Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

6 sposobów na skuteczną walkę z gryzoniami

2018-11-27
6 sposobów na skuteczną walkę z gryzoniami

Szczury czy myszy to zmora każdego ogrodnika. Gryzonie wyrządzają szkody na grządkach i rabatach, a nierzadko przedostają się również do naszych piwnic i domów. Walka z nimi bywa trudna, ale jej zwieńczeniem może być to, że ogród i pomieszczenia pozostaną wolne od wszelkich szkodników. Poznaj nasze metody na skuteczne pożegnanie się z gryzoniami.

Jak rozpoznać, że na posesję wkradły się gryzonie?

Najbardziej oczywistym sygnałem są zawsze szczurze czy mysie gniazda lub odchody. Twoją uwagę powinny także zwrócić dziwne hałasy o późnych porach – gryzonie są najbardziej aktywne nocą. Często pozostawiają one również po sobie resztki jedzenia oraz ślady zębów – nie tylko na żywności, ale też na meblach czy książkach.


gryzonie w ogrodzie i domu

1. Tradycyjny i najbardziej skuteczny sposób – kot

Kot to naturalny wróg szczurów, myszy oraz nornic. Zaproszenie go do swojego domu czy ogrodu to więc metoda na ich skuteczne wypłoszenie. Obecność kota nie tylko sprawi, że te, które się w nim znajdują, szybko z niego uciekną, ale także odstraszy gryzonie, które zamierzały dopiero wejść na Twój teren. Właściciele psów nie muszą się jednak martwić – teriery, cocker spaniele czy jamniki to również świetni łowcy.

2. Tradycji ciąg dalszy

Posiadanie kota czy psa to oczywiście nie jedyny tradycyjny sposób na wypłoszenie gryzoni z posesji. Skuteczne okażą się także rośliny, a właściwie ich zapachy, których szkodniki nie tolerują. To przede wszystkim czosnek, korona cesarska, nostrzyk, wilczomlecz, rumianek, oleander, dzika mięta, a także świeże liście pomidorów. Warto je posadzić przy ogrodzeniu lub w zakamarkach – czyli wszędzie tam, gdzie mogą pojawić się myszy lub szczury.

polowanie na myszy

Jeśli gryzonie odwiedzają Twój dom, możesz spróbować je odstraszyć za pomocą cytryny. Należy przekroić ją na pół i położyć w miejscu odwiedzanym przez szkodniki. Im bardziej intensywny zapach będzie wydzielać, tym lepiej.

3. Pułapki i lepy

Rekomendowanym przez nas rozwiązaniem jest używanie tzw. żywołapki – pułapki, która w żaden sposób nie wyrządza krzywdy gryzoniom, tylko pozbawia je możliwości wyjścia poza nią. Jej kolejną zaletą jest fakt, że jeden model wystarczy do złapania nawet kilku zwierząt na raz. Co więcej, po ich wypuszczeniu z żywołapki można oczywiście skorzystać ponownie. Jest to więc nie tylko humanitarna, ale także ekonomiczna metoda walki z niechcianymi gośćmi na naszych posesjach.

pulapka na myszy

Innym rodzajem pułapek na gryzonie są lepy. Są one pokryte silnym klejem, który skutecznie uniemożliwia szkodnikom poruszanie się. Nie są one jednak uśmiercane – dzięki temu można z łatwością (np. używając oliwy) odczepić je od lepu i wypuścić daleko poza granicami działki.

Zarówno w przypadku tradycyjnych pułapek, jak i lepów radzimy używać wabika, który zachęci gryzonie do wejścia w ich “sidła”.

pulapka zywolapka na szczury i myszy

4. Trutki na gryzonie

Trutka to najbardziej radykalna metoda walki z gryzoniami. Nie da się jednak ukryć, że należy ona także do najbardziej skutecznych. Dobre preparaty nie przysparzają zwierzętom cierpień. Giną one kilkadziesiąt godzin po spożyciu trutki i daleko od miejsca, w którym została ona wysypana, dzięki czemu nie wzbudzają podejrzeń u innych przedstawicieli swojego gatunku. Nie należy się również obawiać o bezpieczeństwo dzieci czy zwierząt domowych – specjalne substancje o gorzkim smaku zapobiegają przypadkowej konsumpcji preparatu. Mimo wszystko, podczas stosowania trutek radzimy zachować ostrożność.

5. Odstraszacze

Odstraszacze na gryzonie to coś, co powinni wypróbować przeciwnicy uśmiercania zwierząt. To elektryczne urządzenia emitujące fale ultradźwiękowe, które wywołują dyskomfort u szkodników. Są one oczywiście zupełnie niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Odstraszacze z powodzeniem można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Niektóre z nich mają zasięg aż 500 m2! Dzięki nim gryzonie szybko opuszczą swoje kryjówki. Trzeba tylko pamiętać, aby nie stawiać ich za szafami czy innymi meblami, gdyż może to zaburzyć ich działanie.

zwalczanie szczurow

6. Lepiej zapobiegać niż leczyć

Kot to jeden wróg gryzoni, a drugim jest porządek. Szkodniki nie będą miały czego szukać w ogrodzie, w którym nie ma resztek roślinnych, a ziemia jest świeżo przekopana. Pamiętaj również o chowaniu jedzenia. Opakowania kasz, mąki czy ryżu powinny być szczelnie zamknięte. Obejdź swój dom i sprawdź, czy myszy lub szczury na pewno nie mają którędy do niego wejść. Jeżeli znajdziesz jakieś dziury bądź szczeliny, powinieneś niezwłocznie je zakleić. Warto zabezpieczyć również wloty i wyloty kanałów wentylacyjnych, a także miejsca wprowadzenia kabli.

Podsumowanie

Sposobów na walkę z gryzoniami jest wiele – wybór optymalnego powinien zależeć przede wszystkim od liczebności szkodników i względów humanitarnych. Powyżej zaprezentowaliśmy te najbardziej popularne metody – jeżeli znasz inny skuteczny sposób, koniecznie nam o nim opowiedz! Życzymy powodzenia i ogrodu wolnego od niechcianych gości!

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel