Czym karmić ptaki w porze jesienno-zimowej?

Dokarmianie ptaków pomoże im przetrwać ciężką zimę. Jednak zanim zaczniesz rozsypywać chleb pod drzewkami czy powiesisz słoninę na gałęzi, przeczytaj tekst o tym, jak właściwie karmić te zwierzęta. Jak dbać o ptaki zimą? Sprawdź.
Dokarmianie ptaków — kiedy zacząć?
Wbrew różnym opiniom, ptaków nie powinno się dokarmiać w porze jesiennej, kiedy podłoża nie pokrył śnieg. Nawet podczas bezśnieżnej zimy, zwierzęta radzą sobie samodzielnie. Wyjątkiem są jedynie te z kontuzjami — złamaniami skrzydeł i tak dalej. Jeśli znajdziesz pisklę czy dorosłego osobnika, który ma problemy z lataniem czy chodzeniem — zawieź go do najbliższej przychodni weterynaryjnej. Dokarmianie rozpoczynamy wtedy, gdy pokrywa śnieżna przykryje glebę, a kończymy z początkiem wiosny (mniej więcej pod koniec kwietnia). Zbyt wcześnie podane jedzenie może zaburzyć wędrówkę łabędzi czy kaczek — a gdy zostaną na zimę w Polsce, mogą jej nie przetrwać nawet z Twoją pomocą.
Jak dokarmiać ptaki? 3 produkty spożywcze, które nadają się do karmienia
Teoretycznie pokarm powinno się dobierać do określonego gatunku zwierząt. Czasami jednak nie trzeba się zastanawiać nad tym ,,co jedzą wróble?", ,,co jedzą sikorki?" czy ,,czym karmić kaczki?". Podczas zimy ptaki często migrują w różne zakątki globu szukając pożywienia. Co jedzą ptaki?
#1 Słonecznik dla ptaków to uniwersalne danie
Ten produkt to zawsze dobry wybór. Możesz wybrać wersję niełuskaną — ptaki poradzą sobie ze zdobyciem smacznego ziarenka ze środka. Sprawdź asortyment dostępny w naszym sklepie internetowym Rolmarket.pl »
#2 Gotowe mieszanki ziaren
W sklepach można znaleźć gotowe mieszkanki ziaren dedykowane ptakom. Ich skład najczęściej zawiera ziarenka słonecznika, len, proso, konopie oraz orzechy. Jeśli odwiedzają Cię także niewielkie osobniki, możesz kupić im karmę dla kanarków — dostępną w każdym sklepie zoologicznym. Te zwierzęta lubią także płatki owsiane, zwłaszcza mieszkanki bogate w orzechy. Sprawdź gotowe mieszanki ziaren w atrakcyjnych cenach — odwiedź nasz sklep internetowy Rolmarket.pl »
#3 Owoce
Ptaki bardzo chętnie zjadają owoce — kawałki jabłek, ale też jarzębinę, kalinę, berberysy, głóg. Jeśli hodujesz tego rodzaju drzewka, zostaw kawałki plonów dla zimujących zwierząt w Polsce.

Dokarmianie ptaków zimą. Unikaj tych produktów
Utarło się wiele stereotypów na temat dokarmiania ptaków. Okazuje się jednak, że wiele z nich szkodzi tym niewielkim zwierzętom. Przykładem może być chleb, rzucany kaczkom czy łabędziom do wody — sól zawarta w pieczywie nie służy ptakom. Nie wolno im jeść także resztek innych potraw przeznaczonych dla ludzi — to może zaszkodzić tym zwierzętom. Jeśli wieszasz słoninę na gałęzi, pamiętaj, aby była nieosolona — w innym przypadku nie pomożesz zwierzętom.
Ptaki w ogrodzie — zainwestuj w karmnik
Aby ułatwić sobie dokarmianie ptaków, warto zainwestować w trwały karmnik. Jego rozmiar powinien być dostosowany do rozmiaru ptaków, które Cię odwiedzają. Sprzątaj go regularnie z resztek jedzenia, a także śniegu czy błota. Karmnik powinien posiadać daszek chroniący pokarm przed zamoczeniem, a także pozwalać ptakom na swobodny odlot i przylot. Umieść go na drzewie, najlepiej tam, gdzie nie dostanie się do niego żaden drapieżnik (kot, kuna itd.).

Jak dokarmiać ptaki? Podsumowanie
Dokarmianie ptaków nie jest czasochłonne ani trudne, ale daje korzyści tylko wtedy, gdy jest właściwie przeprowadzone. Zadbaj o odpowiedni pokarm i wystrzegaj się nadmiernego karmienia zwierząt. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom w tym roku ugościsz sporą gromadkę tych zwierząt. Powodzenia! Jeśli uważasz, że nasze porady ogrodnicze są pomocne, czytaj regularnie bloga Rolmarket.pl. Co miesiąc dostarczamy dawkę sprawdzonych informacji — dzięki nam pielęgnacja zielonej przestrzeni będzie łatwiejsza, podobnie jak Twoich roślin.

Bogata zimowa karma dla ptaków dzikich (nasiona oleiste) Ptasia Biesiada™ Premium 5kg
