Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Czym podwiązywać drzewka i rośliny?

2020-07-02
Czym podwiązywać drzewka i rośliny?

Wiotkie łodygi, które nie wytrzymują ciężaru owoców oraz rosnące drzewka czy krzewy często wymagają dodatkowego wsparcia. Do tego celu można wykorzystać różnego rodzaju podpory, a ich wybór i sposób montażu jest zależny przede wszystkim od gatunku podwiązywanej rośliny.

Dlaczego trzeba podwiązywać rośliny?

Głównym powodem, dla którego trzeba podwiązywać rośliny, jest budowa ich łodyg. Są one na tyle delikatne, że trudne warunki atmosferyczne, mogą im zaszkodzić. Mowa tu przede wszystkim o wietrze i deszczu, pod naporem których rośliny pochylają się ku ziemi i mogą się nawet złamać. Rośliny mogą wymagać wsparcia również wtedy, gdy rosną dobrze i mocno owocują. Rosnące owoce stają się wówczas dużym obciążeniem dla łodygi i rośnie ryzyko jej złamania, co oczywiście zniweczyłoby możliwe do zebrania plony. Wskazane wyżej problemy wbrew pozorom dotyczą nie tylko roślin o delikatnych łodygach, ale również drzewek i krzewów. Bez wątpienia podpory do roślin są potrzebne również gatunkom pnącym, które muszą mieć po czym się wspinać. W ich przypadku niewątpliwie jednym z lepszych sposobów na podpieranie roślin są drabinki.

Podpory do roślin – drabinki

Drabinki należą do bardzo popularnych podpór do roślin pnących. Można na nich wspierać zarówno małe rośliny doniczkowe, jak i większe pnącza, ale oczywiście należy odpowiednio dobrać do nich rozmiar podpory. Zawsze trzeba patrzeć na aktualny rozmiar rośliny i brać pod uwagę fakt, że ona urośnie. Nie ma sensu zatem zakup drabinki na styk pasującej do aktualnej wielkości rośliny, ale też nie należy przesadzać i podpierać ją drabinką zbyt dużą, bo to nie będzie wyglądało dobrze. Warto również wrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest drabinka. Można spotkać drabinki ze stali, mocne i wytrzymałe, odporne na trudne warunki atmosferyczne oraz drabinki drewniane, szczególnie dobrze pasujące do ogrodów w stylu eko. Należy też pamiętać, że drabinki mogą pełnić nie tylko funkcję podpory roślin, ale również estetyczną i odpowiednie ich usytuowanie ma duże znaczenie. Specyficznym rodzajem drabinek są podpory pierścieniowe, które doskonale sprawdzają się jako podpora dla roślin składających się z kilkunastu czy kilkudziesięciu pędów i mających tendencję do rozkładania się na boki. Do roślin takich należą m.in. piwonie, które pod ciężarem kwiatów często kładą się na boki, co powoduje znaczące obniżenie walorów estetycznych, jakie dają krzewy z tymi dużymi i pięknie kwitnącymi kwiatami.

Drut ogrodniczy

Niektóre rośliny pnące, takie jak groch, fasola czy inni przedstawiciele roślin pnących, nie będą się dobrze czuły prowadzone po drabince. Przede wszystkim drabinki będą dla nich zbyt małe, a ustawienie kilku czy kilkunastu drabinek na grządce, na której są one uprawiane, nie byłoby rozwiązaniem praktycznym. W takich sytuacjach lepiej sprawdzi się drut ogrodniczy, z pomocą którego będzie można stworzyć odpowiednią sieć, po której będą pięły pędy fasoli czy grochu. Przy wyborze drutu trzeba zwrócić uwagę na to, by drut był mocny, ale jednocześnie elastyczny, bo to pozwoli na jego odpowiednie formowanie. Powinien być również wykonany z materiałów odpornych na deszcz i wilgoć, by nie rdzewiał i spełniał swoją rolę przez długi czas. Dobrze się sprawdzi drut powlekany lub galwanizowany, gdyż mają one powłokę odporną na szkodliwe warunki atmosferyczne. Do podwiązywania roślin do drutu warto wykorzystać klipsy do podtrzymywania roślin, które dają pędom możliwość swobodnego wzrostu, a jednocześnie przytrzymują je w odpowiednim miejscu. W sprzedaży dostępne są klipsy i zapinki różnego rodzaju, które różnią się od siebie średnicą otworu powstałego po zapięciu klipsa. Należy dobrać rozmiar odpowiedni do grubości pędów danej rośliny, bo jeśli otwór będzie za mały, to roślina nie będzie mogła swobodnie rosnąć i niestety to odbije się na jej kondycji.

