Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Czy wapnowanie trawnika jesienią jest potrzebne?

2022-08-31
Czy wapnowanie trawnika jesienią jest potrzebne?

Jesień to odpowiedni czas na zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie, w tym na wapnowanie trawnika, a także ogródka przydomowego lub ziemi w szklarni. Wiele osób zapomina, że o kondycję trawnika należy dbać nie tylko w trakcie sezonu, ale także przed nim oraz po jego zakończeniu. Również wtedy gleba potrzebuje dodatkowego wzmocnienia w postaci nawozów z wapna kredowego.

Dlaczego wapnowanie trawnika jesienią jest potrzebne?

Jesienne wapnowanie trawnika lub też ziemi w przydomowym ogródku ma istotne znaczenie, ponieważ reguluje odczyn podłoża, a tym samym zwiększa efektywność nawożenia i przedłuża działanie nawozów. Ponieważ większość gleb w Polsce posiada odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny, to wapno nawozowe jest bardzo ważne, aby uregulować odczyn gleby, co pozwala pobierać składniki odżywcze i pokarmowe przez większość roślin – zarówno trawiastych, jak i roślin, które sadzone są np. w przydomowych ogródkach lub w szklarniach. Dlatego właśnie jesienne wapnowanie ma istotne znaczenie, ponieważ wzbogaca ziemię w składniki pokarmowe i powoduje, że w mniejszym zakresie pobiera ona metale ciężkie, takie jak ołów lub chrom.

Choć nie wszyscy decydują się na wapnowanie ziemi jesienią, warto pamiętać, że uzupełnianie jej w wapno jest warunkiem prawidłowego wzrostu i rozwoju, ponieważ wapń jest pierwiastkiem biogennym takim, jak również magnes lub potas. W efekcie działania wapnia próchnica w glebie zlepia się, tworząc grudki, co ma działanie pozytywne dla kondycji trawnika i wpływa pozytywnie na jakość ziemi pod uprawę. Dzięki temu korzenie roślin lepiej przyswajają składniki odżywcze, zbiory w sadach i szklarniach są większe i dorodniejsze, a trawnik pięknie wygląda przez cały rok.

wapnowanie trawnika

 

Jakie gleby należy wapnować w okresie jesiennym?

Jak wskazano wyżej, większość gleb w Polsce zalicza się do grupy gleb kwaśnych lub bardzo kwaśnych, które wymagają wapnowania. Dotyczy to różnych kategorii użytkowych gleb, w tym: łąk, pastwisk, ale też sadów, przydomowych ogródków uprawnych oraz trawników. Zastosowanie wapna kredowego możliwe jest też na innych rodzajach gleb.

Na rynku można znaleźć preparaty, które nadają się do wapnowania ziemi przez cały rok, ale to okres jesienny jest uważany za najlepszy czas na wapnowanie ziemi. Mowa tu szczególnie o czasie pożniwnym i jesiennym oraz zimie i wczesnej wiośnie, kiedy to wapno nawozowe wystarczy rozsypać po glebie i nie ma konieczności mieszania go z ziemią.

Preparaty, które dostępne są obecnie na rynku można rozsypywać ręcznie lub przy zastosowaniu siewnika ogrodowego bezpośrednio na glebę, mając pewność, że składniki aktywne, zawarte w nich wpłyną dobroczynnie na odkwaszenie ziemi i zapewnią korzystne warunki dla rozwoju roślin i trawnika.

trawnik

 

Kiedy należy nawozić trawnik wapnem?

Nawożenie trawnika wapnem powinno odbywać się w sytuacji, kiedy odczyn gleby w ogrodzie jest zbyt kwaśny, czyli poniżej 5,5 pH. Dzięki temu trawy będą mogły zdecydowanie lepiej rosnąć, ponieważ lekko kwaśna ziemia zdecydowanie sprzyja ich kondycji.

Często konieczność nawożenia trawnika jest dostrzegalna już przysłowiowym gołym okiem, ponieważ jakość murawy pogarsza się, a trawnik nie wygląda estetycznie, zarasta chwastami i mchem, a źdźbła trawy stają się bardzo wiotkie i łamliwe. Jest to sygnał, że brakuje mu składników odżywczych, a przyczyną jest zbyt wysokie zakwaszenie gleby. Aby to potwierdzić należy wykonać odpowiednie badania za pomocą np. elektrycznego pH-metru. Nie wymaga to konieczności pobierania próbki gleby, a wynik uzyskuje się natychmiastowo. W takiej sytuacji wiadomo też do razu, że trawnik wymaga wapnowania.

trawnik z mchem

 

Kiedy można wapnować trawnik?

