Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

5 skutecznych produktów na pozbycie się chwastów z trawnika

2020-07-02
5 skutecznych produktów na pozbycie się chwastów z trawnika

Piękny zielony dywan trawy wokół domu to jedno z marzeń wielu właścicieli przydomowych ogrodów. Marzenie to niestety jest często trudne do spełnienia, gdyż taki trawnik jest bardzo wymagający. Właściwa pielęgnacja trawnika to nie tylko regularnie koszenie i nawadnianie. Istotne jest również zwalczanie chwastów, które ciągle się na nim pojawiają. Zobaczmy jak zwalczać chwasty na trawniku i poznajmy 5 skutecznych produktów, które pomagają pozbyć się chwastów z trawnika.

Odróżnianie gatunków chwastów

Zanim poznamy sposoby zwalczania chwastów, warto wspomnieć, że chwasty na trawniku dzielą się na różne gatunki. Najpopularniejszy podział to chwasty jednoliścienne, chwasty dwuliścienne i mech. Przy każdym rodzaju trzeba wdrożyć nieco inne działania, które pozwolą na usunięcie pozbycie się chwastów. Zerknijmy zatem, jakie rośliny niepożądane mogą się znaleźć na naszym ogrodowym dywanie:

  • Jednoliścienne, np. chwastnica jednostronna, kupkówka pospolita, perz właściwy, miotła zbożowa, palusznik krwawy. Najczęściej przypominają trochę źdźbła trawy, ale są przy tym większe i nieco inaczej rosną. Zwalczanie chwastów jednoliściennych to dość mozolna praca, ale na szczęście wykonalna. 
  • Dwuliścienne, np. babka zwyczajna i lancetowata, gwiazdnica pospolita, jaskier rozłogowy, tasznik pospolity, koniczyna biała, szczawik zajęczy, rogownica pospolita. Metod zwalczania chwastów dwuliściennych jest kilka. Należy do nich zarówno ręczne usuwanie chwastów, jak i preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych. 

Chwasty na trawniku

Warto przyjrzeć się trawie w swoim ogrodzie, bo im więcej będziemy wiedzieć o rodzaju chwastów, tym bardziej skuteczne sposoby możemy wdrożyć w danym miejscu. Odchwaszczanie jest wówczas dużo prostsze i stanowi skuteczną walkę z intruzami na trawniku. Zatem jak zwalczyć chwasty i jakich środków ochrony roślin użyć, by trawa wyglądała pięknie?

Usuwanie ręczne

Wielu zwolenników ekologicznego podejścia do ogrodnictwa z pewnością uzna, że najlepszym sposobem na zwalczanie chwastów z trawnika jest ich ręczne usuwanie. Jest to metoda może i skuteczna, ale bardzo czasochłonna i wymagająca sporej wprawy. Pomocne może być wykorzystanie narzędzi takich jak wyrywacz do chwastów Vulcanus. Chodzi o to, żeby usuwając chwasty nie usunąć zbyt dużej powierzchni darni i w ten sposób co prawda pozbyć się chwastów, ale równocześnie sprawić, że powstaną po nich brzydkie puste przestrzenie. Trudno sobie również wyobrazić walkę z chwastami na trawnikach o dużych rozmiarach, gdyż byłoby to bardzo pracochłonne i wymagałoby naprawdę dużo czasu. Niepożądane rośliny mogą pojawić się w każdej części tej przestrzeni. Nie jest to zatem najlepszy sposób na walkę z chwastami na trawniku. Chwasty szybko się rozprzestrzeniają, a ich usunięcie staje się coraz trudniejsze. W takich miejscach lepiej użyć metod chemicznych, czyli herbicydów wspomagających walkę przeciw chwastom.

Chwasty na trawniku

Środki chwastobójcze na trawniku – dlaczego są skuteczne?

Początkujący ogrodnicy bardzo sceptycznie podchodzą do tematu użycia środków chwastobójczych na trawie. Wielu martwi się, że po wykonaniu zabiegu trawa będzie wyglądać jeszcze gorzej i że chemiczne zwalczanie chwastów zniweczy ich wysiłki wkładane w celu posiadania pięknego zielonego dywanu poza domem. Faktycznie nie każdy oprysk może być zastosowany na trawniku, gdyż niektóre z nich zniszczą nie tylko chwasty, ale i system korzeniowy trawnika, co z pewnością nie jest zdarzeniem pożądanym. Nie można zatem stosować herbicydów totalnych, jakim jest m.in. Roundup, które zwalczają wszystkie rośliny, które zostaną nim spryskane. By usunąć chwasty na trawniku lepiej sięgnąć po herbicydy selektywne, które działają na niechciane rośliny, lecz są bezpieczne dla trawy. Warto bowiem wiedzieć, że istnieje sporo różnic pomiędzy chwastami a trawami. Większość chwastów, w przeciwieństwie do traw, źle znosi częste koszenie, choć potrafią się one dostosować do warunków. W efekcie mniszek lekarski wypuszcza swoje liście bardzo płasko, co skutecznie chroni je przed nożem kosiarki w tej formie może rosnąć na trawniku, szpecąc jego powierzchnię. Drugą ważną różnicą pomiędzy trawami a chwastami jest ich przynależność gatunkowa. Trawy należą do roślin jednoliściennych, zaś większość popularnych chwastów, takich jak bluszczyk kurdybanek, babka, koniczyna czy mniszek lekarski, to rośliny dwuliścienne. Można zatem z powodzeniem stosować środki chwastobójcze działające na rośliny dwuliścienne, nie bojąc się, że ucierpi na tym trawa wokół nich. W tym miejscu warto wspomnieć, że regularne koszenie również jest formą walki z chwastami. Jeśli nie kosimy trawnika regularnie, wszelkie chwasty znajdują tam bardzo dobre warunki do rozwoju. Na trawniku pojawiają si zarówno chwasty jednoroczne, jak i wieloletnie. 

