5 wskazówek dotyczących pielęgnacji kostki brukowej

Oceń kondycję kostki wraz z nadejściem wiosny
Choć beton jest wytrzymały i odporny na działanie czynników zewnętrznych, nie oznacza to, że nie wymaga regularnej pielęgnacji – wręcz przeciwnie. Właśnie dlatego na początku wiosny warto dokładnie przyjrzeć się swojej kostce brukowej. Gdy minie fala mrozów i stopnieje zalegający śnieg, jej ewentualne uszkodzenia i mankamenty będą dobrze widoczne. Jest to więc odpowiedni moment, by zaplanować prace pielęgnacyjne i przygotować kostkę do sezonu letniego.
Impregnacja kostki brukowej – dlaczego warto i kiedy ją przeprowadzić?
Impregnacja kostki brukowej to bardzo ważny zabieg, będący niezbędnym elementem procesu pielęgnacyjnego. Warto przeprowadzić go tuż po ułożeniu kostki, ale tak naprawdę nigdy nie jest na niego za późno. Pokrycie kostki specjalistycznym preparatem – impregnatem zwiększa jej odporność na ścieranie i zabrudzenia, pogłębiając przy tym jej kolor i poprawiając strukturę. Staje się ona również bardziej odporna na powstawanie wapiennych wykwitów, a także porost mchu i grzybów.
Impregnację kostki najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną. Warto także pamiętać, że przed przystąpieniem do wykonywania samego zabiegu należy bardzo dokładnie oczyścić jej powierzchnię ze wszelkich zanieczyszczeń.
Usuwanie zabrudzeń
Nawet zaimpregnowaną kostkę należy regularnie oczyszczać – nie jest to jednak trudne zadanie. Plam spożywczych i błota skutecznie pozbędziesz się za pomocą węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Z kolei kurz i pył roślinny można łatwo usunąć przy użyciu specjalnej szczotki do oczyszczania kostki brukowej.
Jak skutecznie pozbyć się mchu i chwastów z kostki brukowej?
Najczęstszą bolączką posiadaczy kostki jest osadzanie się na niej nieestetycznego nalotu w postaci mchu czy glonów. Dzieje się tak zwłaszcza w miejscach o słabym nasłonecznieniu, narażonych na dużą wilgotność. Wiele osób zmaga się również z problemem chwastów wyrastających pomiędzy kostkami. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by się z tym wszystkim uporać.
Niewielkich warstw mchu można spróbować pozbyć się za pomocą strumienia wody. Jeżeli mycie okaże się nieskuteczne, warto sięgnąć po środki chemiczne. Skuteczny preparat pomoże uporać się z nalotem, wykazując przy okazji działanie chwastobójcze. Nie radzimy usuwać mchu w sposób mechaniczny -używanie ostrych narzędzi może przyczynić się do uszkodzenia kostki.
W przypadku chwastów jest nieco inaczej – jeśli jest ich stosunkowo niedużo, można wyrwać je ręcznie. Taką pracę z całą pewnością ułatwi wyrywacz do wyrywania chwastów z kostki brukowej. Jeżeli niechcianych roślin jest jednak dużo, a w dodatku wyrastają one ze szczelin kostki, niezbędne będą chemiczne środki chwastobójcze.
Białe naloty na kostce brukowej – jak je usunąć?
Na kostce brukowej często pojawia się charakterystyczny, biały osad. Są to tzw. wykwity wapienne, które powstają w wyniku naturalnych procesów chemicznych i fizycznych. Zazwyczaj ulegają one samoistnemu wypłukaniu podczas kolejnych opadów deszczu. Taki proces wymaga jednak czasu – czasem nawet kilku sezonów. Jeśli zależy Ci na tym, aby pozbyć się ich szybciej, radzimy zainwestować w specjalistyczny preparat na wykwity wapienne.
Podsumowanie
Pielęgnacja kostki brukowej nie jest trudna, ale za to niezwykle potrzebna. Dzięki impregnacji, regularnemu oczyszczaniu, a także stosowaniu środków zwalczających mech i chwasty będzie ona zachwycać swoim estetycznym wyglądem i trwałością przez długie lata. Życzymy powodzenia, a w razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu.