Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

7 najczęstszych błędów ogrodniczych. Jak ich unikać?

2019-03-02
7 najczęstszych błędów ogrodniczych. Jak ich unikać?

Pomyłki zdarzają się nawet najlepszym ogrodnikom – choć oczywiście nie życzymy ich nikomu. Bez względu na to czy jesteś amatorem, czy profesjonalistą, zachęcamy Cię do zapoznania się z listą najczęstszych błędów ogrodniczych. Może któreś z nich popełniasz?

Zbyt gęste sadzenie roślin


Wyznaczanie za małej przestrzeni dla roślin to częsty błąd, który może mieć opłakane skutki. Po pierwsze, zbyt gęsto porośnięty ogród nie wygląda estetycznie. Nie to jest jednak najważniejsze – rośliny najczęściej w takich przypadkach „konkurują ze sobą” o dostęp do słońca i składników odżywczych. 

sadzenie roslin w ogrodzie
Jak łatwo się domyślić, kończy się to zazwyczaj obumarciem części z nich. Problem nie jest poważny, jeżeli dotyczy bylin – te można łatwo przesadzić. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku drzew i krzewów, których rozmieszczenie należy wyjątkowo dokładnie przemyśleć na długo przed sadzeniem. 

Zbyt częste i obfite podlewanie

Rośliny potrzebują wody – to jasne. Trzeba jednak uważać, by nie dostarczyć im jej zbyt dużo, gdyż może to prowadzić do ich więdnięcia. Zbyt duża ilość wody ogranicza bowiem dostęp do tlenu, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju praktycznie każdego z organizmów lądowych. Pamiętaj, aby częstotliwość podlewania dostosować gatunku roślin, etapu ich rozwoju oraz panujących warunków atmosferycznych.

podlewanie ogrodu

Zbyt rzadkie podlewanie (lub jego brak)

Ten punkt bezpośrednio wiąże się z powyższym. Wierzymy, że nikogo czytającego ten artykuł nie trzeba przekonywać do konieczności podlewania. Niektórym jednak zdarza się zbyt wcześnie zaniechać wykonywania tej czynności – zwłaszcza w przypadku pewnych gatunków roślin. Drzewka i krzewy posadzone jesienią lub wiosną należy regularnie podlewać przez cały pierwszy sezon wegetacyjny. Ich nawadnianie można ograniczyć tylko w przypadku obfitych opadów deszczu.

Złe przygotowanie gleby, czyli nieprawidłowe nawożenie

Wszyscy bardzo starannie pielęgnujemy nasze rośliny. Niestety czasem zaczynamy o nie dbać dopiero po ich zasadzeniu. To błąd – należy się o nie zatroszczyć jeszcze przed nim, odpowiednio przygotowując glebę na ich pojawienie się. Mowa tu oczywiście o jej oczyszczeniu i zasileniu specjalistycznymi nawozami, które ją użyźnią i wspomogą rozwój młodych roślin.

Wybór nieodpowiednich gatunków roślin

Przed wyborem roślin, które znajdą się w ogrodzie, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników – nie tylko swój gust. Największą rolę odgrywają prawdopodobnie warunki glebowe. Niektóre gatunki będą doskonale się rozwijać na glebach o odczynie lekko kwaśnym, a inne – kwaśnym. Pamiętaj, aby sprawdzić go za pomocą miernika.

sadzenie roslin w ogrodzie


Niektóre „lubią” gleby piaszczysto-gliniaste, a inne preferują tereny przepuszczalne. Częstym błędem jest także sadzenie roślin sprowadzonych z zagranicy, źle znoszących niskie temperatury panujące w naszym kraju zimą. Nie bez znaczenia przy wyborze gatunków jest również… charakter ogrodnika. Jeżeli wiesz, że jesteś nieco leniwy, nie wybieraj roślin, które wymagają wyjątkowo częstej i regularnej pielęgnacji.

Nieprawidłowe stosowanie środków chwastobójczych (i innych preparatów chemicznych)

Wszelkich środków chemicznych należy używać zgodnie z instrukcją na opakowaniu i z zachowaniem szczególnej ostrożności. Ich nieprawidłowe użytkowanie często prowadzi do obumierania roślin, którym tak naprawdę staramy się pomóc. Wystarczy, aby preparat zmieszał się z wodą i dotarł do ich korzeni, a efekty mogą być zupełnie odwrotne od zamierzonych.

chwasty w ogrodzie

Zapominanie o… kalendarzu

Do częstych błędów ogrodniczych bez wątpienia należy zbyt wczesne lub zbyt późne wykonywanie pewnych prac. Mowa tu na przykład o terminie sadzenia roślin. Zwlekanie lub pochopne wykonywanie tej czynności może prowadzić do wyniszczenia młodych sadzonek przez działanie niskich temperatur. Zdarza się także, że zbyt wcześnie okrywamy rośliny jesienią. Należy do tego przystąpić dopiero wtedy, gdy zapowiadane są dłuższe mrozy. W innym wypadku okryte rośliny mogą ulec przegrzaniu.
---
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu z satysfakcją stwierdziłeś, że opisywane błędy są Ci obce. A nawet jeśli nie, cieszymy się, że mogliśmy pomóc – wierzymy, że z nadejściem kolejnego sezonu wyeliminujesz te drobne pomyłki!

 

pixel