Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

5 skutecznych produktów na pozbycie się chwastów z trawnika

2020-07-02
5 skutecznych produktów na pozbycie się chwastów z trawnika Piękny zielony dywan trawy wokół domu to jedno z marzeń wielu właścicieli przydomowych ogrodów. Marzenie to niestety jest często trudne do spełnienia, gdyż taki trawnik jest bardzo wymagający. Należy go nie tylko regularnie kosić i nawadniać, ale również walczyć z chwastami, które ciągle się na nim pojawiają. Zobaczmy jak zwalczać chwasty na trawniku i poznajmy 5 skutecznych produktów, które pomagają pozbyć się chwastów z trawnika.

Usuwanie ręczne

Wielu zwolenników ekologicznego podejścia do ogrodnictwa z pewnością uzna, że najlepszym sposobem pozbycia się chwastów z trawnika jest ich ręczne usuwanie. Jest to metoda może i skuteczna, ale bardzo czasochłonna i wymagająca sporej wprawy. Chodzi o to, żeby usuwając chwasty nie usunąć zbyt dużej powierzchni darni i w ten sposób co prawda pozbyć się chwastów, ale równocześnie sprawić, że powstaną po nich brzydkie dziury. Trudno sobie również wyobrazić walkę z chwastami na trawnikach o dużych rozmiarach, gdyż byłoby to bardzo pracochłonne i wymagałoby naprawdę dużo czasu. Nie jest to zatem najlepszy sposób na walkę z chwastami na trawnikach, na których rośnie dużo chwastów. W takich miejscach lepiej użyć metod chemicznych, czyli herbicydów wspomagających walkę z chwastami.

Środki chwastobójcze na trawniku – dlaczego są skuteczne?

Początkujący ogrodnicy bardzo sceptycznie podchodzą do tematu użycia środków chwastobójczych na trawniku. Wielu martwi się, że ich użycie zaszkodzi pielęgnowanemu trawnikowi i zniweczy ich wysiłki wkładane w celu posiadania pięknego zielonego dywanu poza domem. Faktycznie nie każdy środek chwastobójczy może być zastosowany na trawniku, gdyż niektóre z nich zniszczą nie tylko chwasty, ale i trawę, co z pewnością nie jest zdarzeniem pożądanym. Nie można zatem stosować herbicydów totalnych, jakim jest m.in. Roundup, które zwalczają wszystkie rośliny, które zostaną nim spryskane. W przypadku walki z chwastami na trawniku lepiej sięgnąć po herbicydy selektywne, które działają na chwasty, lecz są bezpieczne dla trawy. Warto bowiem wiedzieć, że istnieje sporo różnic pomiędzy chwastami a trawami. Większość chwastów, w przeciwieństwie do traw, źle znosi częste koszenie, choć potrafią się one dostosować do warunków. W efekcie mniszek lekarski wypuszcza swoje liście bardzo płasko, co skutecznie chroni je przed nożem kosiarki w tej formie może rosnąć na trawniku, szpecąc jego powierzchnię. Drugą ważną różnicą pomiędzy trawami a chwastami jest ich przynależność gatunkowa. Trawy należą do roślin jednoliściennych, zaś większość popularnych chwastów, takich jak bluszczyk kurdybanek, babka, koniczyna czy mniszek lekarski, to rośliny dwuliścienne. Można zatem z powodzeniem stosować środki chwastobójcze działające na rośliny dwuliścienne, nie bojąc się, że ucierpi na tym trawa wokół nich.

Jaki środek chwastobójczy wybrać?

Wyjaśniliśmy już, dlaczego bez przeszkód można stosować środki chwastobójcze na trawniku, a zatem czas przyjrzeć się dostępnym preparatom zwalczającym chwasty na trawniku. Wybór jest dość duży, dlatego przed zakupem konkretnego preparatu warto wiedzieć, co mamy do dyspozycji. Wiele zależy od tego, jak duży jest trawnik oraz jak gęsto rosną chwasty. Przy dużych powierzchniach, które są dość mocno zachwaszczone, warto sięgnąć po preparaty do opryskiwania sprzedawane w wersji skoncentrowanej, takie jak np. Starane. Po zrobieniu roztworu preparaty tego rodzaju wykorzystuje się do opryskiwania zachwaszczonej powierzchni, z pomocą opryskiwacza ręcznego lub polowego. W sprzedaży dostępne są zarówno niewielkie buteleczki o pojemności 20 ml, które wystarczą do opryskania ok. 50-70 m2, jak i większe butle, z których pomocą można walczyć z chwastami na boiskach czy polach golfowych. W ten sam sposób stosuje się Chawstox Trio czy Golf Ekstra – środek chwastobójczy na mlecze, koniczynę i szczaw tępolistny. Natomiast w przypadku trawników, na których chwasty występują punktowo i nie ma ich zbyt dużo, wystarczający może okazać się środek chwastobójczy przygotowany do zastosowania od razu. To gotowy środek chwastobójczy w butelce ze spryskiwaczem, który można wygodnie wykorzystać do spryskania chwastów, nie rozpylając go na całej powierzchni trawnika.

O czym pamiętać stosując środki chwastobójcze na trawniku?

Skuteczność działania środków chwastobójczych jest zależna nie tylko od właściwego wyboru preparatu, ale również od prawidłowego sposobu ich zastosowania. Przed użyciem warto sprawdzić prognozę pogody, by trafić na okres bez deszczu. Preparaty chwastobójcze działają bowiem przez liście i nie będą tak skuteczne, gdy po opryskaniu zostaną spłukane wodą. Z tego samego powodu nie należy kilka dni po zastosowaniu preparatów chwastobójczych podlewać trawnika ani kosić, by nie obciąć końcówek liści, na których znajduje się środek chwastobójczy. W trakcie opryskiwania preparatem chwastobójczym należy zachować zasady bezpieczeństwa, by preparat nikomu nie zaszkodził. Wskazane jest użycie rękawic ochronnych i maseczki na twarz oraz zadbanie o bezpieczeństwo dzieci, które nie  powinny znajdować się w pobliżu podczas oprysków. Warto również wziąć pod uwagę, żeby nie opryskiwać w czasie wietrznej pogody. W czasie wiatru dokładność oprysku może być dużo trudniejsza do osiągnięcia i oprysk, zamiast trafić na trawnik, trafi na alejkę obok niego. Spowoduje to, że oprysk będzie nieskuteczny i chwasty nadal będą szpecić trawnik. Niewątpliwe duże znaczenie ma przestrzeganie dawkowania wskazanego na opakowaniu.


O ile przy produktach gotowych do zastosowania wystarczy jedynie wziąć butelkę i spryskać chwasty, o tyle w przypadku preparatów skoncentrowanych, z których sporządza się roztwór, stężenie roztworu ma duże znaczenie. Jeśli nie będziemy przestrzegać proporcji podanych na opakowaniu, to roztwór może okazać się zbyt słaby i preparat będzie zbyt rozcieńczony i nie zwalczy chwastów. Z kolei w sytuacji odwrotnej, gdy stężenie będzie zbyt duże, działanie może być piorunujące i wpływać negatywnie nie tylko na chwasty, ale i wygląd trawnika. Dobrze jest również pamiętać o tym, by równomiernie pryskać środek chwastobójczy na trawnik. Im lepiej zostanie spryskana cała powierzchnia trawnika, tym skuteczniej zginą chwasty na całej jego powierzchni i w końcu będzie można się cieszyć z pięknej trawy bez niechcianych chwastów.
pixel