Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

6 przydatnych wskazówek dla leniwych ogrodników

2019-04-15
6 przydatnych wskazówek dla leniwych ogrodników

6 przydatnych wskazówek dla leniwych ogrodników

Piękny ogród chciałby mieć każdy. Wcale nie jest jednak to łatwe zadanie – rośliny wymagają starannej pielęgnacji i sporych nakładów czasu. Istnieją na szczęście proste rozwiązania, dzięki którym nawet zapracowane osoby nie muszą rezygnować z marzenia o posiadaniu zachwycającego ogrodu. Zebraliśmy je poniżej.

 1. Postaw na rodzime gatunki

Niektóre rośliny nie bez powodu nazywamy egzotycznymi. Ich uprawa, ze względu na panujące w naszym kraju warunki, to wyzwanie, któremu mogą nie podołać nawet bardzo doświadczeni ogrodnicy. Właśnie dlatego radzimy Ci wybierać gatunki przystosowane do polskiego klimatu – zapewniamy, że jest ich wiele! Możemy pośród nich wymienić chociażby cebulę, pomidory, paprykę, szparagi czy fasolę. Będą one prawidłowo się rozwijać nawet bez starannej pielęgnacji – rodzaj gleby, jej wilgotność, a także temperatura będą spełniać ich wymagania.

  1. 2. Wysiewaj rośliny wieloletnie

Prawdziwy ogród nie może obejść się bez pięknych kwiatów. Przed przystąpieniem do ich wyboru zwróć uwagę na okres wegetacji. Jeśli nie chcesz poświęcać dużo czasu i wysiłku na ich pielęgnację – wybieraj kwiaty wieloletnie. A znajdziesz wśród nich naprawdę sporo zachwycających gatunków – astry, chabry, fiołki, fuksje, irysy, jukki, konwalie, tulipany, zawilce i wiele innych. Ich pielęgnacja poza regularnym nawożeniem i podlewaniem ogranicza się do usuwania przekwitłych kwiatostanów. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić Ci sporo czasu, który w innym przypadku przeznaczałbyś na wysiewanie nowych roślin każdego roku.

  1. 3. Iglaki zamiast drzew liściastych

Leniwi ogrodnicy z całą pewnością nie przepadają za jesiennym grabieniem liści. Łatwo temu zaradzić – wystarczy na miejsce drzew liściastych posadzić krzewy iglaste, które nie zrzucają igieł na zimę. Nie zaniedbuj jednak ich pielęgnacji – pamiętaj o ich regularnym przycinaniu i stosowaniu nawozów do iglaków.

  1. 4. Zainstaluj automatyczny system nawadniania ogrodu

Choć leniwi ogrodnicy wyczekują zapewne opadów deszczu, nawet najmniej wymagające gatunki roślin trzeba od czasu do czasu podlewać. Istnieje jednak sposób, by całkowicie zaoszczędzić sobie tego wysiłku – system automatycznego nawadniania nie wymaga w końcu obsługi. Ogród nawadniany jest za pomocą zraszaczy, mikrozraszaczy, sterowników nawadniania lub linii kroplujących, których pracę nadzoruje odpowiednio zaprogramowany sterownik.

O montażu linii kroplujących przeczytasz w naszym artykule.

  1. 5. Stosuj nawozy długodziałające

Niektóre gatunki roślin wymagają nawożenia nawet co kilka tygodni, co może być dla niektórych prawdziwą udręką. Rozwiązaniem tego problemu są nawozy o wydłużonym terminie działania. Dostosowują się one do wymagań roślin i wydzielają dokładnie tyle substancji odżywczych, ile dana roślina w określonym momencie potrzebuje.

  1. 6. Zainwestuj w urządzenia ułatwiające pracę

W naszym sklepie znajdziesz szereg sprzętów, dzięki którym czas poświęcany na prace ogrodowe ograniczysz do niezbędnego minimum. Należą do nich między innymi siewniki do rozsiewania nasion i nawozów, wózki i stojaki do węża ogrodowego czy przedłużacze do kosiarek i innych urządzeń elektrycznych. Warto zainwestować również w zraszacze i pistolety, które ułatwią podlewanie, jeśli nie zdecydujesz się na instalację linii kroplujących.

Podsumowanie

Wierzymy, że nasze wskazówki ułatwią Ci wykonywanie codziennych prac ogrodowych i sprawią, że będą one dla Ciebie źródłem satysfakcji, a nie niepotrzebnej frustracji. W razie jakichkolwiek problemów – zawsze służymy radą. Życzymy powodzenia!

 

pixel