Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Co siejemy w lutym i marcu?

2021-02-22
Co siejemy w lutym i marcu?

W lutym dni powoli się wydłużają i wielu ogrodników i działkowców z utęsknieniem wypatruje nadchodzącej wiosny. W tym okresie może być widać już jej pierwsze zwiastuny, ale zwykle nie jest to jeszcze czas na prace ogrodowe. Nie znaczy to, że musisz czekać z założonymi rękami i z niecierpliwością patrzeć w kalendarz i prognozy pogody, lecz możesz już zacząć siać niektóre rośliny w swoim domowym zaciszu. Zobacz co siejemy w lutym i marcu i wybierz te gatunki, które chcesz mieć w swoim przydomowym ogrodzie.

Co w lutym i marcu wysiewamy do skrzynek?

Luty i marzec to idealny czas na wysiew warzyw i kwiatów na rozsady. Z początkiem lutego można już zabrać się za przygotowywanie rozsad kapusty pekińskiej, kapusty białej i czerwonej oraz karczocha. W lutym możemy również wysiać nasiona na truskawki, pomidory oraz pora. Będą sobie spokojnie wschodzić w domowym zaciszu, a po ok. 7-8 tygodniach osiągną odpowiedni rozmiar, który pozwoli wsadzić je bezpośrednio do gruntu.W lutym do skrzynek możemy również wysiewać nasiona kwitnących roślin jednorocznych, takich jak lewkonia, lwia paszcza, petunia, lobelia czy werbena. Mają one długi okres wegetacji i po wysiewie do gruntu będzie można przez długi czas podziwiać różnorodność kolorystyczną przepięknych kwiatów.Nieco później, bo na przełomie lutego i marca, do skrzynek można wysiewać brokuły, kalafiory, selery naciowe czy cebule. One również będą potrzebowały ok. 7-8 tygodni by osiągnąć rozmiar pozwalający wysadzić je do gruntu, co powinno nastąpić z końcem kwietnia lub początkiem maja.

Jak przygotować skrzynki pod wysiew nasion?

Przygotowanie rozsady warzyw wymaga nie tylko wiedzy na temat tego, jakie warzywa siejemy w lutym i marcu, ale również na temat warunków, w którym mają być uprawiane. Najlepszym rozwiązaniem do przygotowania rozsady warzyw będą specjalne doniczki na rozsady, które mają niewielkie rozmiary. Warto wybierać takie, które są wykonane z materiałów biodegradowalnych, bo dzięki temu można je w całości wsadzić do gruntu, chroniąc przed uszkodzeniem delikatne korzenie młodych rozwijających się roślin. Doniczki należy wypełnić ziemią ogrodniczą dobrej jakości, a następnie do każdej doniczki wysiewać nasiona warzyw i kwiatów. Wysiane nasiona powinny znaleźć się pod powierzchnią ziemi, ale nie mogą być zbyt głęboko. Należy pamiętać, by utrzymywać stałą wilgotność gruntu, dbać o dobry dostęp do światła oraz utrzymywać stałą temperaturę pomieszczenia, najlepiej ok.20-22 stopni. Aby ograniczyć parowanie wody zanim rośliny zaczną kiełkować, można przykryć doniczki folią lub szybą, dzięki którym nadal będą one miały zapewniony dobry dostęp do światła dziennego. Po pewnym czasie, gdy nasiona wzejdą i pojawią się pierwsze liście właściwe, można wykonać przerywanie czyli usunięcie roślin, które rosną zbyt gęsto. Najlepiej usuwać słabsze i mniejsze sadzonki, by zostawić więcej miejsca tym bardziej okazałym. Dzięki temu, gdy przyjdzie czas na ich wysiew do gruntu będą miały dużo lepszy start w mniej cieplarnianych warunkach.

