Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Agrowłóknina czy agrotkanina – oto jest pytanie! Czym ściółkować podłoże wokół roślin?

2018-03-29
Agrowłóknina czy agrotkanina – oto jest pytanie! Czym ściółkować podłoże wokół roślin?

Wiosna to czas intensywnego siania i sadzenia. Aby Twoje ogrodnicze wysiłki przyniosły w tym roku jeszcze lepsze rezultaty, już dziś pomyśl o odpowiednim ściółkowaniu. Dlaczego warto to robić i jaki materiał okaże się szczególnie pomocny podczas wiosennych prac w Twoim ogrodzie?

Dlaczego warto ściółkować?

Ściółkowanie gleby, która okala rośliny, przynosi wiele korzyści. Dobrze dobrana i zastosowana ściółka zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu się gleby, utrzymuje właściwy poziom jej wilgotności, a także chroni rośliny przed zbyt intensywnym wypłukiwaniem minerałów z ziemi, w której rosną. Ściółkowanie zapobiega także wzrastaniu chwastów. Wszystko to powoduje, że Twoje kwiaty, warzywa i owoce rosną szybciej i zdrowiej, a ich plony są obfitsze. Warto wspomnieć, że istnieje wiele sposobów ściółkowania, choć tym, który z każdym rokiem zyskuje na popularności, jest stosowanie agrowłókniny oraz agrotkaniny. Która z nich będzie lepsza dla Twojego ogrodu?

sciolkowanie w ogrodzie

Agrowłóknina i agrotkanina. Czym się od siebie różnią?

Na początku nakreślmy najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma materiałami. Agrowłóknina produkowana jest z polipropylenu i charakteryzuje się szerokim zastosowaniem. Jest wykorzystywana zarówno do okrywania roślin, jak i ściółkowania gleby. Ze względu na szerokie możliwości użytkowania, agrowłóknina jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych oraz gramaturowych. Podczas zakupu agrowłókniny należy przyjrzeć się tym parametrom tak, aby wybrać rodzaj o właściwościach dopasowanych do Twojego celu. Agrowłóknina czarna, brązowa oraz zielona sprawdzi się podczas ściółkowania, z kolei agrowłóknina biała jest przeznaczona do osłaniania roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

sciołkowanie agrowloknina kora sosnowa

Agrotkanina
(nazywana także matą ściółkującą lub matą szkółkarską) jest tkaniną zapobiegającą wyrastaniu chwastów. Podobnie jak agrowłóknina dostępna jest zarówno w różnych kolorach, jak i gramaturach. Ten materiał charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością i trwałością, a także przepuszczalnością. W odróżnieniu od folii przepuszcza zarówno wodę, jak i sole mineralne. Agrotkanina utrzymuje właściwą wilgotność oraz fakturę ziemi, co ma szczególnie duże znaczenie dla upraw owoców oraz warzyw.

Agrotkanina
Agrotkanina czarna na chwasty 4x100m (90g)


Sprawdź szeroki wybór agrotkanin w konkurencyjnych cenach w Rolmarket.pl >>

Grysy ozdobne agrotkanina

Agrowłóknina czy agrotkanina – która sprawdzi się lepiej podczas ściółkowania?

Można powiedzieć, że pod wieloma względami agrowłóknina i agrotkanina są do siebie podobne. Obie są produkowane z polipropylenu, przepuszczają wodę, osłaniają ziemię przed chwastami. Jak w takim razie wybrać lepszy wariant ściółkowania?

Agrowłóknina
Polska agrowłóknina wiosenna biała 10,5x100m (19g) Wzmacniane Brzegi

Prawdopodobnie nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, kiedy powiemy, że to, który materiał będzie dla Ciebie lepszy, zależy przede wszystkim od tego, jaki cel chcesz osiągnąć. Wielu ogrodników decyduje się na stosowanie agrowłókniny, ponieważ jest tańsza, jednak zastanówmy się, abstrahując od ceny, który z tych dwóch materiałów przyniesie więcej korzyści Tobie oraz Twoim uprawom.

  • Jeżeli szukasz materiału, który będzie charakteryzował się większą wytrzymałością, wybierz agrotkaninę. Mata ściółkująca jest polecana przez ekspertów jako materiał długowieczny, będący nawet 2-krotnie trwalszy niż agrowłóknina.
  • Jeżeli Twój ogród nie jest równy, a na jego terenie znajdują się skarpy i pagórki, zdecyduj się na agrowłókninę. Jest bardziej chropowata i włóknista niż agrotkanina, dlatego lepiej zatrzymuje korę, którą możesz ją obsypać.
  • Szukasz materiału, który będzie charakteryzował się lepszą przepuszczalnością wody? Postaw na agrotkaninę, pamiętając jednak, że agrowłóknina również ma swoje zalety. Ta druga spowalnia parowanie wody, dzięki czemu możesz rzadziej podlewać swoje rośliny.
  • Który z dwóch omawianych materiałów stanowi lepszą ochronę przed chwastami? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Niektórzy specjaliści uważają, że to agrotkanina sprawdza się lepiej ze względu na mocniejszą budowę, inni z kolei podkreślają, że większe zagęszczenie polipropylenu, będące cechą charakterystyczną agrowłókniny, skuteczniej utrudnia chwastom przedzieranie się na zewnątrz.
  • Szukasz materiału ściółkującego pod grysy lub inne kamienie ozdobne? Ze względu na mniej podatną na rozdarcia strukturę, lepiej sprawdzi się w tym względzie agrotkanina.
sciolkowanie pod grys ozdobny agrotkanina

Agrowłókniny i agrotkaniny - poznaj ich poszczególne rodzaje

Agrowłókninę dzieli się ze względu na jej przeznaczenie - można wyróżnić tkaniny do okrywania roślin oraz zabezpieczającą przed wzrostem chwastów. Poszczególne produkty różnią się między sobą także kolorem oraz gramaturą. Co znajdziesz w sklepach ogrodniczych?
Agrowłókninę białą - wiosenną, o najlżejszej gramaturze, okrywającą rośliny.
Agrowłókninę brązową - wykorzystuje się ją pod iglaki oraz korę - prezentuje się estetycznie.
Agrowłókninę czarną - najsolidniejszą i najgrubszą ze wszystkich. Więcej na jej temat piszemy w artykule ,,DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W CZARNĄ AGROWŁÓKNINĘ PRZECIW CHWASTOM?”

Agrotkanina, jak już pisaliśmy wyżej, jest po prostu trwalsza niż agrowłóknina. Występuje w kilku różnych wersjach: czarnej, brązowej, zielonej, białej. Poszczególne gramatury znajdziesz w opisach produktów na stronie naszego sklepu internetowego rolmarket.pl.

 

Podsumowanie

Jak widzisz, nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie o to, który materiał sprawdzi się lepiej podczas ściółkowania Twojego ogrodu. Zależy to m.in. od ukształtowania terenu na Twojej działce, a także od rodzaju roślin, jakie chcesz uprawiać. Jeżeli masz wątpliwości, który z wspomnianych materiałów będzie lepszy w Twoim przypadku, skonsultuj swój wybór ze sprzedawcą w sklepie ogrodniczym. Doświadczony personel sklepu chętnie Ci podpowie i zaproponuje najlepszą, najbardziej ekonomiczną alternatywę. 

 

pixel