Czym nie karmić ptaków? Sprawdź, czego nie wolno im podawać

Okres od listopada do marca to zazwyczaj czas, w którym nasi skrzydlaci przyjaciele potrzebują pomocy w odnalezieniu pożywienia. Ptaki szczególnie trudno radzą sobie, kiedy temperatury spadną poniżej zera, a wszystko pokrywa lód lub śnieg. Jak pomóc im przetrwać i czym dokarmiać, aby nie wyrządzić im krzywdy?
Spis treści:
- Czym nie karmić ptaków – podstawowe zasady
- Czym nie dokarmiać ptaków, aby im nie zaszkodzić?
- Czym nie dokarmiać ptaków zimą – zapomnij o chlebie
- Czym nie karmić ptaków zimą – słony pokarm szkodzi
- Czym nie wolno karmić ptaków, a czym można?
Czym nie karmić ptaków – podstawowe zasady
Jesienią i zimą wiele osób decyduje się na dokarmianie ptaków, stawiając na swoich balkonach i parapetach karmniki z jedzeniem. Często takie inicjatywy podejmowane są również w przedszkolach i szkołach, dzięki temu edukując dzieci od najmłodszych lat o tym, jak ważna jest pomoc tym zwierzętom w trudnym dla nich okresie. I właśnie od przygotowania się na temat tego, czym nie karmić ptaków należy zacząć. Podstawowa zasada związana z odpowiednim karmieniem ptaków jest taka, że jeśli coś nie jest dobre dla człowieka, to dla ptaków również nie będzie. Dlatego szukając odpowiedzi na pytanie, czym nie karmić ptaków, należy w pierwszej kolejności zapytać samego siebie, czy dany produkt nadaje się do spożycia. Jeśli nie, jest to wystarczający znak, aby nie podawać go zwierzętom.

Czym nie dokarmiać ptaków, aby im nie zaszkodzić?
Ważne, aby decydować się świadomie na produkty, które mają znaleźć się w karmniku. Czym nie dokarmiać ptaków, aby nie wyrządzić im krzywdy? Na pewno nie może to być zepsute jedzenie, jak na przykład spleśniały chleb, zleżały gotowany ryż lub kasza, czy stare produkty mięsne. Konsekwencje dla małych skrzydlatych przyjaciół mogą być okropnie dolegliwe. Zjedzenie takiego pokarmu może doprowadzić do zatrucia, zapalenia jelit, czy żołądka, a także wystąpienia wymiotów i biegunki. Teoretycznie takie produkty nie powinny zainteresować ptaków, jednak jeśli niektórym naprawdę trudno będzie znaleźć pożywienie, to niestety mogą się na nie skusić, co skończy się dla nich tragicznie. Dlatego dobrze kierować się zasadą wspomnianą na samym początku, jeśli coś nie nadaje się do zjedzenia dla nas, powinno definitywnie znaleźć się w koszu na śmieci. Jeśli decydujemy się na pomoc, niech będzie ona przede wszystkim przemyślana i wartościowa.
Czym nie dokarmiać ptaków zimą – zapomnij o chlebie
Chleb to najczęściej wybierany pokarm w celu dokarmiania ptaków, jednak jest to naprawdę zła praktyka. Jeśli ktoś zada Ci pytanie, czym nie dokarmiać ptaków zimą stanowczo odpowiedz, że na pewno nie powinien wybierać chleba. Jest to produkt, który nie dostarczy zwierzętom odpowiednich wartości odżywczych, których tak bardzo potrzebują, zwłaszcza zimą. Ponadto, przesiąknięty wodą może spowodować zatkanie wola lub jego uszkodzenie, gdy chleb zbyt długo przebywa na mrozie. Zamarznięte kawałki pieczywa mogą również uszkodzić i zranić jamę dzioba. Konsekwencją jedzenia chleba przez ptaki jest także wystąpienie kwasicy, która może zagrażać ich życiu, podobnie jak nieuleczalna choroba metaboliczna, która dotyczy ptactwa wodnego. Dlatego łabędzi i kaczek stanowczo nie wolno karmić chlebem, zwłaszcza białym, ponieważ tak niewłaściwy pokarm może doprowadzić do deformacji ostatniego stawu w skrzydle i uniemożliwić im latanie.


Czym nie karmić ptaków zimą – słony pokarm szkodzi
Sól wykorzystujemy w kuchni bardzo często do różnych celów, dzięki temu, że ma ona wiele zastosowań, jest jedną z podstawowych przypraw w gotowaniu. Jednak zupełnie nie jest to odpowiednia przyprawa, którą można użyć do przyrządzenia jedzenia dla ptaków. Pokarmy, jak na przykład solona słonina, ziemniaki, ryż, kasza, warzywa konserwowe w puszkach, a także wszystko inne, co miałoby w sobie sól, zaliczają się do odpowiedzi na pytanie, czym nie karmić ptaków zimą. Słone jedzenie ma to do siebie, że wzmaga pragnienie, działa to zarówno u ludzi, jak i zwierząt, co będzie skutkowało tym, że ptaki po takim posiłku będą musiały napić się wody. Problem polega na tym, że przy ujemnej temperaturze w zimę dostęp do niezamarzniętej wody jest maksymalnie utrudniony. Ponadto, takie produkty mogą powodować u ptaków obrzęki oraz niewydolność nerek, czy wątroby, dlatego tak ważne, żeby nie dawać ptakom do jedzenia słonych rzeczy.
Czym nie wolno karmić ptaków, a czym można?
Chcąc pomóc przetrwać skrzydlatym zwierzętom zimą, warto pamiętać jak tego nie robić i czym nie wolno karmić ptaków. Ważne jest wartościowe wsparcie, dzięki temu ptaszki będą miały siłę poradzić sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Najlepiej do tego zadania sprawdzi się dedykowana karma dla ptaków, która składa się z wysokiej jakości składników odżywczych i zawiera między innymi pszenicę, proso, sorgo oraz nasiona traw, ziół i kwiatów. Dobrym rozwiązaniem będzie również słonecznik dla ptaków, ponieważ ma naturalny olej wysokoenergetyczny i dostarczy dostateczną dawkę energii. Można sięgnąć także po kule tłuszczowe dla ptaków jako zdrową alternatywę dla słoniny i innych niepożądanych produktów. Jest to odpowiednio skomponowana mieszanka ziaren i tłuszczu, która jest bezpieczna dla dzikich ptaków i na pewno nie wyrządzi im krzywdy, co więcej pomoże im nabrać siły.