Tyczki

Wśród podpór do roślin nie może zabraknąć również tyczek. Wykorzystywane są one przede wszystkim do tyczenia pomidorów, ale również innych roślin wymagających solidnego wsparcia, w tym również młodych drzewem i krzewów. Popularne są tyczki bambusowe, które są cenione ze względu na wytrzymałość, lekkość i odporność na trudne warunki atmosferyczne. Niezaprzeczalnie istotną zaletą tyczek bambusowych jest różnorodność ich długości i grubości Można zatem dobrać rozmiar tyczki do wielkości rośliny oraz do siły, jaka jest potrzebna do jej utrzymania. Dzięki temu do roślin mniejszych wystarczą cienkie i niskie tyczki, które nie będą za bardzo rzucać się w oczy, a do roślin grubszych i bardziej wymagających, będzie można zastosować tyczki o nieco większych gabarytach. Tyczenie roślin należy wykonać na dość wczesnym etapie, gdy roślina jeszcze nie zaczyna się wyginać, gdyż na tym etapie ochrona przed wyginaniem jest na najwyższym poziomie. Jeśli sadzimy młode drzewka, to można je otyczkować z momencie sadzenia, podobnie jak młode krzaki o delikatnych łodygach. Pomidory zwykle tyczy się w momencie wsadzania rozsad na właściwe miejsce, bo to gwarantuje, że będą one mogły swobodnie rosnąć i owocować. Tycząc rośliny należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu pomiędzy tyczką i rośliną. Nie mogą do siebie przylegać, lecz musi być między nimi co najmniej kilka centymetrów przestrzeni. Dzięki temu roślina będzie miała miejsce do swobodnego rozwoju i wzrostu, a tyczka spełni swoją funkcję podporową, nie hamując jednocześnie jej rozwoju.  

Siatki na pnącze

Siatki na pnącze to doskonały sposób na podtrzymywanie roślin ozdobnych, ale także warzyw pnących. Stymulują przepływ powietrza, są w stanie poprawić ekspozycje na słońce, a także zapewniają właściwą przestrzeń, której rośliny potrzebują do prawidłowego wzrostu. Siatka na pnącze nadaje się także do hodowania między innymi bluszczu przy ogrodzeniu bądź ścianie.  Siatki można kupić w różnych kolorach. W sklepie Rolmarket.pl znajdziesz siatki na pnącze w naturalnym, zielonym kolorze. Dzięki temu łatwo wtapiają się w otoczenie, gwarantując naturalny wygląd Twojego ogrodu.  

Taśmy do mocowania drzew

Tycząc rośliny należy pamiętać, że nie wystarczy wbić tyczki obok wsadzanej rośliny, ale należy jeszcze ją do niej przymocować. Do tego celu można użyć sznurka, ale zdecydowanie lepiej nadają się do tego taśmy do mocowania drzew np. taśmy tkane. Są one dostępne w różnych szerokościach, więc bez przeszkód można znaleźć taśmę dopasowaną do grubości łodygi i rozmiaru rośliny. Są dużo lepsze od zwykłego sznurka czy szmatki, gdyż cechują się dużą czepliwością, co gwarantuje, że taśma nie będzie zsuwała się z pnia i tyczki, do której przywiązana jest roślina. Są one również wytrzymałe, a zatem niestraszne im deszcze i mrozy, dzięki czemu przez długi czas będą dobrze spełniać swoją rolę.

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel