Co wysiewać na poplon? 6 najlepszych roślin

Wysiewanie poplonu jest jedną z najlepszych metod na poprawę jakości gleby i wzbogacenie jej o odpowiednie składniki odżywcze. Jest ona nadal z powodzeniem stosowana, mimo że rozwój technologiczny znacząco zmienił rolnictwo i sposób uprawy roślin. Poplon wysiewa się również na działkach, jeśli jest tam potrzebne podniesienie żyzności gleby. Wiedza o tym, jakie rośliny są najlepsze jako poplon jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, a my przygotowaliśmy zestawienie roślin, które najlepiej nadają się do tego celu.
Rośliny na poplon – czym się charakteryzują?
Rośliny na poplon to rośliny, które szybko kiełkują i rosną, a ich okres wegetacji wynosi 60-80 dni. Dzięki temu zdążą one wykiełkować i urosnąć po żniwach lub po zebraniu plonów innych roślin, nawet jeśli zostaną wysiane dopiero w sierpniu, choć najlepiej byłoby zrobić to do końca lipca (poplon letni). Najlepiej w tej roli sprawdzają się rośliny z rodziny bobowatych i rośliny strączkowe: groch siewny pastewny czy bobik, które są chętnie wybierane jako nasiona poplonowe wysiewane pojedynczo, ale są stosowane również jako nasiona wysiewane w mieszankach. Niestety nie są one roślinami idealnymi, a niektóre ich gatunki nie sprawdzają się one w każdych warunkach glebowych. W wielu sytuacjach lepsza będzie wyka, facelia czy gorczyca biała, niż bobik czy groch. Zadaniem roślin poplonowych jest szybki wzrost i stworzenie zielonej masy (zielony nawóz), która potem zostanie przyorana. Dzięki temu gleba wyjałowiona przez rośliny uprawiane na tym obszarze wzbogaci się o wiele cennych składników odżywczych oraz o składniki mineralne i w kolejnych latach będzie mogła znów wydać dobre plony. Warto jednak wiedzieć, że niektóre rośliny poplonowe służą nie tylko jako zielony nawóz, ale pomagają również walczyć z niektórymi chorobami i szkodnikami, czyli są tzw. roślinami fitosanitarnymi oraz należą do roślin miododajnych i są wysoko cenione przez pszczelarzy.
Facelia
Facelia to roślina świetnie nadająca się na poplon, która ma bardzo niewielkie wymagania glebowe. Rośnie dobrze na glebach każdego rodzaju, choć nie lubi gleb kwaśnych. Dobrze jednak rośnie na glebach obojętnych czy zasadowych. To dobra wiadomość - taki rodzaj gleby występuje u nas najczęściej.
Facelia jest cenioną rośliną poplonową, gdyż można ją wysiać już wczesną wiosną jako wczesny poplon, a jej łodygi są kruche, dzięki czemu nie ma problemu z ich przyoraniem.
Facelia - oprócz tego, że pozwala lepiej przygotować glebę - jest również nazywana królową roślin miododajnych. Dlatego jest chętnie wybierana jako roślina poplonowa przez pszczelarzy. Konsumenci miodu faceliowego doceniają jego walory smakowe, natomiast pszczelarze cieszą się z dużej ilości miodu, którą produkują pszczoły z tego gatunku roślin.
Doświadczenia pokazują, że z 1 ha facelii można osiągnąć nawet 300-400 kg miodu.
Łubin wąskolistny i łubin żółty
Łubin żółty, ale przede wszystkim łubin wąskolistny jest rośliną szybkorosnącą, która w bardzo krótkim czasie pozwala wytworzyć dużą ilość zielonej masy.
Najlepiej sprawdza się wysiewany w lipcu, tuż po zbiorze ozimym, choć termin siewu w sierpniu również daje zadowalające efekty.
Nie ma on wielkich wymagań glebowych, dzięki czemu dobrze rośnie na glebach każdego rodzaju, wzbogacając je w składniki odżywcze, substancje organiczne i składniki mineralne. Dzięki temu stosowanie go jako poplonu poprawia znacząco plony zbóż, nawet o 7 dt/ha.
Łubin żółty i wąskolistny przydatny jest również na działkach, upiększa ich teren, a dzięki niemu różne rośliny w kolejnym sezonie mają dużo lepsze warunki. Działkowcy mogą się szykować na bogatsze uprawy.
Gorczyca biała
Gorczyca biała to kolejna roślina nadająca się na poplon ścierniskowy. Szybko rośnie, poradzi sobie na każdym rodzaju gleby, a wyrośnięta może służyć nie tylko jako nawozy zielone, ale również jako pasza dla zwierząt. Zielona masa, która nadaje się wykorzystania wyrasta po 50-70 dniach od wysiania, a użycie jej jako zielonego nawozu pozwala zastąpić nawet 20 ton obornika.
