Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Dlaczego warto stosować obornik granulowany?

2019-12-17
Dlaczego warto stosować obornik granulowany?Naturalne sposoby nawożenia są bardzo istotne podczas prowadzenia ogrodu czy sadu. Niestety, praca z nimi nie należy do najprzyjemniejszych - produkcja nawozu organicznego wymaga sporo czasu i wysiłku. Dlatego na rynku pojawił się suchy obornik w postaci granulek. Dlaczego warto go stosować? Jak się z nim pracuje? Jaki obornik pasuje do konkretnego rodzaju warzyw? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź.

Obornik granulowany: opinie, charakterystyka, zastosowanie, zalety

Obornik w formie granulek jest bardzo dobrze oceniany zarówno przez rolników, jak i ogrodników. Kształt nadaje mu proces wysuszania, a następnie prasowania - właśnie dlatego produkt wygląda jak niewielkie kamyczki do podsypywania upraw. Produkt pod wpływem wilgoci pęcznieje, a następnie rozkłada się i uwalnia do gleby zawarte w nim cenne składniki pokarmowe. Obornik w formie granulek możesz stosować przez większą część sezonu - wyjątkiem jest mroźna i śnieżna zima. Z zasilacza możesz korzystać na kilka różnych sposobów - posypuj nim ziemię, wkładaj pojedyncze granulki bezpośrednio pod korzenie lub rozpuść je w wodzie i podlewaj rośliny (zanim to zrobisz, pozostaw wcześniej przygotowany roztwór na 2 tygodnie, a także wymieszaj bezpośrednio przed użyciem). Pamiętaj, że granulki są pochodzenia w stu procentach naturalnego - dzięki nim masz pewność, że otrzymasz w pełni ekologiczne plony. Nawóz stosują zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

Zastosowanie produktu

Obornik granulowany można nazwać nawozem uniwersalnym - zasila wiele różnego rodzaju plonów (między innymi warzywa) oraz roślin ozdobnych czy sadowniczych.

Podstawowe zalety obornika granulowanego:
 • Wygodny w użyciu.
 • Ma neutralne pH (7,0 jednostek) - jest produktem uniwersalnym.
 • Brak nieprzyjemnego zapachu.
 • Jest w stu procentach naturalny.
 • Nie zawiera nasion chwastów.
 • Ma długi okres przydatności do użycia (odpowiednio przechowywany zachowuje swoje właściwości nawet na 3 lata).
 • Może być wysiewany pod rośliny zarówno mechanicznie, jak i ręcznie.
 • Wydajniejszy w ogrodzie od swoich mokrych odpowiedników.
 • Nie zbryla się.
 • Posiada czterokrotnie mniejszy ciężar oraz objętość (w porównaniu do surowego obornika).  Jaki obornik pod warzywa?

Na rynku znajdziesz kilka różnych rodzajów granulowanego obornika naturalnego. Poniżej zajdziesz odpowiedź na pytanie, jaki produkt działa najlepiej na poszczególne rodzaje warzyw. Obornik bydlęcy - kalarepa, kapusta, szparagi, groch   Produkt granulowany bydlęcy sprawdza się na piaszczystym podłożu, z którego deszcz bardzo łatwo może wypłukać składniki odżywcze. Tego rodzaju obornik zatrzymuje wodę, mikro i makroelementy w glebie. Zawiera magnez, fosfor, ale najwięcej jest w nim azotu. Produkt ma odczyn zasadowy (7,5 jednostek pH), a więc może odkwasić ziemię. Obornik bydlęcy nadaje się do nawożenia takich warzyw jak kalarepa, brukiew, jarmuż, kapusta, szparagi oraz groch. Możesz używać go także do zasilania trawników oraz roślin ozdobnych.

 • Obornik koński - buraki, seler, ziemniaki, marchew

Produkt najlepiej sprawdza się na ziemiach ciężkich, mokrych i gliniastych. Szybko nagrzewa, a także spulchnia glebę. Zawiera w sobie dużo azotu, a najmniej sodu. Nawóz stosuje się pod uprawę grochu, selera, pora, marchwi oraz ziemniaków. Korzystaj z niego także w rozsadach.

 • Obornik świński - cebula, kalafior, szpinak, kapusta

Produkt sprawdza się na glebach piaszczystych, które szybko mogą się nagrzać. Jest bogaty przede wszystkim w takie pierwiastki jak azot oraz fosfor, zawiera także najwięcej potasu ze wszystkich wymienionych tu rodzajów nawozu. Najmniej zawiera w sobie wapnia. Użyźniaj nim glebę, na której rośnie cebula, kapusta, szpinak, buraki oraz kalafior.

 • Obornik kurzy - ziemniaki, kukurydza, pomidory

Nawóz powstały z kurzych odchodów ma największą skoncentrowaną dawkę składników pokarmowych, dlatego należy korzystać z niego zachowując szczególną ostrożność. W tym przypadku wymagane jest rozcieńczanie go w wodzie (w proporcjach 1:10) - inaczej możesz zasolić glebę. To może skutkować późnym wzejściem roślin oraz problemami z ich prawidłowym wzrostem. Jego pH wynosi około 7,5 jednostek, a więc pozwoli Ci odkwasić ziemię. Nawóz zawiera także wiele różnego rodzaju mikroelementów: takich jak molibden oraz bor. Jakie rośliny nawozić takim zasilaczem? Przede wszystkim warzywa o dużych wymaganiach pokarmowych i długim okresie wegetatywnym. Chodzi o ziemniaki, a także kukurydzę. Warto pamiętać także, że nawóz to idealny obornik granulowany pod pomidory!

Uprawa roślin ogrodowych i stosowanie obornika granulowanego - podsumowanie

Chcesz aby Twój ogród, a także rośliny pokojowe rozwijały się prężnie i zdrowo? Stosuj obornik granulowany - produkty najwyższej jakości znajdziesz w naszym sklepie internetowym Rolmarket.pl. Serdecznie zapraszamy do zakupów!
pixel