Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Dosiewanie trawnika na wiosnę mieszankami renowacyjnymi - jak wykonać?

2024-03-11
Dosiewanie trawnika na wiosnę mieszankami renowacyjnymi - jak wykonać?

Wiosną każdego roku wykonuje się kilka zabiegów regeneracyjnych na trawniku, dzięki którym znów stanowi gęsty, żywozielony dywan. Czasem trawa jest mało zagęszczona, pojawiają się puste, plackowate miejsca, w rezultacie należy wykonać dosiewy. Jak to zrobić? Jaką mieszankę traw wybrać?

1. Puste miejsca na trawniku – co jest przyczyną?

2. Dosiewy trawy na istniejącym trawniku – jaką mieszankę nasion wybrać?

3. Dosiewanie trawy – jak to zrobić?

4. Wykonanie dosiewów mieszanką regeneracyjną – krok po kroku

5. Pielęgnacja trawnika po dosiewie trawy

 

Puste miejsca na trawniku – co jest przyczyną?

Puste, plackowate i przerzedzone obszary na trawniku powstają z różnych przyczyn. Często odpowiada za nie kret, tworząc kopce, a nierzadko sprawiając, że trawnik straszy swoim wyglądem. Gryzonia należy wypłoszyć (zwalczyć przyczynę), zanim zniweluje się skutki jego aktywności. Czasem zniszczenia to działanie turkucia podjadka lub typowych szkodników glebowych, które uszkadzają korzenie trawy. Asekuracyjnie raz na kilka lat warto zastosować preparaty przeciw pędrakom i drutowcom oraz przygotować pułapki na turkucia (np. z obornika). Pożyteczne jest podlewanie trawy rozcieńczonymi gnojówkami z chwastów. Puste przestrzenie mogą wynikać z przemarznięcia, nadmiernego deptania, przeschnięcia lub zalewania trawy po opadach/roztopach. Przyczyną niewielkich, pustych miejsc ze „spaloną” trawą są czworonogi, które oddają mocz na trawnik. Trawnik może być także niszczony, zwłaszcza przy ścieżkach przez sól sypaną zimą na chodniki. We wszystkich powyższych przypadkach należy przeprowadzić dosiewy trawy.

Dosiewy trawy na istniejącym trawniku – jaką mieszankę nasion wybrać?

W przypadku dosiewów na istniejącym trawniku zazwyczaj wybiera się jedną z dwóch najpopularniejszych metod: sieje tę samą mieszankę, która posłużyła do założenia trawnika lub stosuje się mieszankę renowacyjną. Pierwsze rozwiązanie jest praktyczne, o ile posiada się resztkę nasion, np. z poprzedniego sezonu. Trzeba jednakże pamiętać, że wraz z upływem lat zdolność kiełkowania nasion spada. Można dokupić małe opakowanie pod dosiewy, ale drugie rozwiązanie wydaje się korzystniejsze.

Mieszanki renowacyjne mają przewagę nad innymi mieszankami, gdyż charakteryzują się wyższym wzrostem początkowym, szybkim krzewieniem oraz dużymi zdolnościami regeneracyjnymi. To istotne, gdyż trzeba szybko „zapełnić” puste miejsca, zanim zarosną chwastami lub mchem. Z oczywistych powodów trawy renowacyjne i regeneracyjne wykorzystuje się także w przypadku trawnika założonego z rolki.

Pomimo, że skład gatunkowy i proporcje poszczególnych gatunków (czy odmian) mieszanek nasion różnią się, gołym okiem jest to nie do odróżnienia. Trawy renowacyjne są pod tym względem uniwersalne. Co za tym idzie – zregenerowany trawnik jest jednolity kolorystycznie.

Dosiewanie trawy – jak to zrobić?

Pierwszym etapem jest przygotowanie terenu do wysiewów. Jeśli źdźbła są wystarczająco wysokie, trawnik warto skosić. Przy wykonywaniu szeroko zakrojonych zabiegów regeneracyjnych trawnika dosiewy wykonuje się po koszeniu, wertykulacji i aeracji.

Wykonanie dosiewów mieszanką regeneracyjną – krok po kroku

  • Puste miejsca należy płytko przekopać, opcjonalnie usunąć zniszczoną darń, wyrównać grabiami i wykonać przejazd wałem ogrodowym. Ostatni zabieg przeprowadza się na całym trawniku, jeśli teren jest nierówny, spiętrzony, itp.

  • Dosiewy można wykonywać ręcznie lub korzysta się z siewnika. Mały teren łatwiej obsiać ręcznie niż cały trawnik, ale siewnik już z założenia jest precyzyjny. Nasiona są bardzo drobne, dlatego dla równomiernego siewu warto sypnąć do siewnika trochę gruboziarnistego piachu. Wykonuje się przejazdy na krzyż: wzdłuż i wszerz danego obszaru.

  • Nasiona dociska się do podłoża lub nieznacznie przykrywa cienką warstwą podłoża (odwrotną stroną grabi). Dokładne przykrywanie jest niepotrzebne, wręcz niewskazane (wolne kiełkowanie). Trawa efektywnie wschodzi pod wpływem światła. Zabieg ma więc na celu ochronę nasion przed wiatrem, wymywaniem, ewentualnie zjedzeniem przez ptaki.

  • Po raz kolejny używa się wału ogrodowego.

Pielęgnacja trawy po dosiewie trawy

Miejsca dosiewów po zakończonej pracy należy podlać słabym strumieniem wody. Wczesną wiosną zazwyczaj gleba jest na tyle wilgotna, że nie ma sensu uruchamiać zraszaczy dla całego trawnika. Dosiewy podlewa się manualnie używając konewki. Przy bezdeszczowej pogodzie takie nawadnianie wykonuje się co 1-2 dni. Nie powinno być obfite, zwilża się jedynie wierzchnią warstwę gleby. Trawa renowacyjna kiełkuje szybciej niż inne mieszanki. Wschody zwykle pojawiają się po kilku dniach. Trawę po wykiełkowaniu podlewa się rzadziej, np. dwa razy w tygodniu, za to obficiej. Zregenerowanego obszaru nie powinno się deptać przez co najmniej kilka tygodni.

Zadbany trawnik jest wizytówką całego ogrodu i nie można dopuścić, aby był mało gęsty, a „straszył” pustymi miejscami. Dlatego wiosną wykonuje się szereg zabiegów, które ułatwiają trawie harmonijny wzrost.

pixel