Najlepszy okres, żeby wysiać gorczycę to sierpień, choć można ją wysiewać również nieco później, ale wtedy należy liczyć się z tym, że będzie mniej masy zielonej. Natomiast przyoranie gorczycy powinno nastąpić najpóźniej pod koniec października, gdy rośliny nie są jeszcze zdrewniałe, co utrudniałoby rozkładanie się ich w glebie i znacząco osłabiało działanie gorczycy jako nawozu zielonego. Gorczyca ma również inne ważne właściwości, a mianowicie jest ona rośliną fitosanitarną. Oznacza to, że jej wysiew pozwala zapobiegać rozwojowi niektórych chorób i szkodników w glebie i nie tylko. Doskonale sprawdza się w walce z mątwikiem, działając mątwikobójczo na wiele jego gatunków.
Wyka jara
Wyka jara należy do roślin, które są uprawiane zarówno na nasiona, jak i na poplon. W tej drugiej roli sprawdzają się doskonale, gdyż szybko rosną i tworzą zieloną masę.
Poplon wysiewany wyką powinien być wykonany w lipcu, a potem jesienią, zanim rośliny wydadzą nasiona, przyorany. Dzięki zdolności wiązania azotu wyka jara jest jedną z najlepszych roślin poplonowych, która pozwala świetnie wzbogacić glebę w azot niezbędny do rozwoju wszystkich gatunków roślin.
Wybierając wykę jako roślinę na poplon należy pamiętać, że jako roślina z rodziny motylkowatych jest dość słabo odporna na szkodniki i grzyby. Nie powinna być również wysiewana jako poplon po roślinach z tej samej rodziny. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się zatem do wysiewu jako poplon po zbożach, roślinach okopowych, rzepaku czy kukurydzy niż po grochu, fasoli czy bobie.
Koniczyna biała
Koniczyna biała to kolejna roślina z rodziny bobowatych, która świetnie nadaje się na poplon i współpracuje niemal z każdą glebą.
Oprócz tego, że szybko rośnie i daje obfitą zieloną masę, to należy również do roślin miododajnych. Jest zatem ceniona nie tylko jako roślina idealnie nadająca się na nawóz zielony, ale również ze względu na swoje właściwości miododajne. Koniczyna biała świetnie sprawdza się również jako roślina na paszę.
W zależności od tego, w jakim terminie zostanie ona wysiana, a można to robić od marca do końca września, to może spełnić jednocześnie kilka funkcji.
Z jednej strony będzie to świetna roślina miododajna, można ją wykorzystać jako paszę dla zwierząt, a na końcu przyorać ją, wykorzystując jako świetny nawóz zielony.
Peluszka
To kolejna roślina z rodziny bobowatych. Bywa nazywana również grochem zwyczajnym i świetnie sprawdza się w roli rośliny poplonowej. Można ją wysiewać od marca do sierpnia, a zielona masa, która tworzy się bardzo szybko, idealnie nadaje się jako nawóz zielony. Peluszka nie ma specjalnych wymagań glebowych i jest szczególnie polecana na gleby średnie i gleby lekkie. Może być wysiewana jako samodzielna roślina poplonowa, ale bywa również wysiewana jako składnik mieszanki poplonowej, m.in. z wyką.
Mieszanka strączkowo-zbożowa
W tej mieszance znajdują się niekwalifikowane nasiona roślin strączkowych, takich jak bób, kukurydza, groch, czy słonecznik. Znajdą się tu również zboża, a w połączeniu jest to materiał doskonały na wysiewanie poplonu. Mieszanka strączkowo-zbożowa może służyć jako zielona masa. Jej ogromnym plusem jest wysoka zawartość białka, zatem doskonale nadaje się pod wypas zwierząt gospodarskich. Warto pamiętać również o zdolności do wzbogacania warstwy uprawnej. Jeśli poplon zostanie przyorany jako specjalny nawóz zielony, poprawi strukturę gleby.
Mieszanka strączkowo-zbożowa na poplon
Mieszanka poplonowa
Warto wiedzieć, że są sytuacje, w których lepsze efekty udaje się osiągnąć dzięki zasianiu kilku różnych roślin poplonowych. Co istotne dobrze skomponowana mieszanka poplonowa musi składać się z roślin o podobnych wymaganiach glebowych i wodnych. Przykładem może być mieszanka poplonowa strączkowo-zbożowa, zawierająca wspomniane wyżej rośliny poplonowe takie jak peluszka, groch czy bobik oraz ziarna zbóż czy mieszanka, w skład której wchodzą gorczyca, wyka i rzodkiew oleista. Zwłaszcza rzodkiew oleista świetnie sprawdza się nie tylko jako nawóz zielony, ale może stanowić alternatywę w przypadku braku sianokiszonki.
Mieszanka poplonowa, nasiona na poplon
Zobacz powiązane kategorie: