Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

5 skutecznych sposobów na odśnieżanie

2020-01-03
5 skutecznych sposobów na odśnieżanie
Pierwsze płatki śniegu spadające z nieba powodują zwykle uśmiech na twarzach dzieci i zmartwienie na twarzach dorosłych. Opady śniegu oznaczają bowiem, że trzeba będzie poświęcić czas na odśnieżanie. Warto zatem poznać 5 skutecznych sposobów na odśnieżanie, aby nie dać się zaskoczyć zimie.

Łopata do śniegu – absolutna podstawa

W każdym domu, w którym jest choć kawałek ścieżki czy podjazdu do odśnieżania, powinna być łopata do śniegu. To najprostsze, a zarazem jedno z najwygodniejszych narzędzi do odśnieżania, z pomocą którego szybko i sprawnie można odśnieżyć wszystkie płaskie powierzchnie wokół domu. Doskonale sprawdza się do odśnieżania chodnika ułożonego z kostki czy utwardzonego kamieniem podjazdu. Wybierając łopatę warto zwrócić uwagę na to, z czego zrobiona jest łyżka i trzonek oraz jaką szerokość możemy odśnieżyć za jednym razem. Można znaleźć łopaty do śniegu z trzonkiem drewnianym i metalowym, z łyżką z tworzywa i metalową. Niektóre mają bardzo szerokie łyżki, co pozwala odśnieżać dużą powierzchnię za jednym razem, ale manewrowanie nimi, gdy mamy odśnieżać mokry i ciężki śnieg może sprawiać nieco trudności.
Dużo łatwiej można manewrować łopatą do śniegu Fiskars. Aluminiowy trzonek i łyżka z tworzywa sprawiają, że łopata jest lekka i wygodna. Odpowiedni kształt łyżki sprawia, że usuwanie śniegu, nawet tego mokrego i ciężkiego, nie powoduje nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Wygodę podczas odśnieżania zapewnia odpowiednia powłoka łyżki, która zapobiega przywieraniu śniegu, co znacząco usprawnia usuwanie śniegu. Korzystając z łopat do śniegu należy pamiętać, że im grubsza warstwa białego puchu, tym trudniejsze i bardziej męczące jej odśnieżanie. Przy większych opadach śniegu lepiej wyjść kilka razy i odśnieżyć cienką warstwę niż zabierać się za usuwanie śniegu dopiero po ustaniu opadów.

Odśnieżanie mechaniczne

Jeśli masz do odśnieżenia więcej niż kilka czy kilkanaście metrów chodnika lub podjazdu, to powinieneś pomyśleć o bardziej efektywnym sposobie odśnieżania, np. z użyciem odśnieżarek mechanicznych. To urządzenia wyglądem przypominające kosiarki i używane niemal w identyczny sposób. W zależności od potrzeb można wybrać odśnieżarki elektryczne lub spalinowe. Te pierwsze są lżejsze, ale mają mniejszy zasięg i wydajność niż spalinowe. Nie są zatem polecane do dużych powierzchni, na których jest problem z dostępem do prądu oraz konieczna jest większa moc i wydajność. W takich sytuacjach lepiej postawić na odśnieżarki spalinowe. Niezależnie od tego, jak zasilana jest odśnieżarka, to schemat jej działania jest taki sam. Podczas odśnieżania urządzenie pcha się jak kosiarkę, a zbierany przez nią śnieg jest wyrzucany na bok. W ten sposób można szybko i skutecznie odśnieżyć dużą powierzchnię, przy zdecydowanie mniejszym nakładzie siły i czasu niż w przypadku stosowania narzędzi ręcznych. Trzeba jedynie pamiętać, by dobrze wybrać kierunek odśnieżania, żeby wydmuchiwany przed odśnieżarkę śnieg nie zasypywał terenu, który został wcześniej odśnieżony.

