Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Antylód - sposób działania, charakterystyka, parametry

2020-11-30
Antylód - sposób działania, charakterystyka, parametry

Niskie temperatury, opady śniegu, odwilż i ponowny przymrozek to typowa pogoda, z jaką mamy do czynienia zimą. Prowadzi ona bardzo często to oblodzenia chodników i ulic, co jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym. Można przejść nad tym do porządku dziennego mówiąc, że taki mamy klimat i próbować omijać oblodzenia, ale można również poszukać metod, które ułatwią walkę z oblodzeniem, a przy okazji będą bezpieczne dla środowiska. Jednym z lepszych rozwiązań jest tzw. antylód, który warto lepiej poznać.

Antylód – co to jest?

Antylód to chlorek magnezu, czyli sól magnezowa. Jest to produkt spożywczy mający szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Ma szereg różnych właściwości, które sprawiają, że doskonale sprawdza się również w walce z oblodzeniem i temu zawdzięcza swoją potoczną nazwę, czyli antylód. Chlorek magnezu radzi sobie jednak nie tylko z lodem, ale również ze śniegiem zalegającym na chodnikach oraz błotem pośniegowym, które bywa zmorą kierowców po obfitych opadach śniegu. Jego specyfika sprawia, że jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do walki z lodem niż chlorek magnezu, czyli znana i od lat stosowana do walki z lodem sól. Chlorek magnezu ma zdecydowaną przewagę nad solą, gdyż jest bezpieczny dla środowiska. Pozostałości soli pozostawiają po sobie liczne osady, przenikają do gleby, a następnie do wód gruntowych i mają negatywny wpływ na środowisko. Natomiast pozostałości chlorku magnezu mają neutralne pH i nie są szkodliwe dla środowiska, bo w całości ulega on biodegradacji. Oznacza to, że używanie tej substancji do odladzania jest proekologiczne. Ponadto chlorek magnezu nie pozostawia po sobie osadów, zarówno na chodnikach i drogach, jak i na butach i nogawkach przechodniów, co z pewnością doceni każdy, kto musiał walczyć z usunięciem brzydkiej solnej „falbanki” na eleganckich skórzanych butach.

Antylód – sposób działania

Chlorek magnezu pozwala na skuteczną walkę z lodem, gdyż wytwarza ciepło. To sprawia, że rozsypany na powierzchnię pokrytą śniegiem i lodem roztapia je. Działa szybko i skutecznie, a skutki jego działania pozostają widoczne przez długi czas. Raz posypana powierzchnia pozostaje wolna od lodu przez kolejnych kilka godzin, co zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo wszystkich użytkowników posypanej drogi lub chodnika. Co ważne, antylód działa dobrze również w bardzo niskich temperaturach. Jego działanie jest skuteczne również przy dużym mrozie, nawet do -30°C, co daje mu kolejny punkt przewagi nad solą, której skuteczność spada już w temperaturze ok. -6°C, a w temperaturach niższych sól przestaje rozpuszczać lód. Dzięki temu nawet w trakcie siarczystych mrozów posypywanie chodników i dróg chlorkiem magnezu pozwoli zapewnić bezpieczeństwo dla pieszych i samochodów. Warto wspomnieć, że antylód dobrze przylega do posypywanych powierzchni, więc można go z powodzeniem stosować również na drogach i ulicach o dużym stopniu pochylenia. W takich miejscach najlepiej używać go w postaci stałej, posypując nim wybraną powierzchnię w odpowiedniej dawce. Producenci podają, że należy użyć ok. 300g produktu do posypania 10m2 powierzchni, choć w przypadku grubszej warstwy lodu czy śniegu, może być konieczne zwiększenie używanej dawki.

 

Chlorek magnezu można jednak stosować również w postaci płynnej, gdyż doskonale rozpuszcza się on w wodzie. Wystarczy wsypać chlorek magnezu do wody i rozpuścić go w proporcji 1:1. Tak sporządzonym roztworem wystarczy polać oblodzoną powierzchnię, a następnie poczekać chwilę na efekty w postaci roztopionego śniegu. Można też najpierw posypać powierzchnię chodnika chlorkiem sodu, a następnie polać ją wodą, co również przyniesie oczekiwane efekty. Używanie na mokro lepiej ograniczyć na powierzchniach nachylonych, gdyż roztwór spłynie z polanej powierzchni, co zmniejszy  skuteczność jego działania. Rozpuszczalność chlorku magnezu w wodzie nie tylko pozwala wybrać formę wygodniejszą do zastosowania na danej powierzchni, ale daje też gwarancję, że jego pozostałości nie doprowadzą do zatkania kanalizacji burzowej, co często ma miejsce w sytuacji, gdy do walki z lodem używany jest piasek czy popiół.

Antylód – parametry i wydajność

Rozważając zastosowanie antylodu warto poznać dokładniej jego parametry, dzięki którym jest on coraz chętniej wybieraną alternatywą dla chlorku sodu. Wspomnieliśmy już o większym zakresie temperatur, w których antylód nadal skutecznie działa, o jego dobrej przyczepności do podłoża oraz o braku negatywnego wpływu na środowisko. Warto teraz porównać te produkty pod względem wydajności. Zgodnie z danymi, które podaje producent antylodu, 1kg chlorku magnezu wystarcza na ok. 50m2 powierzchni. Dla porównania do usunięcia lodu z takiej powierzchni potrzeba ponad 9kg chlorku sodu, co oznacza, że chlorek magnezu jest zdecydowanie bardziej wydajny. Gdy dodamy do tego jego dużo dłuższe działanie niż chlorku sodu, to okaże się, że wydajność ta będzie jeszcze wyższa.

Gdzie można stosować antylód?

Opisane wyżej właściwości doskonale pokazują, że chlorek magnezu to bardzo skuteczny sposób na walkę z lodem i błotem pośniegowym. Warto dodać, że jest to środek, który nie ma negatywnego wpływu na powierzchnie betonowe, co oznacza, że można go stosować zarówno na drogach pokrytych asfaltem, jak i na chodnikach z kostki brukowej. Jest to jeden z trzech środków chemicznych, który został zatwierdzony przez Ministra Środowiska i może być używany do zimowego utrzymania dróg publicznych, chodników i placów. Można go również stosować też na własnym podwórku, używając go do oczyszczania z lodu chodnika przed posesją czy podjazdu przed garażem. Będzie działał przez długi czas i nie pozostawi po sobie zacieków i śladów, ulegając całkowitej biodegradacji. Antylód jest dostępny zarówno w dużych wielokilogramowych opakowaniach, z których korzystają przede wszystkim zakłady oczyszczania miasta i podmioty odpowiedzialne za utrzymanie czystości na większych parkingach. Można jednak kupić chlorek magnezu w opakowaniach po 5kg, który idealnie nadaje się do walki z lodem na prywatnych posesjach. Warto wybierać te produkty, w których zawartość chlorku magnezu sięga blisko 50%.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel