Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Facelia – jaka jest jej wydajność, kiedy ją siać?

2020-04-16
Facelia – jaka jest jej wydajność, kiedy ją siać?

 

Facelia błękitna (nazywana też wiązanką wrotyczową) to roślina o wielu różnych zaletach. Można ją uprawiać jako plon główny, czyli na nasiona, ale doskonale sprawdza się też jako roślina na poplon, która szybko rośnie i daje dużo masy zielonej.

Facelia błękitna kwitnie na fioletowo-niebiesko, kwiatostany mają kilka pąków, gęsto owłosionych. Facelia jest rośliną fitosanitarną, daje cenny pożytek jesienny, może być uprawiana na nawóz zielony.

Jednocześnie jest doceniana i uprawiana przez pszczelarzy, gdyż należy do roślin miododajnych, a miód faceliowy cieszy się sporym uznaniem ze względu na walory smakowe i zdrowotne. Co więcej, nie tylko pszczoły odwiedzają facelię, ale również inne owady zapylające, m.in. trzmiele. To roślina, która jest dobra z punktu widzenia pożytków pszczelich - i dla wypełnienia okresów bezwziątkowych w ciągu całego lata, i dla powiększenia pożytku głównego. To wystarczająco dużo argumentów na to, by facelia błękitna znalazła swój kawałek ziemi. Zobaczmy zatem jak uprawiać facelię.Facelia błękitna

Wymagania glebowe facelii

Facelia błękitna nie jest rośliną wymagającą bardzo dobrych warunków glebowych. Wręcz przeciwnie, na glebach zbyt zasobnych rośnie co prawda bardzo dobrze, ale gorzej kwitnie, co skutkuje opóźnieniem dojrzewania. Jest to problematyczne szczególnie w przypadku uprawy facelii na nasiona. Bez obaw można siać facelię na glebach żytnich, najlepiej klasy IV. Nie lubi jednak gleby bardzo mokrej, na której tworzą się zastoiska wodne. Źle znosi też gleby, które łatwo się zaskorupiają.

Siew facelii

Siew facelii

Termin siewu facelii zależy od tego, czy chcemy wysiać facelię na nasiona, czyli jako plon główny, międzyplon (zakwita we wrześniu) czy też wysiewana będzie facelia na poplon. Jeśli ma być to uprawa na nasiona, to najlepiej jest wysiewać ją na przełomie marca i kwietnia. Natomiast w uprawie na poplon można wysiewać ją do połowy sierpnia, by zakwitła w pożądanym czasie. Nie zaleca się wysiewania facelii na przełomie maja i czerwca, gdyż wysiew w tym okresie może skutkować zmniejszeniem plonów nawet o 50%.

Siew facelii należy przeprowadzić na głębokość maksymalnie 2 cm, ale po wykonanym siewie koniecznie trzeba się upewnić, że nasiona zostały dobrze przykryte glebą. Niedokładnie przykryte nasiona wystawione na promienie słoneczne mogą mieć problem z prawidłowym kiełkowaniem. Jeśli okaże się, że nasiona nie zostały odpowiednio przykryte, to można je lekko przebronować, co zapewni nasionom odpowiednie warunki rozwoju.

Siew najlepiej jest przeprowadzić siewnikiem zbożowym w rozstawie 20-25 cm lub 11 cm jak zboża. Normy wysiewu zależą od rodzaju gleby oraz celu uprawy. Na glebach klasy IV można siać facelię na nasiona w normie 8-10 kg/ha. Przy słabszych glebach zasadne może być zwiększenie ilości do 10-15kg/ha. Przy wysiewie facelii na poplon należy zastosować normę 10-12 kg/ha. Można również wysiewać ją w mieszankach, np. z bobikiem czy łubinem, stosując podane na opakowaniu normy siewu. Plon zielonki osiąga 15-20 t/ha.

 

Facelia - nawożenie

Nawożenie facelii bardzo przypomina nawożenie zbóż jarych. Przed siewem warto wzbogacić glebę fosforem oraz potasem. Najlepiej zastosować fosfor P2O5 w normie 40-60 kg na hektar i potas K2O w normie 60-80kg/ha. Należy natomiast bardzo uważać przy nawożeniu azotem. Facelia należy do roślin bardzo wrażliwych na ten składnik, a jego nadmiar w glebie może skutkować wyleganiem oraz znacznie słabszym kwitnieniem. Zaleca się, by dawka azotu nie przekraczała 80kg/ha, a jednocześnie jej minimalna dawka nie powinna być mniejsza niż 40kg/ha. Przy czym należy pamiętać, że jednorazowa dawka nie powinna być większa niż 50kg/ha, co oznacza, że przy większej dawce należy ją podzielić na dwie części. Najczęściej zaleca się, by było to 60% przedsiewnie i 40% pogłównie, gdy rośliny są w początkowej fazie rozwoju.