 

Pług – nie tylko do odśnieżania dróg

Przy jeszcze większych areałach albo w sytuacjach, gdy nie ma miejsca na odrzucanie na bok usuwanego z pomocą odśnieżarki mechanicznej śniegu, warto zastosować pług. Jest to szczególnie wygodne wtedy, gdy masz naprawdę sporą powierzchnię do odśnieżania i chcesz pozbyć się śniegu szybko i efektywnie. Nie mówimy tu oczywiście o profesjonalnych pługach, które odśnieżają drogi publiczne, ale o rozwiązaniach znacznie mniejszych, skrojonych na potrzeby użytkowników indywidualnych. W najlepszej sytuacji są osoby, które mają kosiarkę typu traktorek. Większość takich kosiarek ma możliwość zamontowania pługu z przodu traktorka, czyniąc z niego świetne narzędzie do odśnieżania, które w mig poradzi sobie z odśnieżeniem dużej warstwy śniegu z większej powierzchni. Korzystając z tego rozwiązania oszczędzasz siły i czas, bo skorzystanie z pługu jest dużo efektywniejsze niż ręczne odśnieżanie drogi dojazdowej, podjazdu koło domu czy parkingu obok firmy.

 

Pogromca lodu - chlorek magnezu

Pisząc o metodach odśnieżania nie możemy zapominać o sposobach, które pomagają w walce z lodem. To często uboczny skutek odśnieżania, który wynika z niedokładnego odśnieżenia powierzchni oraz wahań temperatury. Wystarczy, że przyjdzie odwilż, a następnie chwyci mróz i już nieodśnieżony fragment chodnika stanie się lodowiskiem. Poruszanie się po nim jest bardzo trudne, gdyż grozi poślizgnięciem, a co za tym idzie złamaniami czy stłuczeniami, a w przypadku samochodów skutkować może uszkodzeniami karoserii.

Walka z lodem jest zatem koniecznością, a do tego celu często wykorzystywane są chemiczne właściwości różnych substancji. Najbardziej znaną metodą używaną jako pomoc w pozbywaniu się lodu, jest używanie soli drogowej. Po posypaniu śniegu solą śnieg topi się i problem zalodzenia znika. Metoda ta ma jednak wiele wad. Po pierwsze sól drogowa może wyrządzić sporo szkód, zarówno niszcząc powierzchnię, na której została rozsypana, jak i rośliny, które rosną wokół posypanego terenu. Po drugie, sól działa jedynie do -7°C, a gdy mróz będzie większy, staje się zupełnie nieskuteczna. Zdecydowanie skuteczniejszą metodą usuwanie lodu jest użycie chlorku magnezu. Jest on dużo efektywniejszy od soli drogowej, gdyż działa skutecznie nawet w temperaturze -20°C. Nie powoduje uszkodzeń powierzchni, na której został rozsypany, działa przez kilka godzin oraz zapobiega powtórnemu zalodzeniu. Jest również bezpieczny dla środowiska i zdecydowanie wydajniejszy od soli drogowej, dlatego jeśli szukasz chemicznej metody walki z lodem, to postaw na chlorek magnezu.

Skuwanie lodu

Alternatywą dla rozpuszczania lodu z pomocą chlorku magnezu jest jego ręczne skuwanie. Nie jest to jednak zajęcie łatwe i nie zawsze może być zastosowane. Do skuwania lodu można wykorzystać specjalne skuwacze, czyli proste ostrze osadzone na trzonku, którym uderza się o podłoże. Do tego celu może posłużyć również prosto zakończona łopata. Skuwanie lodu odbywa się kawałek po kawałku, a odłamane części trzeba usuwać np. łopatą do śniegu. Jest to metoda bez wątpienia skuteczna, ale czasochłonna i żmudna, a w dodatku nie może być stosowana na każdej nawierzchni. Skuwanie lodu z kostki brukowej może spowodować uszkodzenie jej powierzchni, więc w tym przypadku nie jest to najlepsza metoda do walki z oblodzeniem. Na kostce brukowej lepiej zastosować chlorek magnezu, który nie zniszczy jej nawierzchni, a bardzo skutecznie usunie lód.
pixel