Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Ćma bukszpanowa - sposoby na zwalczanie

2022-05-17
Ćma bukszpanowa - sposoby na zwalczanie

Szkodniki to prawdziwa zmora wszystkich dbających o nasze zielone otoczenie. Walka z nimi nie jest łatwa, a prawdziwym problemem stają się szkodniki pochodzące z innych krajów, które nie mają u nas swoich naturalnych wrogów. Do takich należy ćma bukszpanowa, która jest obecna w Polsce dopiero od kilku lat, ale efekty jej działania dotknęły większość osób mających w swoim ogrodzie bukszpan zwyczajny. Zobaczmy zatem, jak ją rozpoznać i w jaki sposób można z nią walczyć.

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa to nocny owad z białym lub brązowymi skrzydłami, którego rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 4cm. Jest trudna do zauważenia w dzień, gdyż jest aktywna nocą, przy czym podobnie jak inne owady nocne leci do światła, więc można ją zauważyć przy lampie zewnętrznej lub na oknie.

Dorosłe osobniki nie żerują na roślinie, a jedynie szukają miejsca do zasiedlenia, by złożyć kolejne jaja. Jaja mają ok. milimetr średnicy, żółty kolor i są składne w skupiskach po 10-30 sztuk. Mimo jaskrawego koloru są jednak trudne do zauważenia, gdyż ćma bukszpanowa przykleja je pod zdrowymi liśćmi wewnątrz krzewu. Po ok. 3-5 tygodniach z tak złożonych jaj wyklują się gąsienice ćmy bukszpanowej. 

cma-bukszpanowa

Gąsienica ćmy bukszpanowej ma kolor zielony z brązowymi paskami po bokach. Im starsze, tym ciemniejszy kolor zielony i tym większy rozmiar. Gąsienice ćmy bukszpanowej osiągają nawet do 4cm długości. To właśnie one są najgroźniejsze dla krzewów bukszpanu, gdyż żywią się młodymi liśćmi bukszpanu oraz niezdrewniałymi łodygami. Są bardzo żarłoczne i w ciągu kilku dni są w stanie niemal ogołocić krzewy, co je nie tylko szpeci, ale może doprowadzić do ich obumarcia. Po kilku tygodniach żerowania opróżniają przewód pokarmowy i przechodzą w stan poczwarki, z której po ok. 3 tygodniach wychodzą dorosłe osobniki. Wyjątkiem są poczwarki z ostatniego pokolenia w danym sezonie wegetacyjnym, które w formie poczwarki musi przetrwać zimę.

Jak rozpoznać pojawienie się ćmy bukszpanowej?

Pierwszym objawem pojawienia się ćmy bukszpanowej na krzewach są ponadgryzane młode liście, delikatna przędza przypominająca pajęczynę oraz odchody gąsienic. Gdy tylko zauważymy takie objawy powinniśmy działać, gdyż kilka dni obecności ćmy bukszpanowej i jej działalności szkodnika może spowodować ogromne szkody. Z tego względu należy regularnie przeglądać rośliny, by zauważyć możliwie wcześnie inwazję szkodnika. Należy zaglądać przede wszystkim w głębi krzewów bukszpanów, bo to właśnie w tym rejonie ćma bukszpanowa najczęściej składa swoje jaja. Im szybciej zauważymy pojawienie się nieproszonych gości, tym większa szansa na to, że będziemy mogli uniknąć wielkich szkód przez nich wyrządzonych.

jak rozpoznać pojawienie się ćmy bukszpanowej

Warto wiedzieć, że ćma bukszpanowa atakuje wyłącznie krzewy bukszpanu, a zatem nie należy się obawiać, że działalność tego szkodnika będzie zagrożeniem dla innych gatunków roślin. Należy też pamiętać, że ćma bukszpanowa pochodzi z Azji, a zatem jako gatunek obcy nie ma w naszym kraju wrogów naturalnych. W związku z tym nie można liczyć na to, że zostanie ona zjedzona przez ptaki czy wytrzebiona w inny naturalny sposób.

Zwalczanie ćmy bukszpanowej środkami ochrony roślin

Do zwalczania ćmy bukszpanowej można stosować różne środki ochrony roślin, które wykazują działanie owadobójcze. Najlepiej wybierać środki chemiczne, które w opisie mają informację o zwalczaniu ćmy bukszpanowej, gdyż wtedy można liczyć na wysoką skuteczność ich działania. Do takich środków ochrony roślin należą Mospilan 20 SP oraz Polysect 005 SL. Działają one na roślinę powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie, dzięki czemu substancja czynna wykazuje działanie nie tylko w momencie oprysków, ale również później, chroniąc ją przed kolejną inwazją szkodnika.

W uprawie ekologicznej, gdzie nie wchodzą w grę chemiczne środki ochrony roślin, do zwalczania gąsienic ćmy bukszpanowej można stosować biopestycydy czyli preparaty mikrobiologiczne. To środki zawierające bakterię bacillus thuringiensis naturalnie występującą m.in. w glebie. Oprysk krzewów bukszpanu z użyciem tego preparatu sprawia, że bakterie dostają się do przewodu pokarmowego gąsienic, przez co tracą one apetyt i giną w ciągu 72 godzin. Najlepszą skuteczność tego preparatu zaobserwowano w odniesieniu do gąsienic najmłodszych, dlatego warto obserwować roślinę, by w odpowiednim momencie zaaplikować oprysk i pozbyć się larwy ćmy bukszpanowej. 

zwalczanie ćmy bukszpanowej

Zwalczanie ćmy bukszpanowej poprzez zaburzenie cyklu rozmnażania

Zwalczając ćmę bukszpanową warto nie tylko walczyć z najbardziej żarłocznymi gąsienicami, ale również utrudniać jej rozmnażanie. Do tego celu doskonale nadają się pułapki feromonowe, które rozwiesza się w ogrodzie. Emitowane przez dyspenser feromony wabią samce ćmy bukszpanowej, które pozostają w pułapce na zawsze. W efekcie dorosłe motyle samice mają mniejszą liczbę partnerów, którzy mogą zapłodnić jaja, co pozwala zmniejszyć liczbę kolejnych pokoleń. Pułapka jest bezpieczna dla ludzi i dla środowiska więc w celach prewencyjnych może wisieć w ogrodzie od kwietnia do października. Dzięki temu bardzo szybko będzie można nie tylko przerwać cykl rozmnażania się tych owadów, ale również zauważyć pojawienie się szkodnika zanim liście i pędy bukszpanów staną się pokarmem dla gąsienic. 

Ćma bukszpanowa - ręczne usuwanie gąsienic 

Wśród metod, które pozwalają walczyć z ćmą bukszpanową znajduje się również metoda polegająca na ręcznym zbieraniu żerujących gąsienic. Można zbierać je ręcznie z liści, ale można również trzepać krzewem, by gąsienice pospadały na ziemię. Przed strząsaniem gąsienic należy jednak położyć pod krzewem folię lub karton, by potem wygodnie usunąć strzepane gąsienice i je unicestwić. Metoda ta nie może być jednak stosowana jednorazowo, lecz wielokrotnie w kilkudniowych odstępach, by wyłapać kolejne wylęgające się larwy z jaj. 

Można również przeglądać krzewy bukszpanu, by wyłapać pojawienie się szkodnika zanim rozpocznie się wylęganie gąsienic z jaj. Gdy zauważymy od spodu liści żółte jaja, należy oderwać liść, do którego są przyczepione, a następnie zniszczyć. 

Dokładny przegląd krzewów warto robić również jesienią, gdy poczwarki w kokonie szykują się do zimowania. Kokony mają długość ok. 1cm i brązowy kolor, przez co nie tak trudno znaleźć je wśród zielonych liści. Po znalezieniu kokonu należy go oderwać, a następnie zniszczyć. Dzięki temu unikniemy ponownej inwazji szkodnika wiosną i nadal będziemy mogli się cieszyć pięknym wyglądem krzewów bukszpanu.

 

pixel