Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Co wysiewać na poplon? 6 najlepszych roślin

2020-03-12
Co wysiewać na poplon? 6 najlepszych roślinWysiewanie poplonu jest jedną z najlepszych metod na poprawę jakości gleby i wzbogacenie jej o odpowiednie składniki odżywcze. Jest ona nadal z powodzeniem stosowana, mimo że rozwój technologiczny znacząco zmienił rolnictwo i sposób uprawy roślin. Wiedza o tym, jakie rośliny są najlepsze jako poplon jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, a my przygotowaliśmy zestawienie roślin, które najlepiej nadają się do tego celu.

Rośliny na poplon – czym się charakteryzują?

Rośliny na poplon to rośliny, które szybko kiełkują i rosną, a ich okres wegetacji wynosi 60-80 dni. Dzięki temu zdążą one wykiełkować i urosnąć po żniwach lub po zebraniu plonów innych roślin, nawet jeśli zostaną wysiane dopiero w sierpniu, choć najlepiej byłoby zrobić to do końca lipca. Najlepiej w tej roli sprawdzają się rośliny z rodziny bobowatych, które są chętnie wybierane jako nasiona poplonowe wysiewane pojedynczo, ale są stosowane również jako nasiona wysiewane w mieszankach. Niestety nie są one roślinami idealnymi, a niektóre ich gatunki nie sprawdzają się one w każdych warunkach glebowych. W wielu sytuacjach lepsza będzie wyka, facelia czy gorczyca niż bobik czy groch. Zadaniem roślin poplonowych jest szybki wzrost i stworzenie zielonej masy, która potem zostanie przyorana. Dzięki temu gleba wyjałowiona przez rośliny uprawiane na tym obszarze wzbogaci się i w kolejnych latach będzie mogła znów wydać dobre plony. Warto jednak wiedzieć, że niektóre rośliny poplonowe służą nie tylko jako zielony nawóz, ale pomagają również walczyć z niektórymi chorobami i szkodnikami, czyli są tzw. roślinami fitosanitarnymi oraz należą do roślin miododajnych i są wysoko cenione przez pszczelarzy.

Facelia

Facelia to roślina świetnie nadająca się na poplon, która ma bardzo niewielkie wymagania glebowe. Rośnie dobrze na glebach każdego rodzaju, choć nie lubi gleb kwaśnych. Dobrze jednak rośnie na glebach obojętnych czy zasadowych. Jest ona cenioną rośliną poplonową, gdyż można ją wysiać już jako wczesny poplon, a jej łodygi są kruche, dzięki czemu nie ma problemu z ich przyoraniem. Facelia jest również nazywana królową roślin miododajnych, dlatego jest ona chętnie wybierana jako roślina poplonowa w gospodarstwach, które oprócz uprawy roślin prowadzą pasieki. Konsumenci miodu faceliowego doceniają jego walory smakowe, natomiast pszczelarze cieszę się z dużej ilości miodu, którą produkują pszczoły z tego gatunku roślin. Doświadczenia pokazują, że z 1 ha facelii można osiągnąć nawet 300-400 kg miodu.

Łubin

Łubin, zwłaszcza łubin wąskolistny jest rośliną szybkorosnącą, która w bardzo krótkim czasie pozwala wytworzyć dużą ilość zielonej masy. Najlepiej sprawdza się wysiewany w lipcu, tuż po zbiorze ozimym, choć wysianie go w sierpniu również daje zadowalające efekty. Nie ma on wielkich wymagań glebowych, dzięki czemu dobrze rośnie na glebach każdego rodzaju, wzbogacając je w składniki odżywcze, substancje organiczne i składniki mineralne. Dzięki temu stosowanie go jako poplonu poprawia znacząco plony zbóż, nawet o 7 dt/ha.Gorczyca