Ochrona przed chwastami i chorobami

Facelia należy do roślin, które nie wymagają szczególnej ochrony. Patogeny i inne choroby rzadko dotykają tej rośliny, gdyż rośnie i dojrzewa ona bardzo szybko. Nie ma jeszcze żadnych opracowań dotyczących zaleceń chemicznej ochrony przed chorobami. Uprawiając facelię nie warto stosować preparatów z grupy tzw. insektycydów. Jako roślina miododajna facelia przyciąga bowiem pszczoły, a stosowanie preparatów do walki z insektami zagraża pszczołom i może mieć dla nich zgubne skutki. Problemem przy uprawie facelii mogą być natomiast chwasty. Ich rozrost jest jednak zależny od tego, na jakiej glebie posiana jest facelia. Na terenach, na których facelia szybko wschodzi i rośnie, problem z zachwaszczeniem jest dużo mniejszy, gdyż rośliny szybko zacieniają glebę, co znacząco ogranicza rozrost chwastów.

Facelia błekitna

 

Kiedy zbierać facelię?

Okres wegetacji trwa około 100 dni. Kiełkujących nasion można się spodziewać już po około tygodniu od wysiewu. Facelia błękitna zakwitnie między 6 a 10 tygodniem od wysiewu. W zależności od oczekiwań, może być rośliną uprawianą w ciągu całego lata. Zbiór facelii na nasiona należy przeprowadzić ok. 4 miesiące po siewie, co oznacza, że najczęściej ma to miejsce w drugiej połowie lipca. Sygnałem mówiącym o tym, że facelia jest już gotowa do zbiorów są brązowe i pękające torebki nasienne w dolnej części roślin. Zbiór można przeprowadzić kombajnem zbożowym, odpowiednio uszczelnionym i przygotowanym jak na zbiór zbóż o małych ziarnach. W przypadku uprawy facelii na poplon, dobry plon masy zielonej można otrzymać po 50-60 dniach od wysiewu. W tym czasie facelia osiągnie wysokość ok. 30-40cm, co przełoży się na bardzo dobrą jakość mieszanki paszowej ze względu na dużą zawartość białka. Zieloną masę facelii można również bezpośrednio przyorać, rozdrobnić sieczkarnią albo zwałować. Najprostszym rozwiązaniem jest jednak przyoranie, gdyż dzięki kruchym łodygom facelia łatwo poddaje się temu zabiegowi, wzbogacając glebę o ważne składniki odżywcze.

 

Wydajność facelii

W przypadku siewu facelii na nasiona plony wahają się pomiędzy 0,5-1t/ha. Ostateczny plon jest zależny od stanowiska, na którym rośnie oraz od poziomu zachwaszczenia. Jak wspomniano wyżej plon zależy też od terminu wysiewu, dlatego nie należy zwlekać z nim zbyt długo. Facelia wysiewana na paszę może dać ok. 15-20 ton zielonki z ha. Biorąc pod uwagę fakt, że w sezonie można wysiać ją nawet 2-3 razy, ze względu na szybki wzrost i krótki okres wegetacji, a każdorazowo można zebrać taki plon, to bez wątpienia można powiedzieć, że jest to jedna z wydajniejszych roślin paszowych. Masę zieloną wysiewaną na poplon można również wykorzystać jako nawóz zielony, świetnie wpływający na zasobność gleby w składniki odżywcze. Przyorana masa zielona jest porównywalna do obornika w ilości 200-250 dt/ha. 

 Facelia

Dobry stosunek C:N pozytywnie wpływa na jej rozkład w glebie. Pisząc o wydajności tej rośliny warto również wspomnieć o jej właściwościach miododajnych. Szacuje się, że na 1m2 może pracować jednocześnie ok. 30 pszczół, co skutkuje produkcją miodu w wysokości 300-400kg z hektara. W lepszych latach miodu może być nawet więcej, nawet do ponad 1000kg z hektara. Wydajność pyłkową szacuje się na poziomie ok. 150-200 kg z hektara. Miód faceliowy jest przy tym uznawany za jeden z najlepszych pod względem smaku i wartości odżywczych. 

Jak widać facelia jest rośliną bardzo wszechstronną, a jej uprawa może przynosić plony nie tylko w postaci ziaren, paszy czy zielonego nawozu, ale również w formie miodu. Nic więc dziwnego, że rolnicy uprawiający facelię zajmują się również pszczelarstwem, do maksimum wykorzystując możliwości, jakie daje im uprawa facelii.

 

 

 

 

 Inne powiązane kategorie:

 

pixel