Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Co siejemy w kwietniu?

2021-04-19
Co siejemy w kwietniu?

Kwiecień to miesiąc pełen sprzeczności, a powiedzenie "Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata" doskonale oddaje jego naturę. Mimo przelotnych przymrozków i śniegów zwykle jest już na tyle ciepło, że można rozpocząć wysiew roślin bezpośrednio do gruntu. Zobaczmy, jakie warzywa, zioła i kwiaty siejemy w kwietniu.

Kwietniowy siew warzyw do gruntu

Kwiecień to idealny czas dla osób uprawiających warzywa, bo wiele gatunków możemy siać wprost do gruntu, pomijając etap wysiewu w inspektach. Wśród warzyw, które można siać w kwietniu są przede wszystkim warzywa strączkowe. Doskonale nadają się do tego groch i bób, które doskonale sobie poradzą wysiane w pierwszej połowie kwietnia, a bób może być siany nawet wcześniej, z końcem marca, bo doskonale sobie radzi nawet bardzo wczesną wiosną. Bób wysiewamy gruntu w odstępach co 40-60x10-20cm, a groch w rozstawie 20-30cm. Wysiane w kwietniu warzywa dadzą plon od końca czerwca do sierpnia. Z końcem kwietnia możemy również wysiać fasolę, ale na fasolę szparagową jest jeszcze za wcześnie. W naszym klimacie powinniśmy wstrzymać jej wysiew do okolic połowy maja.

Oprócz warzyw strączkowych w pierwszej połowie kwietnia do gruntu możemy również wysiać cebulę, pasternak, pietruszkę korzeniową. W drugiej połowie kwietnia przychodzi czas na buraki ćwikłowe, pory i skorzonerę, a na sam koniec miesiąca możemy się przygotować na siew kukurydzy. Przez cały miesiąc natomiast można wysiewać nasiona marchwi, rzodkiewkę, koper i szpinak, a także rukolę, która wysiana zbyt późno może wybić w kwiatostany. W przypadku rukoli można myśleć o jej wysiewie nawet w marcu, gdyż lubi chłód i dobrze sobie radzi w takich warunkach.

Jakie warzywa siejemy w kwietniu na rozsadę?

W kwietniu możemy nie tylko wysiewać nasiona wprost do gruntu, ale możemy również przygotować rozsady warzyw mniej odpornych na przymrozki. Należą do nich wczesne odmiany kalarepy, średnio późne i późne odmiany sałaty oraz brukwi i kalarepy. Możemy również przygotować rozsady brokułów na plon sierpniowy.

Pierwsza połowa kwietnia to już ostatni dzwonek na wysiew nasion pomidorów na rozsadę. Jeśli przegapimy ten termin i nasiona pomidorów na rozsadę wysiejemy zbyt późno, to musimy liczyć się z tym, że co prawda sadzonki wzejdą i po przesadzeniu zakwitną, ale plon będzie bardzo mizerny.

Jakie kwiaty siejemy w kwietniu?

Kwiecień do dobry czas nie tylko na siew warzyw, ale również wielu gatunków kwiatów. Na początku kwietnia do gruntu możemy  siać takie kwiaty jak chaber, nagietek i groszek pachnący. Przez cały kwiecień możemy wysiewać do gruntu nasiona rezedy, smagliczki, szarłatu i wilca, a z końcem miesiąca, gdy będzie już nieco cieplej, siejemy nachyłek, złocień, aksamitkę, dziwaczka, godecję i powój.

W kwietniu możemy również przygotować sadzonki kwiatów w rozsadniku. To najlepszy czas na to, by siać do rozsadnika aster chiński, cynię i kosmos. Pierwsze dwa gatunki lepiej siać z początkiem miesiąca, natomiast kosmos można siać przez cały kwiecień. Przesadzone do gruntu sadzonki będą przepięknie kwitły zdobiąc nasz przydomowy ogród nawet do października.

Jakie zioła siejemy w kwietniu?

