Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Co oznacza koniczyna na trawniku? Jak się jej pozbyć?

2020-07-30
Co oznacza koniczyna na trawniku? Jak się jej pozbyć?

Koniczyna to jedna z najbardziej popularnych roślin łąkowych, która wywołuje skrajne emocje. Jedni uwielbiają koniczynę i chętnie widzą ją na swoich trawnikach, a inni jej nie znoszą, bo ich zdaniem jej obecność psuje wygląd trawnika. Zobaczmy, co oznacza koniczyna na trawniku i jak można się jej pozbyć.

Dlaczego koniczyna rośnie na trawniku?

Koniczyna to roślina mało wymagająca, która bardzo szybko rozprzestrzenia się dzięki łodygom rozłogowym. Jest dużo odporniejsza od trawy, dlatego na trawnikach słabo nawożonych, na których trawa jest słaba i rzadka, koniczyna ma idealne warunki dla ekspansji. Jednym słowem, gdy trawnik jest słabo pielęgnowany, a w ziemi znajduje się za mało składników odżywczych, które umożliwiłyby mu prawidłowy rozwój, koniczyna zaczyna dominować i bardzo szybko może pojawić się na dużej połaci trawnika, tłumiąc wzrost trawy. Koniczyna dobrze rośnie również na podłożu kwaśnym, które nie jest korzystne dla trawy. Cechą charakterystyczną trawników na kwaśnej ziemi jest oprócz koniczyny również mech, który bardzo dobrze rośnie na glebach kwaśnych. Oba te gatunki rosną również dobrze na trawnikach, na których brakuje słońca, a zasiane na nich zostały mieszanki traw mało odpornych na zacienienie.

Jak walczyć z koniczyną? – odpowiednie nawożenie i odkwaszanie

Pierwszym sposobem pozwalającym na pozbycie się koniczyny z trawnika jest odpowiednie nawożenie. Im więcej składników odżywczych znajdzie się w glebie, tym mocniejsza będzie trawa i tym trudniej będzie koniczynie przytłumić jej wzrost. Warto zatem regularnie stosować nawozy do trawników, które uzupełnią niedobory ważnych pierwiastków m.in. azotu i pozwolą trawnikowi rosnąć. Można wybierać nawozy długodziałające, które raz użyte przez długi czas będą stopniowo uwalniać zawarte w nich składniki odżywcze, co zapewni trawie odpowiednie warunki do wzrostu przez cały okres wegetacji. Walcząc z koniczyną dobrze byłoby zadbać również o odkwaszenie gleby. Można to zrobić stosując wapnowanie, które bardzo dobrze podnosi poziom kwasowości gleby. Na odkwaszonej ziemi koniczyna będzie miała utrudnione warunki do rozwoju, a przy okazji utrudnimy rozwój również innych chwastów rosnących na trawnikach, takich jak mech czy bluszczyk kurdybanek, które również dobrze się czują na glebach kwaśnych. Odkwaszenie ziemi będzie z kolei sprzyjało wzrostowi trawy, która lepiej rośnie na glebach o neutralnym pH.

Odpowiednia pielęgnacja – pomaga w walce z koniczyną

Walka z chwastami na trawniku wymaga również odpowiedniej pielęgnacji. Do ważnych czynności należy wertykulacja trawnika, którą należy przeprowadzać na wiosnę. Jej wykonanie pozwala przerwać łodygi rozłogowe koniczyny i utrudnia jej rozprzestrzenianie się na trawniku.

Podobnie jak odkwaszanie gleby, wertykulacja pozwala również walczyć z innymi chwastami, zwłaszcza z tymi wspomnianymi wcześniej, czyli mchem i bluszczykiem kurdybankiem. Alternatywą dla wertykulacji jest ręczne usuwanie koniczyny z trawnika, ale jest to zadanie bardzo czasochłonne i wymagające wiele samozaparcia, zwłaszcza jeśli koniczyna rośnie na dużej połaci trawnika. Ręczne wyrywanie koniczyny sprawdzi się raczej tylko wtedy, gdy koniczyna występuje w ilościach szczątkowych i dopiero rozpoczyna inwazję na trawnik. Przy większych obszarach jest to wysoce nieefektywne i nie należy do skutecznych sposobów walki z koniczyną na trawniku. W walce z koniczyną na trawniku pomaga natomiast regularne koszenie. Co prawda nie pozwala ono usunąć koniczyny, ale ogranicza jej kwitnienie i osłabia jej rozwój. Należy jednak uważać, by nie przesadzić w drugą stronę, bo zbyt niskie koszenie może z kolei osłabiać trawę, co nie pozwoli jej skutecznie konkurować z koniczyną o miejsce na trawniku. Regularne koszenie na pewno pomoże osłabić koniczynę, ale trzeba uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą i przy okazji nie osłabić również trawy.

Herbicydy – skuteczny sposób na walkę z koniczyną

Problem z koniczyną na trawniku można również rozwiązać z pomocą herbicydów. Wybór jest bardzo szeroki, a większość z nich to środki chwastobójcze, które działają nie tylko na ten gatunek, ale i na inne chwasty dwuliścienne. Do walki z koniczyną warto wybierać środki działające dolistnie, np. Starane Trawniki 260 EW czy Gallup Special, które mają potwierdzoną wysoką skuteczność. Przed użyciem należy zapoznać się z informacjami na opakowaniu, na których znajdziemy informacje o tym, jak sporządzić roztwór o odpowiednim stężeniu oraz instrukcję rozpylania. Większość ze środków chwastobójczych, które można stosować na trawnikach, nie ma określonego czasu stosowania i można je zastosować przez cały okres wegetacji. Ważne, by przed rozpyleniem sprawdzić prognozę pogody i wybrać moment, w którym przynajmniej przez kilka dni nie są spodziewane opady deszczu. Wspomniane środki chwastobójcze działają bowiem dolistnie, więc lepiej by deszcz nie spłukał ich z liści, zanim zaczną działać i wnikną do wnętrza rośliny. Należy również pamiętać, by ok. dzień-dwa po opryskach nie pozwalać na zabawę na trawniku dzieciom i zwierzętom domowym.

Czy z koniczyną trzeba walczyć?

Na koniec warto zastanowić się, czy rzeczywiście z koniczyną na trawniku trzeba walczyć. Miłośnicy idealnych trawników angielskich, złożonych wyłącznie z trawy na pewno będą tego zdania, ale większość osób jednak zastanowi się, czy faktycznie chce mieć aż tak idealny trawnik. Koniczyna ma przecież bardzo ładne listki oraz delikatne białe lub czerwone kwiaty, które mogą stać się ciekawą dekoracją zielonej połaci trawnika. Niektórzy nawet celowo kupują nasiona koniczyny i wysiewają ją na swoim trawniku, bo doceniają urok tych drobnych kwiatów. Zanim zaczniemy walkę z koniczyną powinniśmy też wziąć pod uwagę fakt, że jest to roślina miododajna. Pszczoły chętnie siadają na kwiatach koniczny zbierając pyłek i nektar kwiatowy, z których produkują miód. Warte zauważenia są również lecznicze właściwości koniczyny. Może być ona stosowana zarówno zewnętrznie np. do łagodzenia świądu, jak i wewnętrznie w postaci płukanek, naparów czy wyciągów. Na jej właściwości lecznicze powinny zwrócić uwagę szczególnie panie, gdyż wyciągi z koniczyny pomagają regulować cykl miesięczny oraz łagodzą objawy menopauzy.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel