Fliz do okrywania słomy – dlaczego warto z niego skorzystać?

Magazynowanie różnego rodzaju materiałów, w tym bel słomy jest nie lada wyzwaniem — zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej. To zadanie może ułatwić fliz. W dzisiejszym artykule przeczytasz o jego charakterystyce oraz zastosowaniu.
Fliz do okrywania słomy — ogólna charakterystyka produktu
Fliz do okrywania stogów swoim wyglądem przypomina agrowłókninę. To płachta, która została wykonana z wysokojakościowego, trwałego materiału. Tworzywo jest odporne na promienie UV i ich szkodliwe działanie, a także przepuszcza powietrze umożliwiając jego właściwą cyrkulację. Dzięki temu chroni przechowywany materiał przed rozwojem grzybów oraz innych drobnoustrojów. Fliz posiada także specjalnie spreparowaną chropowatą strukturę, która lepiej przylega do gruntu. Tym samym istnieje mniejsza szansa na to, że zostanie przesunięta przez wiatr.

Fliz do okrywania słomy i jego parametry
Aby wybrać odpowiedni fliz do okrywania, powinieneś dostosować jego parametry do swoich potrzeb.
- Szerokość — w sklepie Rolmarket są dostępne flizy o szerokościach równych: 9,8 m, 10,40 m, 12 m oraz 15,6 m.
- Długość — w naszym asortymencie znajdziesz flizy do okrywania stogów o długościach takich jak: 12,5 m oraz 25 m.
- Gramatura — nasze flizy posiadają gramaturę równą 130 g/m2.
Wszechstronne zastosowanie flizu
Składowanie różnego rodzaju materiałów w warunkach polowych jest sporym wyzwaniem. Zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej, gdzie dochodzi do częstych i nagłych zmian temperatur oraz wilgotności powietrza. Źle chronione produkty rolne mogą ulec zniszczeniu — zostać zainfekowane przez grzyby czy pleśnie. Aby tak się nie stało, warto zastosować fliz. Produkt nadaje się przede wszystkim do okrywania bel słomy, zboża, kopców buraków oraz ziemniaków.
Zalety stosowania flizu do okrywania stogów
Fliz jest nie tylko wszechstronnym produktem do zabezpieczania materiałów rolnych — poznaj jego kolejne zalety.
- Specjalna powierzchnia tkaniny przepuszcza powietrze, dzięki czemu zapobiega powstawaniu pleśni.
- Fliz zabezpieczy słomę, a także inny materiał w dowolnym miejscu na podwórzu — także pod gołym niebem.
- Mata do okrywania słomy wykazuje się długą żywotnością — posłuży Ci na co najmniej kilka sezonów.
- Fliz chroni schowany materiał przed wilgocią, ale również zmiennych warunkami atmosferycznymi, w tym śniegiem, wiatrem oraz słońcem.
- Chropowata powierzchnia produktu mocno przylega do podłoża — nie przesunie jej byle podmuch wiatru.

Fliz do okrywania słomy — montaż
Montaż maty do okrywania słomy jest prosty — wystarczy jedynie kierować się kilkoma wskazówkami. Fliz posiada dwie strony: chropowatą oraz gładką. Podczas układania maty na danym materiale, wypustki umieść wewnątrz tak, aby nie było ich widać przez cały okres przechowywania siana i słomy. Podczas montażu flizu zwróć także uwagę na to, aby zapewnić mu możliwość skutecznego odprowadzania wody — rozłóż go pod kątem 45 stopni. Użyj szpilek, aby przytwierdzić osłonę do podłoża.
Podsumowanie
Fliz do okrywania stogów sprawdzi się idealnie, kiedy nie masz zbyt wiele miejsca do przechowywania. Zabezpieczy resztki upraw oraz inne materiały rolne przed infekcjami grzybiczymi oraz zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Chcesz wiedzieć więcej na temat flizu? Najważniejsze informacje znajdziesz na stronie produktu w sklepie Rolmarket.

Metalowe szpilki do mocowania agrotkaniny, agrowłókniny i geowłókniny, model "U" 15cm - (50 szt.)
