Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

3 wskazówki, które sprawią, że podlewanie będzie jeszcze bardziej skuteczne

2019-06-20
3 wskazówki, które sprawią, że podlewanie będzie jeszcze bardziej skuteczne

Podlewanie jest jedną z najważniejszych prac, bez której żadna roślina nie będzie się rozwijać. To nie tylko trzymanie węża ogrodowego w ręce, ale szereg istotnych zasad – warto ich przestrzegać, aby ogród był właściwie nawodniony. Poznaj 3 sprawdzone wskazówki – dzięki nim podlewanie będzie jeszcze bardziej skuteczne.

#1 Dopasuj sprzęt nawadniający do swojego ogrodu – to już połowa sukcesu

Ten wyśmiany we wstępie wąż ogrodowy nie jest wcale złym rozwiązaniem – idealnie nada się do nawadniania niewielkiej przestrzeni przydomowej. Aby był naprawdę skuteczny, zadbaj o jego wyposażenie - końcówkę, którą kontrolujesz strumień wody – od delikatnej mgiełki do mocnej, punktowej strugi. Zraszacz to dobre rozwiązanie dla ogrodników, którzy nie mogą poświęcać swoim roślinom zbyt wiele uwagi – wystarczy ustawić go na podłożu, włączyć, a po skończonej pracy przestawić w inne miejsce lub schować. Zraszacze dzielą się na:

  • Oscylacyjne i obrotowe – montowane na płozach.
  • Oscylacyjne z przesłoną – uniemożliwiają przypadkowe ochlapanie się wodą.
  • Pulsacyjne – osadzone w ziemi za pomocą szpilki.  
Niektóre modele zraszaczy posiadają specjalny system regulowania zasięgu wyrzutu wody oraz modelowania kształtu strumienia. W zależności od indywidualnych potrzeb wybierz wycinek koła, prostokąta lub pełne figury geometryczne. Jeśli posiadasz duży, przestrzenny ogród, zainwestuj w moduły sterujące – zamontowane przy ujęciu wody gwarantują optymalne nawodnienie upraw. Gadżetem ułatwiającym pracę jest czujnik deszczu – nie pozwala na przelanie kwiatów.#2 Trawnik podlewaj skrupulatnie i dokładnie – według określonych zasad

Niewiele aktywności daje tyle radości co spacer boso po zielonej trawie w ogródku. Aby cieszyć się zadbanym trawnikiem, podlewaj go rzadko, ale obficie - co 2-3 dni, zużywając nawet do 12 litrów wody na 1 m2. Nawadnianie jest pracą, która wymaga cierpliwości oraz dokładności – woda powinna padać na trawnik niezbyt dużym strumieniem, przenikać stopniowo do gleby i docierać do warstw usytuowanych nawet 15 cm pod ziemią. Po skończonej pracy sprawdzaj wilgotność podłoża – w tym celu wbij w glebę długi pręt, a następnie szybko go wyciągnij. Jeśli końcówka jest mokra lub wilgotna to znaczy, że trawnik podlałeś poprawnie.

Gdy posiadasz w ogródku rozłożone rolki z trawą, podlewaj je nawet dwa razy w ciągu dnia – tuż przed wschodem oraz zachodem słońca. Duża wilgotność podłoża pozwoli na optymalny rozwój korzeni źdźbeł, przez co trawnik szybciej się przyjmie. Dojrzałą murawę nawadniaj co najmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli trwa upalne lato, zwiększ częstotliwość prac do 3 razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, aby nie przelewać trawy – kontroluj poziom zużywanej wody i nie pozwól, aby na murawie tworzyły się nawet niewielkie kałuże.#3 Rośliny podlewaj niezbyt często, ale obficie

W czasie upałów rośliny podlewaj co 2-3 dni – woda powinna nasączyć grunt na co najmniej kilkanaście centymetrów głębokości. Jeśli nawadniasz zbyt płytko, krople osiadają na liściach lub wierzchnich warstwach gleby i parują – w żaden sposób nie odżywiając roślin. Zwracaj uwagę na nasłonecznienie terenu, który podlewasz – wykonywanie tego rodzaju prac w lecie w godzinach południowych może doprowadzić do poparzenia liści oraz kwiatów. Najlepszą porą do nawadniania ogrodu jest poranek – jeśli nie lubisz wstawać skoro świt, zainwestuj w odpowiednie zraszacze lub węże. W tym przypadku idealnie sprawdzi się kropelkowy system nawadniający – rozprowadza płyn bezpośrednio do gleby.


Podsumowanie

Podlewanie to nie taka prosta sprawa – na szczęście dzięki naszym wskazówkom jesteś w stanie znacząco ułatwić sobie to zadanie. Mamy nadzieję, że prawidłowe nawadnianie pozwoli Ci cieszyć się bujną, zieloną trawą oraz pięknymi, dorodnymi plonami. Życzymy powodzenia!

pixel