Domowe sposoby na biedronki azjatyckie

Biedronki zwane również bożymi krówkami to owady, które nie wydają się być groźne. Wręcz przeciwnie, wielu ogrodników i rolników docenia te czerwono czarne stworzenia, gdyż zjadają one mszyce, mączlik i inne szkodniki spotykane w uprawach. Niestety nie każda biedronka jest tak pożytecznym owadem, a biedronki azjatyckie, które od niedawna można spotkać w Polsce, to stworzenia, których pojawienie się w domu powinno skłonić nas do szukania sposobów na ich usunięcie. Poznaj domowe sposoby na biedronki azjatyckie.
Biedronki azjatyckie – co musisz o nich wiedzieć?
Biedronki azjatyckie, czyli arlekiny, to owady, które różnią się nieco wyglądem od znanych nam rodzimych gatunków. Ich pancerz może mieć barwę od żółtego, poprzez pomarańczowy, czerwony, a nawet czarny, a na skrzydłach znajduje się zmienna liczba kropek, od 0 do 23. Biedronki azjatyckie żywią się mszycami, ale również żerują na nadgryzionych owocach i żywią się larwami rodzimych biedronek, co powoduje, że stają się dla nich realnym zagrożeniem.
Biedronki w ciągu jednego roku potrafią wydać 5 pokoleń, a jesienią wędrują na południe szukając ciepłego miejsca do przezimowania. Są gatunkiem przemieszczającym się w wielkich grupach, a liczebność pojedynczej grupy może sięgać nawet kilku tysięcy osobników. Szukając schronienia na zimę mogą próbować dostać się do wnętrza domów, a w czasie wędrówki na południe niejednokrotnie zatrzymują się na rozgrzanych ścianach domów, co nietrudno jest zauważyć.
Biedronki azjatyckie nie atakują człowieka bez powodu, ale zgniecione przez nieuwagę mogą poczuć się zagrożone i wówczas kąsają. Ukąszenie biedronki azjatyckiej jest bolesne i swędzące, nierzadko z pokrzywką lub większą opuchlizną. U osób uczulonych na jad biedronki ukąszenie może wywołać silną reakcję alergiczną. Szczególnie niebezpieczne jest ugryzienie w okolicach twarzy, gdyż wówczas zawarte w hemolimfie biedronki metoksypyrazyny mogą przedostać się do dróg oddechowych, co u alergików może wywołać atak astmy. W związku z powyższym warto zadbać o to, by biedronki azjatyckie nie zagnieździły się w naszym domu.
Jak odstraszyć biedronki azjatyckie?
Biedronki azjatyckie szukają schronienia w okresie jesiennym, a zatem to właśnie w tym czasie powinniśmy być szczególnie wyczuleni na pojawianie się ich w otoczeniu domowym. Najlepszym sposobem walki z nimi jest uniemożliwienie im zagnieżdżenia się w domu, dlatego dobrym rozwiązaniem są moskitiery. Umieszczone w oknach będą stanowić barierę mechaniczną, przez którą biedronki nie będą mogły się przedostać. Dobrym pomysłem będzie również uszczelnienie wszelkich otworów w elewacji, podbitce dachowej czy przy oknach, przez które te małe owady mogłyby dostać się do środka.
Walkę z biedronkami azjatyckimi warto rozpocząć przy użyciu naturalnych metod opartych o olejki eteryczne. Arlekiny nie lubią niektórych zapachów, więc warto używać ich do odstraszenia ich od swojego domu. Dobrze jest posadzić w ogrodzie chryzantemy, których zapach jest nielubiany przez biedronki azjatyckie, a okres ich kwitnienia zbiega się z czasem poszukiwania przez nie miejsca do zimowania. Kilka krzaków posadzonych w ogrodzie, najlepiej w pobliżu ścian domu, może być skutecznym remedium na te niemile widziane owady.
Moc naturalnych olejków eterycznych można wykorzystać również w inny sposób, spryskując nimi framugi okien i drzwi. Dobrze w tej roli sprawdzi się olejek pomarańczowy, kamfora czy mentol, a dla wzmocnienia efektu odstraszającego można na parapetach okien ułożyć skórki z cytryny. Biedronki azjatyckie nie znoszą bowiem zapachu kwaśnych owoców i działa on na nie odstraszająco.
Właściwości odstraszające mają również olejki eteryczne zawarte w ziołach. Doskonale w tej roli sprawdzają się liście laurowe i goździki, które warto umieścić w lnianym lub muślinowym woreczku i tak przygotowane powiesić w pobliżu otworów okiennych. Rozprzestrzeniające się w pobliżu woreczka zapachy będą stanowić skuteczną barierę dla biedronek azjatyckich i zniechęcą je do przebywania w ich okolicy.
Chroniąc swój dom przed biedronkami azjatyckimi warto również sięgnąć po inne metody, które utrudnią im dostanie się do środka. W tym celu wystarczy spryskać zewnętrzne framugi okien i ściany wodą z mydlinami. Powierzchnia z taką warstwą będzie śliska, co utrudni biedronkom siadanie na ścianie i zniechęci je do siadania na ścianach domu.
Jak usunąć biedronki azjatyckie z domu?
Wszystkie powyższe sposoby dotyczyły sytuacji, w której biedronki azjatyckie jeszcze nie zagnieździły się w domu. Jeśli jednak nie zdążyliśmy zastosować środków zapobiegawczych i arlekiny dostały się do wnętrza mieszkania czy domu, to trzeba z nimi walczyć. Jedną z najprostszych metoda jest wyłapanie wszystkich biedronek odkurzaczem. Metoda jest bardzo prosta, ale trzeba pamiętać, że po takim zabiegu worek z odkurzacza należy natychmiast usunąć z domu, a najlepiej również z jego otoczenia, bo wyłapane biedronki mogą bardzo szybko opuścić worek i ponownie rozprzestrzenić się w domu.
Można również podejść do tematu inaczej i zastosować miejscowy oprysk na skupisko biedronek azjatyckich, które znajdziemy w domu. Do jego wykonania mogą posłużyć substancje zapachowe o mocnym zapachu, m.in. wspomniane wcześniej olejki, oraz woda destylowana lub spirytus salicylowy (może być również wódka). Tak przygotowaną miksturą należy spryskać miejsca bytowania biedronek. Należy jednak pamiętać, że może być konieczne powtórzenie tego zabiegu, gdy pojawią się kolejne osobniki.
Alternatywą dla walki z biedronkami przy użyciu wspomnianych wyżej metod mogą być rozmaite trutki na muchy i owady czyli np. lampy owadobójcze. Ich światło przyciąga owady, a gdy zbliżą się one do urządzenia, porażone prądem giną. Lampy zabijają nie tylko biedronki, ale również muchy, komary i inne uciążliwe owady.
Jeśli domowe metody walki z biedronkami nie wystarczą, to konieczne może być zastosowanie silniejszych środków, jakimi są preparaty na szkodniki. Mogą one przyjmować postać proszku lub sprayu, a ich zastosowanie pozwala skutecznie i na zawsze usunąć owady z domu. Przed ich zastosowaniem należy jednak zapoznać się z informacją na opakowaniu, na którym będą opisane środki bezpieczeństwa. Niektóre z nich mogą być stosowane wyłącznie na zewnątrz domu, ze względu na toksyczność substancji, jakie się w nich znajdują. Ich stosowanie powinno być zatem ostatecznością, stosowaną dopiero wtedy, gdy domowe metody walki z biedronką azjatycką nie przyniosą oczekiwanych efektów.