Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

5 wskazówek, które pomogą w używaniu agrowłókniny

2019-03-11
5 wskazówek, które pomogą w używaniu agrowłókniny

Agrowłókniny od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród ogrodników i rolników. Zdobyły ją dzięki wysokiej skuteczności i wszechstronnemu zastosowaniu – można ich używać zarówno do ściółkowania podłoża, jak i do ochrony roślin przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Aby jak najlepiej spełniały one swoją funkcję, należy z nich odpowiednio korzystać. Poznaj wskazówki, dzięki którym stosowanie agrowłóknin stanie się proste i jeszcze bardziej efektywne.

1. Zacznij od wyboru właściwego rodzaju agrowłókniny


Agrowłóknina niejedno ma imię. Na rynku dostępne są agrowłókniny o różnej gramaturze oraz barwie: białej, brązowej, czarnej i zielonej. Różnią się one jednak nie tylko kolorem, ale przede wszystkim – właściwościami.

agrowloknina biala okryciowa


Agrowłóknina biała najlepiej sprawdzi jako osłona roślin przed niskimi temperaturami i zimnym wiatrem, a także zanieczyszczeniami i pyłami. Przyda się ona zwłaszcza podczas bezśnieżnych zim, gdy rośliny są pozbawione ochronnej warstwy śniegu. Warto używać jej również wczesną wiosną w celu przyspieszenia plonowania i ochrony przed atakami szkodników.

Z kolei agrowłóknina brązowaczarnazielona to doskonałe materiały ściółkujące. Wykazują one działanie antychwastowe, uniemożliwiając rozwój niechcianych roślin. Co więcej, agrowłókniny chronią glebę przed utratą wody oraz przyczyniają się do zachowania optymalnej temperatury, dzięki czemu rośliny będą prawidłowo się rozwijać i wydawać obfite plony. Z kolei ich kolory sprawiają, że dobrze stapiają się z podłożem i są praktycznie niewidoczne. Bardzo dobrze maskują się m. in. pod korą.

agrowloknina przygotowanie kora


Co ważne, każdy rodzaj agrowłókniny, pozwala na swobodną cyrkulację powietrza oraz przepływ wody.

2. Przygotuj podłoże pod agrowłókninę


Jeżeli masz zamiar wykorzystać agrowłókninę w celu ściółkowania, przed jej montażem powinieneś w odpowiedni sposób przygotować podłoże. Należy je oczyścić ze wszystkich zanieczyszczeń, kamieni oraz chwastów. Po porządkach przychodzi czas na zasilenie gleby – możesz to zrobić za pomocą kompostu lub specjalistycznego nawozu przeznaczonego do konkretnego gatunku. Pamiętaj także, aby wstrzymać się z sadzeniem nowych roślin do momentu, aż agrowłóknina będzie rozłożona.

podloze pod agrolkoknine

3. Używaj specjalnych kołków do mocowania agrowłókniny


Aby agrowłóknina na trwałe zagościła na podłożu, należy ją właściwie przymocować. Najłatwiej – za pomocą szpilek mocujących wbijanych w ziemię. Nie trzeba mocować ich na całej długości materiału - wystarczy rozmieścić je na jego krawędziach, a w razie potrzeby można zmieniać ich położenie. Często są one sprzedawane w zestawie wraz z agrowłókniną.
Jeżeli z jakichś względów nie chcesz używać szpilek, możesz obsypać agrowłókninę ziemią tak, aby wiatr nie zdołał jej podwiać. Miej jednak na uwadze, że będzie to znacznie mniej wytrzymała konstrukcja.

4. Układaj agrowłókninę „na zakładkę”


Łączenie ze sobą kilku pasów agrowłókniny może być kłopotliwe. Na szczęście tylko wtedy, jeżeli przeprowadzi się je nieprawidłowo. Przez szczeliny mogą bowiem przebijać się chwasty, a tego każdy wolałby uniknąć. Właśnie dlatego należy układać agrowłókninę „na zakładkę”, co wyeliminuje ryzyko powstania ewentualnych nieszczelności. W połączeniu z montażem za pomocą szpilek z całą pewnością da to zadowalający efekt.

agrowloknina braz

5. Wycinaj odpowiedniej wielkości otwory dla swoich roślin


Częstym błędem popełnianym przez ogrodników jest wycinanie w agrowłóknine zbyt małych otworów dla roślin. Prowadzi to do tego, że rozrastająca się roślinność ma utrudniony rozwój. Pamiętaj, aby uwzględnić ten fakt podczas montażu agrowłókniny. Nie zapominaj także, aby na bieżąco sprawdzać stan swoich roślin i w razie potrzeby dodatkowo poszerzać otwory.

Podsumowanie


Agrowłókniny skutecznie ochraniają rośliny i przyspieszają ich wzrost. Ich niepodważalną zaletą jest również fakt, że korzystanie z nich jest bardzo proste. O wszelkie kwestie należy zatroszczyć się na etapie wyboru i montażu, a potem z satysfakcją można obserwować pięknie rozwijające się rośliny, bez zagrażających im szkodników i otaczających je chwastów.

 

pixel