Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Deszczówka – charakterystyka, zastosowanie, zalety magazynowania

2019-09-12
Deszczówka – charakterystyka, zastosowanie, zalety magazynowania

Woda opadowa niegdyś kojarzyła się z odpadem, który trzeba było zutylizować — wlać do najbliższej studzienki kanalizacyjnej. Dziś w dobie ekologicznego podejścia do prowadzenia domu oraz ogrodu, deszczówka jest wykorzystywana w różny sposób — a na dodatek staje się coraz popularniejsza! Sprawdź, dlaczego tak się dzieje — przeczytaj nasz artykuł o wykorzystywaniu wody opadowej.

Woda deszczowa — ogólna charakterystyka

Wodę deszczową potocznie nazywa się deszczówką, chociaż można ją pozyskać nie tylko z opadów deszczu, ale również śniegu czy gradu. Jej skład jest ściśle związany z jakością i czystością powietrza, które panuje podczas opadów atmosferycznych. Woda opadowa charakteryzuje się wysoką zawartością gazów, takich jak azot, tlen oraz dwutlenek węgla, może także zawierać sadzę, pyłki roślinne, różnego rodzaju mikroorganizmy i sole mineralne. Wodę deszczową cechuje kwaśne pH, osiągające 6 jednostek. Deszczówka nie nadaje się do picia, ale przydaje się do celów przemysłowych i gospodarczych — jest miękka, nie zawiera magnezu oraz wapnia.

Deszczówka — jak ją wykorzystać?

Woda opadowa nadaje się do spłukiwania toalety, prac porządkowych (mycia elewacji, samochodu, roweru i tym podobnych — wyczyścisz nią nawet meble ogrodowe), a także podlewania roślin. Brak wapnia w wodzie deszczowej czyni ją zdatną do prania — nie szkodzi elementom pralki. W miękkiej deszczówce dobrze rozpuszczają się środki piorące, a więc czyszcząc ubrania w wodzie opadowej, ograniczysz zużycie proszku oraz płynu do płukania. Pamiętaj jednak, że doprowadzenie wody do toalety oraz pralki wymaga odpowiedniego przyłącza.

 

Wody opadowe dobrej jakości — kiedy możesz z nich skorzystać?

Woda deszczowa w zależności od składu powietrza posiada różny skład — dlatego warto sprawdzić, czy dany opad z konkretnego dnia jest zdatny do użycia. Jak rozpoznać deszczówkę dobrej jakości? Nie jest to trudne — przyjrzyj się jej uważnie i zobacz czy nie ma w niej zanieczyszczeń (piasku, osadu, tłustych kropli na tafli wody) oraz czy jest dostatecznie uboga w składniki pokarmowe (jeśli deszczówka ,,kwitnie” to znaczy, że nie nadaje się do użytku). Odprowadzenie wody deszczowej do zbiornika jest najskuteczniejszym sposobem na jej właściwe magazynowanie. Zastanawiasz się, jaki zbiornik retencyjny na deszczówkę wybrać? Przeczytaj nasz artykuł o magazynowaniu wody deszczowej i zajrzyj do sklepu internetowego, gdzie znajdziesz odpowiednie produkty przeznaczone do tego celu.

Odprowadzenie deszczówki — 3 główne zalety

#1 Korzystanie z wody deszczowej wiąże się z oszczędnością pieniędzy

Niech dowodem będzie prosty rachunek. Podczas deszczu, który trwa mniej więcej 10 minut, możesz zebrać nawet 180 litrów deszczówki. To mniej więcej tyle, ile potrzebujesz do dwudziestu spłukiwań toalety, sześciokrotnego prania czy trzykrotnego umycia samochodu. Dzięki temu łatwo policzyć, że opad pozwoli Ci na ograniczenie zużycia wody wodociągowej o około 80 litrów. W skali całego roku to mniej więcej 30 m3.

#2 Gromadzenie deszczówki to ekologiczne rozwiązanie

Niewykorzystywanie wód opadowych wiąże się ze sporym marnotrawstwem — płacisz za wodę kranową, która mogłaby zostać spożytkowana w inny, lepszy sposób. Korzystanie z tego, co daje nam ziemia wpisuje się w ideę ekologicznego życia oraz less waste. Wykorzystuj zasoby naturalne, jeśli masz taką możliwość!

#3 Deszczówka wpływa pozytywnie na kondycję roślin

Woda opadowa jest nie tylko miękka, ale także uboga w chlor — co czyni ją bardzo dobrą do podlewania wszelkiego rodzaju upraw oraz roślin ozdobnych. Płyn bogaty w substancje odżywcze przyda się zwłaszcza tym ogrodnikom, którzy zajmują się hodowlą azalii i różaneczników.

Podsumowanie

Wykorzystywanie wody deszczowej ma wiele zalet — dzięki niej wspierasz rozwój ekologicznego rolnictwa oraz ogrodnictwa, wzbogacasz rośliny o właściwe substancje odżywcze, a dodatkowo oszczędzasz pieniądze. Nie zastanawiaj się więc zbyt długo — zainwestuj w zbiornik na wodę opadową i zacznij jej używać już dziś!

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel