Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

5 sprytnych sposobów na ochronę ogrodu przed szkodnikami

2019-06-24
5 sprytnych sposobów na ochronę ogrodu przed szkodnikami

Każdy marzy o pięknym ogrodzie. Droga do upragnionego celu jest wyboista, ale z pewnością realna. Aby osiągnąć sukces, działaj mądrze oraz korzystaj z rad specjalistów. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jak sprytnie radzić sobie ze szkodnikami w ogrodzie – mrówkami, kretami, gryzoniami, sarnami i zającami.


#1 Co odstraszy mrówki? Produkty spożywcze, które znajdziesz w swojej kuchni

Mrówki są pracowite i niejednokrotnie pomagają roślinom zdrowo rosnąć. Niestety, ich obecność również niesie za sobą wiele szkód – owady opiekują się mszycami, które osłabiają kondycję kwiatów, a w konsekwencji doprowadzają do ich usychania. Jeśli zareagujesz w porę, mrówki nie zdążą zniszczyć Twoich upraw. Co odstrasza te insekty? Przede wszystkim nieprzyjemny zapach – octu czy olejków eterycznych. Ale nie tylko – zasadź w swoim ogrodzie cynamon, lawendę lub majeranek – szkodniki nie tolerują intensywnej woni tych roślin.  Kolejnym sprytnym sposobem jest zlokalizowanie gniazd mrówek oraz rozsypanie w ich pobliżu proszku do pieczenia czy mąki kukurydzianej. Owady chętnie skuszą się na zaproponowane ,,jedzenie’’, które doprowadzi do ich obumarcia.


#2 Jak pozbyć się kreta? Zbuduj konstrukcję z puszek i prętów

Zanim zaczniemy walkę, trzeba dobrze poznać przeciwnika. Warto więc wiedzieć, że krety są prawie całkiem ślepe i głuche – nic w tym dziwnego, ponieważ większość swojego życia spędzają pod ziemią, gdzie powyższe zmysły nie zdają się na zbyt wiele. Są za to wyczulone na drgania oraz zapachy – oto Twój klucz do sukcesu! Aby skutecznie pozbyć się szkodników, zbuduj prostą konstrukcję składającą się z aluminiowej puszki nadzianej na wysoki pręt, który wbijesz nieopodal nory. Wiatr wprawi formę w ruch, a następnie ziemię w delikatne drgania – dzięki nim wypłoszysz krety ze swojego ogrodu. Pamiętaj, aby co jakiś czas zmieniać położenie prętów – wtedy szkodnik nie będzie mógł do nich przywyknąć.  

#3 Jak złapać mysz? Spraw sobie kota

Kot posiada instynkt łowcy, który pozwala mu skutecznie łapać myszy grasujące w Twoim ogrodzie. Zwierzę odstraszy również szczury i nornice. Nie masz kota? Nie musisz się martwić – doskonałym strażnikiem ogrodu jest także cocker-spaniel, terier, a nawet jamnik.


#4 Sarny i zające niszczą Twoje drzewka? Powieś na gałęziach mydło w worku lub jajkami natrzyj korę

Jeśli posiadasz otwartą przestrzeń wokół domu, która nie jest zabezpieczona ogrodzeniem, pomyśl o kreatywnym zabezpieczeniu swoich drzewek owocowych przed sarnami i zającami. Działaj sprytnie – wykorzystaj nieprzyjemne zapachy, aby odstraszyć szkodniki. Powieś worek foliowy z mydłem w płynie lub kostce. Jego zapach to jednoznaczny znak dla zwierząt, że w pobliżu przebywa człowiek – ten fakt nie pozwala im wejść do sadu czy ogrodu. Ponadto, zwierzęta nie lubią zapachu jajek – wykorzystaj tę wiedzę i natrzyj nimi korę drzew.


Chcesz wiedzieć więcej na temat odpowiedniej pielęgnacji najpopularniejszych drzewek oraz krzewów owocowych? Przeczytaj nasz artykuł o najważniejszych zasadach przycinania drzew i krzewów owocowych.

#5 Nie jesteś ogrodowym MacGyverem? Skorzystaj z naszej pomocy!

Nie jesteś ogrodową złotą rączką, nie posiadasz wprawionego łowcy gryzoni, a mrówki w Twoim ogrodzie zaskakująco dobrze radzą sobie z zapachem rozlanego octu (w przeciwieństwie do Ciebie)? Skorzystaj więc z pomocy specjalistycznych preparatów odstraszających szkodniki. Sprawdź asortyment naszego sklepu – znajdziesz w nim wiele różnego rodzaju produktów, które uwolnią Cię od ciągłych odwiedzin nieproszonych gości. Zapraszamy do zakupów!
pixel