Wczesnowiosenny wysiew nasion wprost do gruntu

Przygotowując warzywa na rozsady w lutym miło spędzimy czas i dla wielu pewnie będzie zaskoczeniem, że oto znajduje się już w drugiej połowie marca, czyli czas najwyższy by wysiać wczesne odmiany warzyw wprost do gruntu. To dobry czas na to, by wysiać wczesne odmiany marchwi, szpinak, rzodkiewkę, cebulę, a także sałatę, choć tutaj miejsce wysiewu zależy głównie od jej odmiany. Sałatę masłową, łodygową i liściową siejemy z końcem marca wprost do gruntu, natomiast sałata rzymska jest na to zbyt delikatna i właściwym momentem na wysiew jej nasion jest dopiero początek kwietnia.Warzywa wczesnych odmian potrzebują odpowiednich warunków do rozwoju zanim zaczną kiełkować. Większość z nich lubi niskie temperatury, szczególnie szpinak, który może być wysiewany wielokrotnie w ciągu roku i można go wysiać nawet w październiku, jeśli chcemy by zaczął kiełkować bardzo wczesną wiosną. Koniec marca to również czas, w którym możemy bezpośrednio do gruntu wysiewać wiele gatunków kwiatów. Doskonale poradzą sobie w takich warunkach jednoroczne kwiaty o małych wymaganiach termicznych, takie jak groszek pachnący, powój trójbarwny, gipsówka, chaber. W okresie tym można również wysiewać byliny, takie jak łubin, aster alpejski czy słonecznik. Na ich kwitnienie trzeba będzie poczekać aż do końcówki maja, czerwca, a w niektórych przypadkach nawet do lipca, ale ich kolorowe kwiaty cieszące oczy przez całe lato z pewnością osłodzą czas oczekiwania.

Jak przygotować grunt pod wysiew nasion w marcu?

Przed wysiewem należy oczywiście odpowiednio przygotować grządki, spulchniając ziemię i wyrównując jej powierzchnię. Warto wytyczyć sobie rzędy, w których będą siane nasiona, dzięki temu będzie łatwiej monitorować ich wzrost i rozwój oraz zadbać o ich regularne odchwaszczanie. Warto pomyśleć nad rozłożeniem agrowłókniny pomiędzy rzędami warzyw, by zapobiegać zbytniemu zachwaszczeniu grządek. Aby zapewnić roślinom lepsze warunki termiczne i rozwojowe, można zastosować również agrowłókniny białe okryciowe. Dzięki niej młode rośliny są chronione przed wiatrem i przymrozkami, które w naszym kapryśnym klimacie mogą zdarzyć się nawet i w maju.Gdy nasiona zaczną wschodzić i będą miały już po dwa listki właściwe, to podobnie jak w przypadku warzyw wysiewanych do doniczek, należy przeprowadzić przerywanie. Dzięki temu rosnące warzywa będą miały więcej miejsca i lepsze warunki rozwoju, co przełoży się na zdecydowanie wyższe plony.

Jak wybrać nasiona na wysiew?

Odpowiednie warunki i czas wysiewu nasion to nie jedyne czynniki mające wpływ na plony warzyw czy kwitnienie kwiatów. Ogromne znaczenie ma również właściwy wybór nasion, gdyż to od ich jakości będzie zależeć efekt naszej pracy. Najlepiej wybierać nasiona kwiatów i warzyw w dobrych sklepach ogrodniczych, w których są one przechowywane w odpowiednich warunkach. Przed zakupem należy sprawdzić termin ważności, który zawsze jest podany na opakowaniu i wybierać opakowania o rozmiarze dopasowanym do naszych planów ogrodniczych. Jeśli mamy w planie tylko przydomowy niewielki warzywniak, a nie pole pełne kapusty, to wystarczy małe opakowanie nasion, które wykorzystamy w całości. Zdecydowanie lepiej jest kupić co roku małe opakowanie świeżych nasion niż korzystać z jednego większego przez kilka lat, gdyż nasiona w tym czasie stracą świeżość, zwietrzeją i mogą dać zdecydowanie mniejsze plony niż te ze świeżo otwartego opakowania.

pixel