Czy warto aplikować hydrożel pod trawnik?

Odpowiednie nawodnienie trawnika to jeden z kluczowych czynników wpływających na jego wygląd. Jeśli marzymy o cudownym zielonym dywanie koło domu musimy nawadniać trawnik w okresie mniejszej ilości opadów albo zastosować hydrożel. Zobaczmy, czym jest hydrożel i czy warto aplikować go pod trawnik.
Hydrożel ogrodniczy – co to jest?
Hydrożel ogrodniczy to nierozpuszczalny polimer, którego najważniejszą cechą jest zdolność do pochłaniania dużej ilości wody. Jego użycie pozwala zadbać o utrzymanie wilgotności gleby nawet w okresie suszy i braku opadów. Zatrzymaną przez hydrożel (zwany również agrożelem) wodę bez trudu może wykorzystać system korzeniowy rośliny. Liczne badania dowodzą, że wykorzystują one nawet 95% wody zatrzymanej przez hydrożel. Obecność hydrożelu pozwala dodatkowo zadbać o poprawę struktury gruzełkowatej gleby, gdyż jego cząsteczki absorbując wodę zwiększają swoją objętość, a oddając ją kurczą się. Co więcej, potrafią one zatrzymywać nie tylko wodę, ale i niektóre składniki odżywcze, dzięki czemu umożliwiają roślinom późniejsze ich wykorzystanie, a co za tym idzie również pozytywnie wpływają na ograniczenie zanieczyszczeń wód gruntowych.
Dlaczego warto stosować hydrożel?
Jak wyżej wspomniano jedną z najważniejszych cech hydrożelu jest jego zdolność do absorpcji wody, co korzystnie wpływa na wilgotność gleby, na której został zastosowany. Dzięki temu rośliny mają stały dostęp do wody, nie więdną i nie usychają, lecz wręcz przeciwnie: mają doskonałe warunki do wzrostu, co przekłada się na ich piękny wygląd i obfite kwitnienie. Stosując hydrożel możemy zatem ograniczyć podlewanie roślin, a tym samym ograniczyć ilość wody zużywanej do tego celu. Zastosowanie hydrożelu ma zatem korzystny wpływ nie tylko na rośliny, ale również na stan naszego portfela, gdyż minimalizujemy wydatki na wodę. Korzystając z hydrożelu maksymalizujemy bowiem wykorzystanie wód opadowych, ograniczając zużycie wody z wodociągów, co ma pozytywny wpływ na nasze środowisko i jest zgodne z ekologicznym podejściem do prowadzenia ogrodu.

Kiedy szczególnie warto stosować hydrożel?
Stosowanie hydrożelu jest najbardziej uzasadnione w miejscach, w których dość często mamy do czynienia z niedoborem opadów. Nie jest to jednak jedyny powód do stosowania hydrożelu. Drugim ważnym czynnikiem, który może skłaniać nas do sięgnięcia po hydrożel, jest rodzaj gleby. Na glebach lekkich i bardzo przepuszczalnych wody opadowe bardzo szybko wnikają w głębsze warstwy gleby, co powoduje bardzo szybkie osuszanie warstwy wierzchniej, w której znajdują się korzenie. Stosując hydrożel zapobiegamy tak szybkiemu przenikaniu wody do niższych warstw gleby, znacząco poprawiając jej nawilżenie. Nie ma jednak sensu stosowanie go na glebach ciężkich czy terenach podmokłych, jednym słowem w miejscach, w których nawilżenie gleby nie jest żadnym problemem. W takich miejscach nie ma raczej problemów z nawodnieniem, a zatem stosowanie hydrożelu jest bezzasadne. Hydrożel jest substancją uniwersalną, co oznacza, że można go stosować zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w ogrodnictwie, gdy uprawiamy rośliny na dużo większą skalę. Jego walory są coraz częściej wykorzystywane w przestrzeni publicznej, m.in. w parkach, skwerach czy innych terenach zielonych, których regularne nawadnianie jest bardzo utrudnione, a ich wygląd ma znaczenie dla ogólnego wizerunku miasta. Warto wiedzieć, że hydrożel sprawdza się nie tylko na terenach płaskich, ale świetne efekty daje również stosowanie go na skarpach, gdzie istnieje ryzyko erozji gleby powodowanej przez wody opadowe. Dzięki hydrożelowi ryzyko to jest ograniczone do minimum, gdyż wody opadowe są zatrzymywane w glebie przez cząsteczki hydrożelu i nie wymywają kolejnych warstw gleby.
Jak stosować hydrożel?
Widząc te wszystkie zalety hydrożelu pojawia się pytanie, jak należy go prawidłowo stosować. Nie jest to trudne, gdyż hydrożel ma postać granulek, które należy wymieszać z ziemią w podanych przez producenta proporcjach. Należy jednak pamiętać o tym, że hydrożel powinien być umieszczony w miejscu, w którym znajdują się korzenie roślin. Oznacza to, że jego stosowanie należy rozważyć jeszcze przez posianiem czy posadzeniem roślin, gdyż tylko wtedy faktycznie spełni on swoją rolę. Jego zastosowanie na powierzchni gleby nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, gdyż korzenie roślin nie będą miały dostępu do wody. Po zastosowaniu hydrożelu należy obficie podlać miejsca, w których był zaaplikowany. Dzięki temu od razu zadbamy o intensywne nawodnienie gleby, a tym samym wykorzystamy w pełni jego właściwości.
Czy hydrożel jest bezpieczny dla środowiska?
Wśród licznych zalet hydrożelu warto zwrócić uwagę również na to, że jest on bezpieczny dla środowiska. Jego cząsteczki są w pełni biodegradowalne, co oznacza, że w ciągu kilku lat ulegną pełnemu rozkładowi. Ich obecność nie pozostawia żadnych trwałych zmian w środowisku naturalnym, co oznacza, że jego stosowanie jest w pełni bezpieczne dla środowiska. Warto również pamiętać, że hydrożel pozwala ograniczyć zużycie wody koniecznej do podlewania roślin, co jeszcze lepiej świadczy o tym, że jego stosowanie jest proekologiczne.

Czy warto stosować hydrożel na trawniki?
Patrząc na wszystkie wymienione powyżej zalety hydrożelu pozostaje nam odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie czyli czy warto stosować hydrożel na trawniki. W zdecydowanej większości przypadków odpowiedź jest twierdząca. Trawniki do ładnego wyglądu wymagają bowiem stałego nawodnienia, a regularne ich nawadnianie w okresie letnim oznacza hektolitry wody zużytej do tego celu. Wiele trawników jest poddanych mocnemu nasłonecznieniu, co dodatkowo wpływa negatywnie na poziom nawilżenia gleby, dlatego wsparcie hydrożelu, dzięki któremu wilgotność ta zostanie utrzymana na odpowiednim poziomie, jest tutaj jak najbardziej zasadne. Należy to jednak zrobić przed posianiem trawy, by hydrożel znajdował się w miejscu, do którego będą miały dostęp jej korzenie, a nie na jej powierzchni. Wyjątkiem od tej zasady są trawniki mocno zacienione położone na glebach ciężkich, czyli w miejscach, gdzie nie ma problemu z nawodnieniem. W takich miejscach faktycznie stosowanie hydrożelu nie ma sensu, bo skoro nie ma problemu, to niepotrzebne jest jego rozwiązanie.

Hydrożel ogrodniczy - utrzymujący wodę dodatek do roślin, kwiatów i trawników 500g