Kwiecień to również doskonały czas na siew ziół, które później będziemy mogli na bieżąco wykorzystywać w swojej kuchni. Lemoniada z listkiem mięty skutecznie ochłodzi w letni dzień, a lubczyk czy majeranek doskonale przyprawią dania mięsne. W kwietniu siejemy do gruntu takie zioła jak mięta, cząber, kminek, lubczyk, rumianek, majeranek czy szałwię. Warto pamiętać, że niektóre z tych gatunków są wieloletnie, co oznacza, że warto przemyśleć siew mięty, szałwii i lubczyku, bo raz posiane będą dawać plony przez wiele kolejnych lat. Zioła można siać zarówno na oddzielnej grządce, jak i w towarzystwie warzyw. Niektórym roślinom takie sąsiedztwo bardzo służy, dlatego warto rozważyć siew szałwii w sąsiedztwie marchwi, mięty obok warzyw strączkowych, a cząber koło cebuli i czosnku.

Jak przygotować grunt do siewu?

Wiedząc już co siejemy w kwietniu wprost do gruntu czas przygotować roślinom odpowiednie warunki do rozwoju. Najlepiej by było, gdyby gleba na grządkach była przekopana jeszcze jesienią, kiedy to jest również najlepszy czas na to, by zastosować nawozy jesienne. Dzięki temu wiosną wystarczy delikatnie spulchnić ziemię z użyciem motyki, a następnie wyznaczyć rowki pod siew nasion. Jeśli jednak grunt nie został przygotowany jesienią, to można to zrobić wiosną, przekopując go z użyciem szpadla lub łopaty, a następnie odpowiednio nawożąc. Do tego celu można wykorzystać nawozy uniwersalne,  ale również specjalne nawozy do warzyw i owoców, które zawierają składniki zwiększające plony. Tak przygotowany grunt powinniśmy zostawić na kilka dni, żeby osiadł. Można również pokryć go folią, żeby gleba się nieco nagrzała, gdyż gleba pod siew warzyw powinna mieć ok. 7 stopni Celsjusza.

Po przygotowaniu gruntu czas na wyznaczenie grządek, na których zostaną wysiane warzywa. Nie powinny być one zbyt duże, gdyż to znacznie utrudni ich pielęgnowanie. Ich szerokość nie powinna być większa niż 100cm, gdyż powinno być łatwo sięgnąć do środka grządki podczas wyrywania chwastów. Warto też wyznaczyć ścieżki, o szerokości ok. 40-50cm, by można było wygodnie poruszać się pomiędzy grządkami.

Po wyznaczeniu grządek czas wytyczenie rowków pod siew nasion warzyw. Rozstaw i odległość pomiędzy nasionami zależy od rodzaju warzywa, ale jest on podany na opakowaniu zawierającym nasiona, więc tam należy to sprawdzić. Głębokość siewu zależy od wielkości nasion, ale przyjęło się, że powinny być one sadzone na głębokości trzy razy większej od ich rozmiaru. Oznacza to, że nasiona pora siejemy dużo płycej niż nasiona grochu, gdyż znacznie się one różnią od siebie rozmiarem. Niektóre nasiona przed siewem należy odpowiednio przygotować. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku nasion bobu i grochu, które przed wysiewem trzeba moczyć przez ok. 12-24 godziny w wodzie o temperaturze 25-30 stopni. Po tym czasie należy je lekko osuszyć i od razu posiać do gruntu.

Jak dbać o rośliny posiane w kwietniu?

Kluczową kwestią związaną z troską o warzywa, kwiaty i zioła posiane w kwietniu jest troska o odpowiedni poziom nawodnienia. Nasiona do kiełkowania potrzebują stały dostęp do wody, a zatem konieczne jest regularne podlewanie. Nie należy jednak przesadzić z siłą strumienia, bo to mogłoby spowodować wypłukanie płycej posianych nasion. Do podlewania najlepiej byłoby użyć delikatnego, rozproszonego strumienia wody, który dobrze nawodni, ale nie będzie wypłukiwał nasion.

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel