Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Alternatywa dla nawozów tradycyjnych - nawozy eko

2022-04-14
Alternatywa dla nawozów tradycyjnych - nawozy eko

Uzupełnianie gleby o składniki odżywcze to konieczność, o której nie może zapominać każda osoba uprawiająca ziemię. Po latach zachwytu nad nawozami tradycyjnymi, których stosowanie ma swoje plusy i minusy, wracają do łask nawozy naturalne. Zobaczmy, czy to dobra alternatywa dla nawozów sztucznych i sprawdźmy, które z nich warto wykorzystywać w swoim ogrodzie.

Nawozy naturalne – korzyści z ich stosowania

Nawozy naturalne, jak sama nazwa wskazuje, nie są produkowane przez przemysł chemiczny, lecz są wytworem Matki Natury. Różnią się od siebie sposobem uzyskania i sposobem stosowania, ale łączy je pochodzenie oraz korzyści, jakie daje ich stosowanie.

Jedną z najważniejszych korzyści ze stosowania nawozów naturalnych jest ich nieszkodliwość dla środowiska. Podczas gdy nawozy sztuczne wnikają do gleby i wód gruntowych powodując ich zanieczyszczenie, nawozy naturalne są w pełni bezpieczne dla środowiska. W dodatku nawozów naturalnych pochodzenia organicznego nie można przedawkować, a zatem znacznie bezpieczniej można je stosować bez ryzyka przenawożenia, które ma równie destrukcyjny wpływ na uprawy, co niedobór składników pokarmowych w glebie.

Kolejną zaletą ich stosowania jest korzystny wpływ nie tylko na zawartość składników odżywczych w glebie, dobrze przyswajalnych dla roślin, ale również znaczna poprawa jej struktury. Dzięki temu można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i zapewnić roślinom doskonałe warunki do wzrostu i rozwoju. Dodatkowym bonusem, który z pewnością ucieszy osoby mające na uwadze globalny stan naszego środowiska, jest zerowe lub bardzo niskie zużycie energii potrzebne do wytworzenia nawozów naturalnych. W porównaniu do zużycia energii podczas produkcji nawozów sztucznych nawozy naturalne wypadają zdecydowanie lepiej.

Nawozy naturalne

Rodzaje nawozów naturalnych

Znając korzyści stosowania nawozów naturalnych i ich znaczą przewagę nad nawozami sztucznymi warto poznać ich rodzaje. Do najbardziej popularnych nawozów naturalnych należy kompost, który jest nawozem organicznym powstałym z resztek roślin i odpadków kuchennych. Przydomowe kompostowniki cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a szeroki wybór rozmiarów sprawia, że korzystają z nich zarówno właściciele dużych ogrodów, jak i mieszkańcy niewielkich szeregówek. Kompost doskonale nadaje się do zasilania wszelkiego rodzaju roślin, zarówno ozdobnych, jak i warzyw, owoców czy krzewów i drzewek. Może być również wykorzystywany do zasilania roślin doniczkowych oraz jako podłoże pod rośliny uprawiane pod folią.

Równie popularnym nawozem naturalnym jest obornik. W rolnictwie wykorzystuje się przede wszystkim obornik koński i krowi, ale szerokie zastosowanie ma również obornik kurzy. Jest on bardzo bogatym nawozem azotowym, lecz należy pamiętać, że zastosowany nieprawidłowo może spalić rośliny. Zwykle stosuje się go jesienią, mieszając go dokładnie z ziemią, dzięki czemu wiosną gleba jest dobrze przygotowana pod siew i sadzenie roślin. W przydomowych ogrodach bardzo często wykorzystuje się gotowy obornik granulowany, który jest wytwarzany z odchodów zwierząt. Przed użyciem trzeba dokładnie przestudiować podane przez producenta zalecenia na etykiecie, by uniknąć efektu spalenia roślin.

Wśród nawozów naturalnych na uwagę zasługuje również biohumus. To nawóz zawierające odchody dżdżownic kalifornijskich, które przetwarzają odpady organiczne. Podczas przetwarzania takich produktów jak obornik, torf, kompost, odpady spożywcze czy osady ściekowe dżdżownice nasycają je mikroorganizmami, które mają świetny wpływ na rozwój roślin. Biohumus można wytwarzać we własnym ogrodzie, przetwarzając wytworzony wcześniej kompost, ale można również kupić w formie rozmaitych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Najczęściej przyjmuje on formę płynną, co znacznie ułatwia aplikację tego produktu pod rośliny. Wystarczy bowiem rozcieńczyć nawóz w zalecanych proporcjach, a następnie podlać nim uprawiane warzywa, owoce lub rośliny ozdobne.

Korzystny wpływ na rośliny mają również niektóre odpadki kuchenne, które można stosować bezpośrednio pod rośliny. Skorupki jajek zawierają dużo wapnia, więc warto je rozkruszyć, wymieszać z wodą i stosować pod rośliny lubiące zasadowy odczyn gleby. Skórki z banana są niezwykle bogate w cenny potas oraz chronią przed niektórymi chorobami. Z kolei fusy z kawy i herbaty pomagają zakwaszać glebę i poprawiają jej strukturę. Oczywiście nawożenie tego rodzaju trudno stosować na dużych areałach, ale warto znać takie metody, by wykorzystać je w przydomowym ogrodzie lub w uprawie roślin doniczkowych.

 

Przegląd nawozów naturalnych – jakie preparaty warto stosować?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, nawozy naturalne można produkować samodzielnie, ale można również korzystać z gotowych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Wielość propozycji może być na początku przytłaczająca, dlatego przygotowaliśmy krótki przegląd produktów wartych uwagi.

Jednym z produktów godnych zauważenia są nawozy ekologiczne Astvit. Nawóz naturalny Astvit występuje w postaci proszku do sporządzania roztworu oraz koncentratu w płynie. Nadaje się on do zasilania kwiatów domowych, roślin ogrodowych, trawników, upraw warzywnych, drzew i krzewów i zapewnia im świeżą dawkę niezbędnych składników odżywczych. Poprawia on również biologiczne właściwości gleby oraz likwiduje choroby grzybowe i insekty, co znacząco poprawia ochronę biologiczną roślin.

Obornik granulowany

Kolejnym preparatem nawozowym wartym uwagi jest biohumus, który jest dostępny w formie skoncentrowanego preparatu. Zawiera on nie tylko składniki pokarmowe, niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, ale i bogatą florę bakteryjną, która ma doskonały wpływ na kondycję uprawianych roślin. W pełni naturalne pochodzenie sprawia, że może być z powodzeniem stosowany w uprawach ekologicznych, jak również w przydomowych ogrodach, w których zależy nam na jakości uzyskiwanych plonów.

Ciekawym połączeniem nawozów organicznych i mineralnych są nawozy Rosahumus. To produkt zawierający zarówno kwasy humusowe, a więc pochodzenia naturalnego, jak i dodatkowe składniki mineralne, które podnoszą jakość gleby. Dzięki takiej kompozycji nawozy te mają świetny wpływ na rozwój roślin oraz stan gleby, zwiększając jej pojemność wodną i przyczyniając się do poprawy dostępności składników pokarmowych. Na uwagę zasługuje ogromna koncentracja składników w tym preparacie, gdyż 1kg Rosahumusu zawiera tyle samo kwasów humusowych co 30 ton obornika.

 

pixel