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Jaki środek chwastobójczy wybrać?

Wyjaśniliśmy już, dlaczego bez przeszkód można stosować środki chwastobójcze na trawniku, a zatem czas przyjrzeć się dostępnym preparatom zwalczającym chwasty na trawniku. Wybór jest dość duży, dlatego przed zakupem konkretnego preparatu warto wiedzieć, co mamy do dyspozycji. Warto ocenić stan faktyczny, o ile nie stosujemy właśnie profilaktyki przeciw chwastom przed założeniem trawnika. 

Wiele zależy od tego, jak duży jest trawnik oraz jak gęsto rosną chwasty. Przy dużych powierzchniach, które są dość mocno zachwaszczone, warto sięgnąć po preparaty do opryskiwania sprzedawane w wersji skoncentrowanej, takie jak np. Starane. Po zrobieniu roztworu preparaty tego rodzaju wykorzystuje się do opryskiwania zachwaszczonej powierzchni, z pomocą opryskiwacza ręcznego lub polowego. W sprzedaży dostępne są zarówno niewielkie buteleczki o pojemności 20 ml, które wystarczą do opryskania ok. 50-70 m2, jak i większe butle, z których pomocą można się pozbyć chwastów z boisk i pól golfowych. W ten sam sposób stosuje się Chawstox Trio czy Golf Ekstra – preparat chwastobójczy na mlecze, koniczynę i szczaw tępolistny. Natomiast w przypadku trawników, na których liście chwastów występują punktowo i nie ma ich zbyt dużo, wystarczający może okazać się środek chwastobójczy przygotowany do zastosowania od razu. To gotowy środek na chwasty w butelce ze spryskiwaczem, który można wygodnie wykorzystać do spryskania chwastów, nie rozpylając go na całej powierzchni trawnika.

Jak usunąć chwasty z trawnika?

O czym pamiętać stosując środki na chwasty na trawniku?

Skuteczność działania środków chwastobójczych jest zależna nie tylko od właściwego wyboru preparatu, ale również od prawidłowego sposobu ich zastosowania. Przed użyciem warto sprawdzić prognozę pogody, by trafić na okres bez deszczu. Preparaty chwastobójcze działają bowiem przez liście i nie będą tak skuteczne, gdy po opryskaniu zostaną spłukane wodą. Z tego samego powodu nie należy kilka dni po zastosowaniu preparatów chwastobójczych podlewać trawnika ani kosić, by nie obciąć końcówek liści, na których znajduje się preparat chwastobójczy. W trakcie opryskiwania preparatem chwastobójczym należy zachować zasady bezpieczeństwa, by płyn nikomu nie zaszkodził. Wskazane jest użycie rękawic ochronnych i maseczki na twarz oraz zadbanie o bezpieczeństwo dzieci, które nie powinny znajdować się w pobliżu podczas oprysków. Warto również wziąć pod uwagę, że żeby skutecznie pozbyć się chwastów, nie należy opryskiwać w czasie wietrznej pogody. W czasie wiatru dokładność oprysku może być dużo trudniejsza do osiągnięcia i oprysk, zamiast trafić lądować na trawnikach, trafi na alejkę obok niego. Spowoduje to, że oprysk będzie nieskuteczny i uciążliwy chwast nadal będzie szpecić trawnik. Niewątpliwe duże znaczenie ma przestrzeganie dawkowania wskazanego na opakowaniu. Producent podaje, jaka ilość pomoże na chwasty, nie uszkodzi trawnika i będzie bezpieczna dla każdej pożądanej w ogrodzie rośliny. 

Chwasty z trawnika

O ile przy produktach gotowych do zastosowania wystarczy jedynie wziąć butelkę i spryskać chwasty, o tyle w przypadku preparatów skoncentrowanych, z których sporządza się roztwór, stężenie roztworu ma duże znaczenie. Jeśli nie będziemy przestrzegać proporcji podanych na opakowaniu, to roztwór może okazać się zbyt słaby i preparat będzie zbyt rozcieńczony i nie zwalczy chwastów. Z kolei w sytuacji odwrotnej, gdy stężenie będzie zbyt duże, działanie może być piorunujące i wpływać negatywnie nie tylko na chwasty, ale i wygląd trawnika. Dobrze jest również pamiętać o tym, by równomiernie pryskać środek chwastobójczy na trawnik. Im lepiej zostanie spryskana cała powierzchnia trawnika, tym skuteczniej zginą chwasty na całej jego powierzchni i w końcu będzie można się cieszyć z pięknej trawy bez niechcianych chwastów.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel