Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Egzotyczne rośliny w domu

2022-02-28
Egzotyczne rośliny w domu

Dlaczego egzotyczne rośliny doniczkowe są tak popularne?

Przez ostatnie kilka lat w trendach związanych z wystrojem i wyposażeniem wnętrz pojawiało się zapotrzebowanie na egzotyczne kwiaty doniczkowe, takie jak monstery, kawa arabska, bromelie czy sukulenty. Wymienione gatunki oprócz występowania w wersji graficznej w postaci tapet lub plakatów, stały się również bardzo popularne jako niezwykłe egzotyczne kwiaty doniczkowe, które można uprawiać w domach. Egzotyczne rośliny zachwycają swoimi intensywnymi barwami, oryginalnymi kształtami oraz łatwością z jaką wtapiają się w nasze codzienne otoczenie. Kolorowe kwiaty i piękny wygląd zdecydowanie ożywiają pomieszczenia.

O czym trzeba pamiętać, gdy decydujemy się na zakup egzotycznych roślin?

Trudne warunki panujące zwłaszcza zimą w naszych mieszkaniach, zwłaszcza temperatura otoczenia oraz niska wilgotność wpływają negatywnie na egzotyczne rośliny doniczkowe. Również dobranie odpowiedniego rodzaju gleby i nawozów.

 

Egzotyczne kwiaty doniczkowe – co wybrać do własnego domu?

Zanim zdecydujesz się na zakup egzotycznej rośliny dowiedz się jakie są dla niej optymalne warunki glebowe, że uwielbiają dużo słońca i pamiętaj, że w większości przypadków nie tolerują one przesuszonego powietrza zimową porą.

To jaką roślinę wybieramy do domu z reguły zależy od ostatnio panujących trendów lub osobistych preferencji. Monstera, skrzydłokwiat, anturium czy różne gatunki kaktusów to już dość powszechne nabytki w każdym mieszkaniu. Może teraz warto wybrać coś jeszcze bardziej egzotycznego?

Oto kilka ciekawych propozycji:

1) Róża pustyni (adenium obesum)

Róża pustyni to niezwykle piękna roślina nazywana potocznie mini baobabem. Jest sukulentem, który w czasie kwitnienia pokrywa się pięknymi różowymi kwiatami. Jego środowisko naturalne stanowią tereny pustynne półwyspu Arabskiego oraz Afryki Środkowej.

Roślina wyróżnia się oryginalną budową, ponieważ jej podstawę stanowi mięsista, szeroka podstawa, w której magazynowana jest woda. Adenium zwęża się ku górze, gdzie zaczynają się pędy wraz z mięsistymi, szerokimi liśćmi i różowymi kwiatami. Roślina kwitnie od kwietnia do września. Warto też wspomnieć, że adenium jest podatne na formowanie pod postacią drzewka bonsai.

2) Strelicja królewska:

To egzotyczna roślina, zwana z uwagi na swoje piękne kwiaty również rajskim ptakiem (kwiat swym kształtem przypomina ptasią główkę z kolorowymi piórami na czubku).

Strelicja posiada, grube skórzaste liście, przypominające swym wyglądem liście bananowca ( jest z nim blisko spokrewniona).

Roślina pochodzi z Republiki Południowej Afryki i w warunkach naturalnych można ją spotkać rosnącą na brzegach rzek. Jest bardzo popularna i stanowi również jeden z najpopularniejszych jego symboli.

Jako roślina doniczkowa najczęściej sprzedawana jest odmiana humilis, która jest łatwiejsza w uprawie w naszych warunkach klimatycznych, ale mimo wszystko wymagająca.

Dorasta maksymalnie do metra i posiada okazałe kwiaty o intensywnym pomarańczowo-fioletowym kolorze.

Strelicja wymaga odpowiedniego nawożenia, regularnego podlewania i co najważniejsze dużo światła (oczywiście nie bezpośrednio palącego). Latem można ją wystawić na balkon, taras lub bezpośrednio do ogrodu. Pod koniec sierpnia lub na początku września roślinę trzeba oczywiście przenieść do domu.

Ze względu na swoje wymiary rajski ptak powinien być sadzony w ciężkich donicach ceramicznych. A gleba powinna być bardzo żyzna i gliniasta. Dlatego w warunkach domowych najlepiej połączyć zwykłą ziemię z domieszką glinki oraz obornika granulowanego, a dno donicy wypełnić keramzytem, który zabezpieczy przed nadmiarem wody w korzeniach. Tak przygotowana mieszanka będzie odpowiednia dla strelicji. Jeśli zaś chodzi o pomieszczenie w którym mamy postawić roślinę to musi ono być słoneczne, ale nie z bezpośrednio palącym słońcem oraz nie przesuszone - musi odpowiadać odpowiednią wilgotność powietrza. Dlatego jeśli planujemy zakup takiej rośliny, to warto zainwestować w nawilżacz, który zapewni odpowiednie warunki roślinie zimą.

Jedynym minusem tej rośliny jest bardzo wysoka cena sadzonki już kwitnącej. Roślinę można również wyhodować z nasionka, ale czas oczekiwania na pierwsze kwitnienie będzie wynosił około 5-6 lat.

3) Tillandsia (oplątwa):

Rośliny egzotyczne reprezentuje również jedna z najciekawszych roślin, które coraz częściej zdobią nasze wnętrza, a są to oplątwy. Niezwykłe kwiaty egzotyczne, które nie są umieszczane w doniczkach, a jedynie na ciekawych szklanych podstawkach. Rośliny tej odmiany charakteryzują się tym, że pobierają wodę bezpośrednio z powietrza, dlatego warto pamiętać, aby we wnętrzu panowała odpowiednia wilgotność powietrza. Zimą w tym celu wystarczy zakupić nawilżacz powietrza i od czasu do czasu pamiętać o spryskaniu górnej części rośliny.

4) Kangurza łapa (Anigozanthos flavidus):

Egzotyczne rośliny doniczkowe reprezentuje również niezwykle ciekawa roślina pochodząca z Australii, w naturze jest niewymagająca i rośnie na piaszczystych glebach, a wysokie temperatury przetrzymuje, dzięki podziemnemu kłączu, które magazynuje wodę. Wyróżnia się ciekawymi, długimi liśćmi, tworzącymi nieregularne rozety, które traci podczas bardzo upalnego lata. Liście ponownie wyrastają jesienią.

W uprawie domowej roślina nie traci ozdobnych liści, które mogą osiągnąć nawet 30-40 cm wysokości. Z rozet wyrastają bardzo ciekawe kwiatostany, składające się z kilku lub kilkunastu kwiatów. Kwiaty z sześcioma płatkami, podobnie jak liście, są pokryte delikatnym meszkiem z krótkich włosków, a swym wyglądem przypominają rozcapierzoną łapę (stąd nazwa kangaroo paw – kangurza łapa).

Anigozanthos nie jest bardzo wymagającą rośliną i lubi jasne stanowiska, najlepiej radzi sobie w świetle rozproszonym. Roślinę najlepiej postawić na oknie zachodnim lub północnym. Można również umieścić go na oknie południowym w głębi pokoju.

5) Sagowiec

Jest to jedyna roślina, która może poszczycić się prehistorycznym rodowodem, ponieważ wygląda jak skrzyżowanie palmy z paprocią. Roślina jest niezwykle delikatna i nie toleruje zarówno bardzo wilgotnych, jak i suchych warunków glebowych. Nie toleruje również cienia i pozostawiona w takich warunkach, może wcale nie wypuścić swoich ozdobnych liści.

Sagowce preferują miejsca bardzo ciepłe i nasłonecznione, o temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza.

Sagowiec doskonale będzie prezentował się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu boho oraz na tle białych, naturalnych ścian lub w połączeniu z naturalnymi materiałami.

Świetnie sprawdzi się jako wystrój sypialni lub salonu.

6) Kroton

Egzotyczne kwiaty doniczkowe reprezentuje również trójskrzyn pstry, zwany krotonem.

Kroton ma duże, skórzaste liście w najróżniejszych kolorach. Dominują 3 kolory: zielony, żółty i czerwony. W zależności od odmiany liście mogą być długie lub krótkie, szerokie lub wąskie, dłoniasto klapowane, owalne lub falowane.

Trójskrzyny są niebezpieczne ze względu substancje trujące jakie zawierają (jak większość roślin z rodziny wilczomleczowatych, które wydzielają trójący sok).

Wymagania i zastosowanie

Kroton lubi stanowiska słoneczne, nawet bezpośrednio nasłonecznione. Lubi stanowiska ciepłe, dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Minimalna temperatura w zimie to 16 ˚C.

Roślina lubi częste zraszanie liści miękką wodą. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Zimą należy ograniczyć podlewanie, jednak nie można dopuścić do wyschnięcia podłoża, gdyż roślina może zacząć gubić liście.

7) Bananowiec

Niewątpliwie egzotyczne rośliny godnie reprezentuje bananowiec. W naszym klimacie bananowce to typowe domowe rośliny doniczkowe, można je wynosić na lato do ogrodu lub postawić na tarasie, jednak na jesieni muszą wrócić do ciepłego gniazdka, bo są bardzo wrażliwe na spadki temperatury. Dobrze rosną w temperaturze pokojowej 20-25 stopni, poniżej 15 przestają rosnąć, a zamierają już przy najmniejszym przymrozku.

W domowej uprawie doniczkowej najczęściej spotykany jest sprowadzony z Chin bananowiec karłowy.

 

 

 

 

pixel