Gorczyca to kolejna roślina nadająca się na poplon ścierniskowy. Szybko rośnie, ma niewielkie wymagania glebowe, a wyrośnięta może służyć nie tylko jako nawóz zielony, ale również jako pasza dla zwierząt. Zielona masa, która nadaje się wykorzystania wyrasta po 50-70 dniach od wysiania, a użycie jej jako zielonego nawozu pozwala zastąpić nawet 20 ton obornika. Najlepszy okres na wysiew gorczycy to sierpień, choć można ją wysiewać również nieco później, ale wtedy należy liczyć się z tym, że będzie mniej masy zielonej. Natomiast przyoranie gorczycy powinno nastąpić najpóźniej pod koniec października, gdy rośliny nie są jeszcze zdrewniałe, co utrudniałoby rozkładanie się ich w glebie i znacząco osłabiało działanie gorczycy jako nawozu zielonego. Gorczyca ma również inne ważne właściwości, a mianowicie jest ona rośliną fitosanitarną. Oznacza to, że jej wysiew pozwala zapobiegać rozwojowi niektórych chorób i szkodników. Doskonale sprawdza się w walce z mątwikiem, działając mątwikobójczo na wiele jego gatunków.

Gorczyca

Wyka

Wyka należy do roślin, które są uprawiane zarówno na nasiona, jak i na poplon. W tej drugiej roli sprawdzają się doskonale, gdyż szybko rosną i tworzą zieloną masę. Poplon wysiewany wyką powinien być wykonany w lipcu, a potem jesienią, zanim rośliny wydadzą nasiona, przyorany. Dzięki zdolności wiązania azotu wyka jest jedną z najlepszych roślin poplonowych, która pozwala świetnie wzbogacić glebę w azot niezbędny do rozwoju wszystkich gatunków roślin. Wybierając wykę jako roślinę na poplon należy pamiętać, że jako roślina z rodziny motylkowatych jest dość słabo odporna na szkodniki i grzyby. Nie powinna być również wysiewana jako poplon po roślinach z tej samej rodziny. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się zatem do wysiewu jako poplon po zbożach, roślinach okopowych, rzepaku czy kukurydzy niż po grochu, fasoli czy bobie.

Koniczyna biała

Koniczyna biała to kolejna roślina z rodziny bobowatych, która świetnie nadaje się na poplon. Oprócz tego, że szybko rośnie i daje obfitą zieloną masę, to należy również do roślin miododajnych. Jest zatem ceniona nie tylko jako roślina idealnie nadająca się na nawóz zielony, ale również ze względu na swoje właściwości miododajne. Koniczyna biała świetnie sprawdza się również jako roślina na paszę. W zależności od tego, w jakim terminie zostanie ona wysiana, a można to robić od marca do końca września, to może spełnić jednocześnie kilka funkcji. Z jednej strony będzie to świetna roślina miododajna, można ją wykorzystać jako paszę dla zwierząt, a na końcu przyorać ją, wykorzystując jako świetny nawóz zielony.

Peluszka

To kolejna roślina z rodziny bobowatych. Bywa nazywana również grochem zwyczajnym i świetnie sprawdza się w roli rośliny poplonowej. Można ją wysiewać od marca do sierpnia, a zielona masa, która tworzy się bardzo szybko, idealnie nadaje się jako nawóz zielony. Peluszka nie ma specjalnych wymagań glebowych i jest szczególnie polecany na gleby średnie. Może być wysiewana jako samodzielna roślina poplonowa, ale bywa również wysiewana jako składnik mieszanki poplonowej, m.in. z wyką.


Mieszanka poplonowa

Warto wiedzieć, że są sytuacje, w których lepsze efekty udaje się osiągnąć dzięki zasianiu kilku różnych roślin poplonowych. Co istotne dobrze skomponowana mieszanka poplonowa musi składać się z roślin o podobnych wymaganiach glebowych i wodnych. Przykładem może być mieszanka poplonowa strączkowo-zbożowa, zawierająca wspomniane wyżej rośliny poplonowe takie jak peluszka, groch czy bobik oraz ziarna zbóż czy mieszanka, w skład której wchodzą gorczyca, wyka i rzodkiew oleista. Ta ostatnia świetnie sprawdza się nie tylko jako nawóz zielony, ale może stanowić alternatywę w przypadku braku sianokiszonki.
pixel