Na rynku dostępne są preparaty, które dają możliwość wapnowania trawnika praktycznie o każdej porze roku, ale z założenia wapnowanie powinno odbywać się poza sezonem wzrostu trawy, dzięki czemu możliwe jest pobranie składników odżywczych odpowiednio wcześniej. Dlatego wapnowanie trawnika najlepiej wykonywać w jednym z dwóch okresów:

• Jesienią, kiedy trawa przestaje już rosnąć – najlepiej od września do listopada;

• Wczesną wiosną, zanim trawy zaczną rosnąć – najlepiej od początku lutego do końca marca.

Co istotne, wapnowanie trawnika nie powinno odbywać się każdego roku, ponieważ nawozy wapienne szybko się rozpuszczają, ale już ich przedostanie się do warstwy korzeni jest dosyć długie. Dlatego wybór dobrego preparatu pozwala na proces wapnowania raz na około 3-4 lata, co jest w zupełności wystarczające dla trawników oraz innych rodzajów gleb, w tym ziem uprawnych w ogródkach, szklarniach itp.

Czy można łączyć nawozy wapienne z innymi preparatami odżywczymi, przeznaczonymi do zastosowania na trawniku?

Wapnowanie nie powinno być włączone z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, w których wykorzystuje się preparaty odżywcze. Warto o tym pamiętać, ponieważ łączenie różnego rodzaju produktów może prowadzić do powstania związków chemicznych, które nie są korzystne dla roślin, a nawet hamują ich wzrost. Dlatego, jeśli konieczne są też inne zabiegi na trawniku lub w ogrodzie to dla bezpieczeństwa należy zachować pewien odstęp czasu między wapnowaniem a nawożeniem. Najlepiej, aby był to okres co najmniej kilku tygodni odstępu.

Jaką ilość wapna należy zastosować w procesie wapnowania?

Dawkowanie nawozów wapiennych zawsze powinno być uzależnione od stopnia zakwaszenia podłoża oraz struktury gleby — dlatego tak ważne jest sprawdzanie poziomu zakwaszenie ziemi, o czym wspomniano wyżej. Istotne znaczenie ma również rodzaj nawozu wapniowego, ponieważ poszczególne produkty różnią się stężeniem tlenku.

W razie wątpliwości zawsze warto dopytać w sklepie, w którym kupuje się nawozy wapienne, a przede wszystkim dokładnie zapoznać się z treścią ulotki, która dołączona jest do opakowania i ze wskazówkami producenta. Na ogół jednak stosuje się większe dawki wapna na glebach gliniastych, które są dosyć ciężkie oraz na zakwaszonych ziemiach. Z kolei piaszczyste gleby nie wymagają tak dużej ilości nawozów wapiennych.

 

trawnik

 

 

Czy wapno można stosować również w sadach i ogrodach?

Chodź o wapnowaniu często mówi się w kategorii nawożenia trawnika, jednak warto pamiętać, że wapno kredowa ogrodowe nadaje się również do zastosowania na polach uprawnych, w sadach, ogrodach oraz na użytkach zielonych, a nawet jako wzmocnienie dla warzyw i kwiatów domowych. Można wskazać, że jest uniwersalnym produktem, który warto po prostu mieć w domu. Zaletą jest również fakt, że kreda nawozowa to nawóz niepylący, powstający z naturalnych alg, które miesza się z magnezem.

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Jest to idealny czas na proces wapnowania w ogrodzie, który gwarantuje dużą skuteczność w zakresie odkwaszania i pozwala przywrócić blask trawnikom oraz wpłynąć pozytywnie na kondycję innych roślin.

Szukając dobrego wapna warto sprawdzić ofertę Rolmarket.pl i wybrać wysokiej jakości wapno kredowe ogrodowe w postaci granulowanej, które wykazuje się wysoką skutecznością w zakresie odkwaszania gleb, łąk i pastwisk, a także w sadach i w przydomowych ogródkach podczas uprawy roślin warzywnych i ozdobnych i może być stosowane przez cały rok.

Dobrym wyborem jest również nawozowe wapno granulowane, które całkowicie odkwasza wszystkie rodzaje gleb. Warto wiedzieć, że ok. 70% gruntów uprawnych w Polsce posiada kategorię gleb kwaśnych lub bardzo kwaśnych, dlatego wybór takiego preparatu daje możliwość poprawy jakości ziemi i zwiększenia plonów, gdyż rośliny znacznie łatwiej pobierają składniki pokarmowe z ziemi wówczas gdy nie jest ona zbyt kwaśna.

 

pixel