Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Chwasty na łące

2021-05-18
Chwasty na łące

Łąka kojarzy nam się z kolorowym łanem pełnym traw i kwitnących kwiatów. Różnorodność roślin jest tutaj zjawiskiem wysoce pożądanym i to, co na trawniku gazonowym traktowane byłoby jako chwast, na łące jest ozdobą. Jednakże i na łące może pojawić się problem związany z chwastami. Zobaczmy, jakie rośliny można uznać za chwasty na łące i jak można się ich pozbyć.

Łąka kwietna i użytki zielone - czym się różnią?

Kwietne łąki wracają do łask i coraz więcej osób decyduje się zamienić na nie przynajmniej część przydomowego trawnika. Dzięki niej krajobraz wokół domu jest bardzo kolorowy i naturalny, a kwietna łąka stanowi świetną ozdobę. Kwiaty rosnące na łące są źródłem pokarmu dla pszczół i motyli, dlatego bardzo chętnie są zakładane przez osoby posiadające pasieki lub zainteresowane wspieraniem pszczelarzy i ekologicznym podejściem do życia. Przy zakładaniu łąki kwietnej wykorzystywane są specjalne mieszanki nasion, które mają w swoim składzie trawy i przeróżne rośliny kwitnące, przy czym te ostatnie mają zdecydowaną przewagę nad trawami. Jednakże i tutaj są rośliny, które mogę być traktowane jak chwasty i nie są na łące kwietnej mile widziane.

Oprócz łąk kwietnych są również inne łąki, tzw. trwałe użytki zielone, które przeznaczone są na wypasanie zwierząt oraz produkcję paszy dla nich. Większości z nas takie łąki również kojarzą się z zielenią pełną kwiatów, ale celem tworzenia użytków zielonych nie jest ozdoba otoczenia, ale produkcja wartościowej paszy dla zwierząt. Niektóre gatunki roślin są tutaj zatem wysoce niepożądane i mimo że na łące kwietnej stanowiłyby one atrakcyjny kolorowy dodatek przyciągający pszczoły, to na użytkach zielonych będą one traktowane jak chwasty. Zbyt duża ich ilość spowoduje znaczne obniżenie jakości paszy i obniży plony. Na użytkach zielonych nie można sobie zatem pozwolić na zbyt duży udział chwastów, nawet jeśli wyglądają one przepięknie.

Jakie chwasty są niepożądane na kwietnej łące?

W przypadku łąki kwietnej katalog chwastów jest trudny do ustalenia. Czasem jest to bowiem rzecz gustu, a czasem celu, w jakim została stworzona łąka. Jedni uznają, że zboża na łące kwietnej są zjawiskiem pożądanym, bo latem ich kłosy ładnie złocą się do słońca i szumią na wietrze. Inni natomiast uznają, że to chwasty i będą z nimi walczyć, gdyż przez ich obecność jest mniej miejsca dla kwiatów, które mają przyciągać pszczoły. 

Mimo tak różnego podejścia do łąk kwietnych i chwastów, które mogą się na nich pojawić, można jednak wskazać niektóre grupy roślin, których obecność jest niemile widziana. Są nimi przede wszystkim rośliny inwazyjne, takie jak nawłoć kanadyjska czy rdestowiec sachaliński. Należy również zwalczać rośliny niebezpieczne dla człowieka, jak choćby barszcz Sosnowskiego. Właściciele łąk kwietnych walczą również często z samosiejkami drzew i krzewów, które doskonale się rozwijają na rzadko koszonych terenach. W efekcie zamiast kwietnej łąki po pewnym czasie może pojawić się zagajnik pełen brzóz, lip czy krzewów.

Jakie chwasty są problemem na użytkach zielonych?

Nieco inaczej wygląda sytuacja z rozpoznawaniem chwastów na trwałych użytkach zielonych. Znaczenie ma wartość odżywcza rośliny oraz jej przydatność w karmieniu zwierząt. Cenne są zatem wszelkie gatunki traw z domieszką roślin motylkowych. Oprócz nich mogą się pojawić również rośliny dwuliścienne, wśród których cenna jest m.in. koniczyna biała i czerwona, lucerna, które mają wysoką wartość odżywczą. Na terenie trwałych użytków zielonych jest również miejsce na zioła, takie jak m.in. koper włoski, mniszek pospolity czy kminek zwyczajny, które są chętnie wybierane przez wypasane krowy, kozy i konie, gdyż ułatwiają im trawienie. Wśród chwastów, z którymi należy walczyć na terenie użytków zielonych, nie ma również roślin wskaźnikowych takich jak m.in. bodziszek łąkowy i szałwia okręgowa, których obecność jest warunkiem uzyskania dopłat unijnych.

Patrząc na powyższą listę można się zastanawiać czy są jakieś rośliny, których obecność faktycznie jest problemem na użytkach zielonych i należy z nimi walczyć. Owszem, problemem są przede wszystkim rośliny inwazyjne, np. szczaw tępolistny czy wspomniana wyżej nawłoć kanadyjska, które bardzo szybko rozmnażają się i w efekcie mogą zdominować uprawę. Niepożądane na terenie użytków zielonych są również rośliny niestrawne o niskiej pojadalności, do których należy w szczególności skrzyp błotny, ostrożeń błotny czy szalej jadowity. 

Jak walczyć z chwastami trwałych użytków zielonych?

Znając rośliny, które są chwastami na pastwiskach, należy poznać sposoby na to, jak można z nimi walczyć. Walka tak opiera się przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich zabiegów zapobiegających rozmnażaniu chwastów oraz zmieniających odczyn pH gleby. Najlepszym sposobem na chwasty na pastwisku jest zatem regularne koszenie (2-3 razy w roku) lub wypasanie bydła, aby nie dopuścić do kwitnienia i zawiązania się nasion chwastów. Jeśli nie będzie nasion, to roślina nie rozmnoży się, a zatem nie zdominuje ona naszej uprawy.

Drugim ważnym sposobem pozwalającym zwalczyć chwasty na łące jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu pH gleby. Większość chwastów lubi kwaśny odczyn gleby, a rośliny pożądane na użytkach zielonych wolą odczyn obojętny, dlatego walka z zachwaszczeniem pastwisk może odbywać się poprzez wapnowanie. Dzięki temu szczaw czy skrzyp mają trudniejsze warunki do rozwoju, co jest korzystne dla pozostałych gatunków roślin.

Jeśli te zabiegi nie pomogą, to w ostateczności można sięgnąć po środki ochrony roślin. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, gdyż trudno znaleźć herbicydy pozwalające na zwalczenie konkretnych gatunków. Preparaty chwastobójcze są przeznaczone do zwalczania danej grupy roślin, np. dwuliściennych lub jednoliściennych, co oznacza, że ich zastosowanie pozwoli nie tylko pozbyć się niechcianych gatunków, ale również tych pożądanych, na których obecności nam zależy. Stosowanie herbicydów po założeniu łąki jest zatem mało skuteczne, a jego zastosowanie może być zasadne przed założeniem łąki, gdy zaczynamy przygotowanie gleby. Wówczas z pomocą środków chwastobójczych można pozbyć się roślin już rosnących na polu przeznaczonym na pastwisko, a tym samym zmniejszyć ryzyko, że wyrosną one po wysianiu nasion właściwych. Mieszanka trawy kośno-pastwiskowa będzie zawierać wyłącznie mile widziane rośliny na trwałych użytkach zielonych, a dzięki odpowiedniemu przygotowaniu gleby prawdopodobieństwo, że na pastwisku wyrosną chwasty, będzie znacząco mniejsze. 

 

pixel