Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Agrowłóknina, agrotkanina, geowłóknina w ogrodzie — cechy, zastosowanie i różnice

2019-09-09
Agrowłóknina, agrotkanina, geowłóknina w ogrodzie — cechy, zastosowanie i różnice

Przeglądając produkty dostępne w sklepach ogrodniczych, możesz natknąć się na trzy rodzaje tkanin: agrowłókninę, agrotkaninę oraz geowłókninę. Każda z nich ma nieco inne właściwości i służy do różnego rodzaju prac. Zastanawiasz się, którą z nich wybrać? Przeczytaj nasz artykuł na temat cech, zastosowania oraz różnic tych trzech płacht.


Agrowłóknina

Agrowłóknina to bardzo mocny materiał wykonany z tworzywa sztucznego. Na rynku znajdziesz bardzo wiele takich tkanin, w różnych gramaturach i kolorach. W taki sposób producenci oznaczają ich przeznaczenie.

 

  • Agrowłóknina czarna na chwasty (do ściółkowania gleby)

Tego rodzaju agrowłóknina cechuje się maksymalną wytrzymałością. O czym świadczy jej gramatura, wahająca się od 50 do nawet 100 g/m2. W naszym sklepie internetowym Rolmarket.pl znajdziesz również tkaninę przeciw chwastom o grubości 150 gramów. Do czego można ją wykorzystać? Konkretne informacje znajdziesz w naszym poprzednim artykule AGROWŁÓKNINA O GRUBOŚCI 150 G — KIEDY JEST NIEZBĘDNA W TWOIM OGRODZIE?. Używa się jej w nierównej walce z chwastami — kładzie pod truskawkami, tujami i innymi iglakami, a także używa jako podłoża pod korę, grys czy kamienie.

  • Agrowłóknina biała zimowa (do okrywania plonów)

Biała tkanina ochrania delikatne rośliny przed nadmiernym chłodem oraz promieniowaniem słonecznym, które mogą naruszyć ich kiełkujące listki czy dopiero rozwijające się systemy korzeniowe. Agrowłóknina zimowa występuje w rękawach oraz pasach — stosowana jest najczęściej na różach, porze, pietruszce, szpinaku i sałacie (warzywach zimujących).

 

  • Agrowłóknina wiosenna (do okrywania roślin)

Agrowłóknina wiosenna cechuje się niższą gramaturą niż zimowa wahającą się od 15 do 30 g/m2. To materiał oddychający, który nie hamuje rozwoju sadzonek, a jednocześnie chroni je przed zmieniającą się aurą — przymrozkami i przegrzaniem. Płachtę rozłóż, gdy pogoda ustabilizuje się na tyle, aby utrzymywać się na poziomie 5°C.

Agrotkanina — mata ściółkująca, szkółkarka

Agrotkanina to materiał wykonany z polipropylenu, dostępny w wielu kolorach (czarnym, brązowym, zielonym oraz białym) i gramaturach (na przykład 70, 90, 120 g/m2). Stosuje się go do ściółkowania roślin. Znajduje swoje zastosowanie również przy zakładaniu ogródków, szkółki roślinnej, w uprawie truskawek oraz pokrywaniu nierównych terenów (pagórków czy skarp). Agrotkanina jest nieco zbliżona do agrowłókniny. Więcej szczegółów na temat tych dwóch tkanin znajdziesz w naszym poprzednim artykule 

Geowłóknina

Geowłóknina jest produkowana z polipropylenu, jej materiał posiada długie włókna oraz strukturę sprasowaną termicznie. Płachta cechuje się odpornością na działanie związków chemicznych zawartych w podłożu. Nie powinno się jej wystawiać na działanie promieni słonecznych. Geowłókninę stosuje się w budownictwie drogowym od wielu lat, a jej właściwości powoli odkrywają również ogrodnicy prowadzący niewielkie, przydomowe uprawy. Tkanina sprawdza się w systemach drenarskich (pełni funkcję filtra), jako ochrona folii pod oczkiem wodnym, a także jako warstwa separacyjna pod ogrodowymi ścieżkami, podjazdem oraz kostką chodnikową.

 

Agrowłóknina, agrotkanina, geowłóknina — różnice

Aby łatwiej wychwycić wszystkie różnice, porównanie wszystkich trzech tkanin przeprowadziliśmy na podstawie trzech zagadnień: zastosowania, trwałości oraz ceny.

Zastosowanie
Agrowłóknina sprawdza się najlepiej jako płachta do ściółkowania pagórków, skarp i wzniesień — gdzie teren jest nierówny. Z agrotkaniny bardzo łatwo zsuwa się kora czy inny lekki materiał ułożony na jej powierzchni, dlatego lepiej wybrać ten produkt, gdy ściółkujesz równy teren. Natomiast geowłóknina znajduje swoje zastosowanie w stabilizowaniu ścieżek, kostki brukowej, a także podjazdu samochodu. Jest także częścią systemu drenażowego, który służy do odwodnienia gruntu.



Trwałość
Agrotkanina jest trwalsza od agrowłókniny, a także mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli jednak potrzebujesz wyjątkowo wytrzymałej agrowłókniny, wybierz tą o grubości 150 gramów. Ciężko te dwie tkaniny porównywać z geowłókniną — płachta sprawdza się w zupełnie innych warunkach.

Cena
Jeśli chcesz poznać konkretne ceny tych trzech płacht, sprawdź poszczególne kategorie produktowe w naszym sklepie Rolmarket.pl. Odnośniki znajdziesz poniżej.

Agrotkaniny »
Agrowłókniny »
Geowłókniny »  

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomógł Ci w podjęciu decyzji o tym, jaką tkaninę wybrać. Jeśli potrzebujesz dodatkowych, szczegółowych informacji na ich temat, zachęcamy do kontaktu z naszym konsultantem za pośrednictwem czatu. Życzymy udanych zakupów!

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel