Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Biopaliwo do biokominka – jakie paliwo kupić?

2017-11-17
Biopaliwo do biokominka – jakie paliwo kupić?

Biokominki z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Niemal do złudzenia przypominają klasyczne kominki, a jednocześnie można ich używać nawet w niewielkim pokoju w bloku. Występują w setkach stylistycznych wariantów, dzięki czemu możemy wybrać model, który będzie idealnie pasował do aranżacji salonu lub sypialni i cieszył nasze oczy ciepłym płomieniem. A skoro biokominek, to i biopaliwo! Na co zwrócić uwagę i jakie biopaliwo wybrać? Chętnie Ci doradzimy!

W jaki sposób produkuje się biopaliwa?

Biopaliwa do biokominków to kompozycja różnych substancji chemicznych, dla których wiodącym składnikiem jest etanol, czyli naturalny alkohol, powstały w wyniku fermentacji cukrów roślinnych. Wielostopniowy proces produkcji biopaliw sprawia, że etanol jest uszlachetniony i oczyszczony. Oznacza to, że w wyniku tych czynności otrzymuje się 100% etanol, którego sprzedaż w celach innych niż spożywcze jest zabroniona. Z tego powodu producenci biopaliw wzbogacają je różnymi substancjami skażającymi i to właśnie one odpowiedzialne są za jakość biopaliwa.

Biokominek w ogrodzie


Źle dobrane składniki skażające mogą zepsuć biopaliwo i sprawić, że będzie:
niewydajne,
szkodliwe dla zdrowia,
wydzielać nieprzyjemne zapachy,
osadzać się na kominku i tworzyć trudne do wyczyszczenia osady.

Kupując biopaliwo do kominka, zwróć uwagę właśnie na substancje dodatkowe, które współtworzą paliwo wraz z etanolem. Co jednak sprawdzić, jeżeli kupujemy biopaliwo po raz pierwszy?

Atest = bezpieczeństwo

Jak w przypadku wszelkiego rodzaju paliw, najważniejszym aspektem, decydującym o zakupie biopaliwa, powinno być Twoje bezpieczeństwo. Z tego powodu warto wybierać produkty, które mają atest odpowiedniej instytucji badawczej. Placówką, która wydaje tego rodzaju certyfikaty w Polsce jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Wybierając tego rodzaju paliwo (np. biopaliwo marki LuxFire), możesz mieć pewność, że jest ono bezpieczne, a jego używanie nie skończy się tragedią.

Biopaliwo, które nie wydziela zapachu 

Przed zakupem biopaliwa warto przeczytać etykietę mówiącą o składzie produktu i poszukać wśród składników acetonu. Nie ma go tam? To świetnie! Brak acetonu oznacza, że biopaliwo nie będzie wydzielało nieprzyjemnych zapachów. Warto pamiętać, że dla wielu osób wdychanie acetonu jest drażniące, a w dużych stężeniach może być niebezpieczne i powodować podrażnienie błon śluzowych nosa, łzawienie oczu oraz ból głowy.

Biokominek w domu


Biopaliwa występują też w dwóch różnych konsystencjach – płynnej i żelowanej. Biopaliwo w płynie przypomina denaturat, natomiast to żelowane przywodzi na myśl bezbarwny lub kolorowy kisiel. Czy i czym się różnią? Który z nich będzie lepszym wyborem?

Dużą zaletą żelowego biopaliwa jest bezpieczeństwo. Ze względu na jego lepkość trudniej jest go rozlać, a jeżeli to się wydarzy – łatwiej też go zebrać. Niektóre żele barwione są na jaskrawy kolor, tak aby łatwiej było dostrzec rozlane biopaliwo. Kolejną cechą paliwa żelowego jest wolne spalanie – żel pali się nieco dłużej, ponieważ wolniej paruje, jednak nie zmienia to jego wartości opałowej, która jest porównywalna z tym, które oferuje nam paliwo w wersji płynnej. Można powiedzieć, że pomijając kwestię bezpieczeństwa w przypadku ewentualnego rozlania, która w przypadku zachowania odpowiednich środków nie powinna stanowić problemu, biopaliwa w płynie i w żelu dają porównywalne rezultaty.

Biopaliwo do biokominka

Już się pali! I co teraz?

Jeżeli już kupiłeś swoje pierwsze biopaliwo, podczas jego spalania koniecznie zwróć uwagę na to, czy nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, oraz na to, czy na kominku nie pojawia się sadza lub popiół. Zasada jest prosta – dobre biopaliwo nie brudzi. Brak zapachu i zabrudzeń oznacza, że dodatkowe składniki, które zostały zastosowane do skażenia etanolu zostały odpowiednio dobrane i są dla Ciebie bezpieczne. Zwróć też uwagę na to, jak długo Twój kominek się pali. Biopaliwa mają różną wydajność – 1 litr biopaliwa może palić się 3 lub nawet 9 godzin – wszystko to zależy od składu paliwa, a więc także od producenta.

Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!
Używając bioetalonu, pamiętaj o odpowiednich środkach bezpieczeństwa. Zadbaj o prawidłowe użycie i przechowywanie biopaliwa, mając na uwadze to, że jest to substancja wysoce łatwopalna.

Biokominek ekologiczny


Przed użyciem biopaliwa sprawdź, czy Twój kominek jest stabilny i czy w pobliżu nie ma przedmiotów łatwopalnych.
Biopaliwo podpalaj długą zapalarką, tym samym oddalając swoje dłonie od źródła ognia.
Unikaj kontaktu biopaliwa ze skórą i oczami.
Po użyciu mocno zakręć butelkę i umieść ją w bezpiecznym miejscu, oddalonym od źródeł zapłonu oraz niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Biokominek to piękna ozdoba domu. Aby nią pozostała, warto zadbać o kupno wysokiej jakości biopaliwa, które będzie nie tylko wydajne, ale także w pełni bezpieczne dla Ciebie i Twoich najbliższych.

pixel