawki, ponieważ gwiazda betlejemska powinna mieć podłoże wilgotne, ale niezbyt mokre. W przypadku, gdy podlewanie jest zbyt częste w ziemi zaczynają się pojawiać patogeny prowadzące do gnicia korzeni oraz żółknięcia i opadania liści. Dlatego gwiazdę betlejemską podlewa się optymalnie w odstępie czasowym od 2 do 7 dni. Co 2 dni w okresie intensywnego kwitnienia, wydłużając ten okres do 7, gdy roślina zacznie wchodzić w okres spoczynku.


Nawożenie gwiazdy betlejemskiej

Poinsecje dostępne w sprzedaży w okresie Bożego Narodzenia są optymalnie nawodnione i zasilone nawozem, tak aby pięknie prezentowały się przez najbliższe tygodnie i niestety bardzo często po przekwitnięciu rośliny trafiają do kosza. Jeśli jednak chcemy zostawić sobie gwiazdę, aby zdobiła nasze  mieszkanie przez długi czas, to należy ją nawozić w odstępach co 2-3 tygodnie zimą, wiosną oraz jesienią. Zmniejszamy dawkę oraz częstotliwości nawożenia rośliny w okresie letnim. Do odpowiedniego zasilenia poinsecji wystarczą nawozy do kwiatów lub roślin zielonych.

Oczywiście bezpośrednio po Świętach gwiazda betlejemska musi wejść w stan spoczynku. Wówczas najlepiej wybrać dla niej zaciszne miejsce i przez okres zimowy stosować nawozy bez dużej zawartości azotu (tak zwane nawozy jesienne).  Po około 6 tygodniach odpoczynku, sadzonkę umieszczamy w większej doniczce i zaczynamy coraz bardziej obficie podlewać gwiazdę betlejemską nawozem wieloskładnikowym, aż do momentu, gdy roślina wypuści młode pędy i kształtne mocne liście.


Rozmnażanie gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska jest dość trudną rośliną do samodzielnego hobbystycznego rozmnażania. Aby uzyskać dorodne kwiaty producenci korzystają ze specjalistycznych narzędzi i rozwiązań technologicznych, aby móc dostarczyć klientom produkt najwyższej jakości. W przypadku ukorzeniania sadzonek domowym sposobem efekt końcowy może nie będzie spektakularny, ale na pewno dostarczy dużo satysfakcji i radości z pozyskania nowej rośliny.


Jak zrobić sadzonki poinsecji?

Sadzonki gwiazdy betlejemskiej pobiera się wiosną lub latem - od kwietnia do lipca (ostatecznym terminem jest koniec sierpnia). W tym okresie poinsecja ma już za sobą okres spoczynku po zimowym przekwitnięciu i rozpoczyna swój ponowny wzrost. Wówczas możemy przystąpić do cięcia młodych liści pojawiających się na roślinie i następnie je ukorzenić w specjalnie przygotowanym podłożu.  Powyższa metoda to rozmnażanie wegetatywne z sadzonek wierzchołkowych.  Do zrobienia sadzonek wybieramy pędy o długości około 15-20cm i po przycięciu umieszczamy je w naczyniu z wodą, tak aby pozbyć się trującego soku. Następnie sadzonki umieszczamy w doniczkach ze specjalnie przygotowaną mieszanką torfu i piasku.


Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska ponownie zakwitła?


Kwiaty gwiazdy betlejemskiej mogą wykształcić się jedynie, gdy dostęp światła słonecznego zostanie całkowicie zablokowany. Aby doprowadzić do ponownego kwitnienia musimy  około września przenieść ją do zaciemnionego pomieszczenia lub nakryć przynajmniej w ciągu dnia czarnym pojemnikiem lub kartonem - światło nie powinno docierać do rośliny przez około 14 godzin w ciągu dnia. Jeśli tego nie zrobimy gwiazda betlejemska nie wykształci ozdobnych kwiatów, zwanych fachowo przykwiatkami.


Tradycyjne i hybrydowe odmiany gwiazdy betlejemskiej


Obecnie na rynku mamy do wyboru około 150 odmian gwiazdy betlejemskiej. Oczywiście największą popularnością cieszą się rośliny wybarwiające się na kolor czerwony, jednak z coraz większym zainteresowaniem spotykają się również odmiany różowe, żółte białe czy wręcz dwukolorowe. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych odmian, o które warto zapytać sprzedawcę:
1) Odmiany dostępne w kolorze czerwonym:

 Premium Red, Christmas Glory, Champion Red, Christmas Eve, Viking Red, Imperial Red, Alta, Imperial, Odin, Freya, Prima Donna
2) Odmiany dostępne w kolorze różowym:

Premium Lipstick Pink, Bravo Pink, J'Adore Dark Pink, J' Adore Pink, J'Adore Soft Pink
3) Odmiany dostępne w kolorze żółtym/ kremowym:

Premium Polar, Premium White, Golden Glo, Lemon Snow, autumn Leaves
4) Odmiany dostępne w kolorze białym:

J'Adore White Pearl, Bravo White, Frozen
5) Odmiany dwukolorowe:

Premium Ice Crystal, Premium Picasso, Ice Punch, Holly Berry, Matinee Glitter

 


Świąteczne aranżacje z gwiazdą betlejemską w roli głównej


Gwiazda betlejemska ze względu na swoje piękne, intensywnie czerwone (i nie tylko) przykwiatki doskonale sprawdzi się jako element świątecznej dekoracji w postaci stroików i wieńców. Pięknie przyozdobi wigilijny stół postawiona na ozdobnej paterze w połączeniu z szyszkami, paprociami, strzępkami mchu oraz kolorowymi świecami. Świetnie komponuje z tradycyjnie wybieranymi na święta kolorami: złotym, żółtym, zielonym i czerwonym/ bordowym.


Gwiazda betlejemska - roślina na co dzień i od święta


Mimo, iż poinsecja nie jest rośliną łatwą w uprawie, to jednak warto się nią zainteresować, zwłaszcza, jeżeli chcemy powiększyć swoją kolekcję o nową roślinę. Jeżeli jeszcze przed zakupem dokładnie zapoznamy się z podstawowymi wskazówkami dotyczącymi jej pielęgnacji i zastosujemy się do nich to będziemy mogli cieszyć się jej niezwykłym urokiem przez kilka sezonów.

Jej pięknie wybarwione kwiaty zdecydowanie podkreślą piękno starannie przygotowanego świątecznego stołu i wprowadzą magiczny nastrój do pomieszczenia.



Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel