Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Gnojówka z pokrzywy - dlaczego warto ją robić?

2022-01-27
Gnojówka z pokrzywy - dlaczego warto ją robić?

Pokrzywa zwyczajna - niezwykle cenny i naturalny nawóz dla naszego ogrodu

Pokrzywa zwyczajna (urtica dioica) to nieoceniona roślina, która ze względu na bogactwo składników odżywczych i witamin jest powszechnie stosowana do produkcji preparatów leczniczych (poprawia pracę wątroby) oraz suplementów diety. Świetnie sprawdza się również w każdym ogrodzie jako nawóz oraz organiczny preparat do opryskiwania roślin przeciw szkodnikom. Dzięki dużej zawartości makro i mikroelementów (m.in. (m.in. azotu, fosforu, potasu, żelaza, magnezu, wapnia, cynku, krzemu, manganu), witamin (np. A, C, K i z grupy B), a także kwasów organicznych (kwas mrówkowy), enzymów, pektyn, garbników, chlorofilu, karotenu oraz ksantofilu skutecznie wzbogaca glebą i poprawia jej strukturę.

Jest również rośliną wskaźnikową - rośnie tylko i wyłącznie na terenach żyznych i próchniczych. Bogatych w azot i o dobrej strukturze. Dlatego widząc ją w ogrodzie możemy być pewni, że są to gleby odpowiednie pod uprawę warzyw, krzewów i drzew.

 

Zastosowanie pokrzywy - dlaczego warto robić gnojowicę i nie tylko?

Gnojówka z pokrzyw to naturalne i powszechnie dostępne źródło cennych składników i minerałów. Jest stosowana w uprawach ekologicznych do zwalczania szkodników, grzybów, patogenów oraz jako zielony nawóz.

W zależności od czasu przeznaczonego na wyklarowanie się cieczy użytkowej, płyny powstałe w wyniku fermentacji dzielimy na:

Wyciąg z pokrzywy - odstrasza mszyce i przędziorki

Do uzyskania wyciągu z pokrzywy można użyć 200 gramów suchego ziela lub 1kg młodych liści pokrzyw oraz 10 litrów odstanej wody deszczowej. Pocięte liście należy zalać wodą i pozostawić na 12 do 24 godzin w ciepłym miejscu. Przygotowany w ten sposób preparat stosujemy bez rozcieńczenia w formie oprysku. Wyciąg z pokrzywy stosowany przez cały okres wegetacyjny skutecznie odstrasza mszyce i przędziorki, zwłaszcza gdy już wcześniej pojawiły się w naszym ogrodzie.

Wywar z pokrzywy (odwar) - doskonały oprysk na rośliny, przeznaczony do stosowania wiosną

Aby otrzymać wywar z pokrzywy można użyć 200 gramów suchego ziela lub kilogram świeżej, pociętej pokrzywy oraz 10 litrów odstanej wody deszczowej - liście pokrzywy zalewamy wodą i gotujemy około 30 minut. Następnie wystudzony wywar rozcieńczamy w stosunku 1:5. Przygotowany roztwór stosujemy w postaci oprysku aplikowanego bezpośrednio na rośliny wiosną.

Takim preparatem możemy opryskiwać ziemniaki i pomidory i w ten sposób skutecznie zwalczać: zarazę ziemniaka, kiłę kapusty, szarą pleśń, rdzę, mączniaka prawdziwego.

  • choroby grzybowe - zamieranie pędów malin, szara pleśń, amerykański mączniak agrestu, rdza
  • zwalczanie chowaczy łodygowych i kiły kapusty
  • wczesnowiosenne nawożenie dolistne i zapobieganie chorobom

 

Gnojówka z pokrzywy - zwalcza choroby , szkodliwe owady oraz poprawia strukturę i zasobność gleby

Aby uzyskać gnojówkę z pokrzywy należy 1 kilogram świeżo pociętych liści pokrzywy przed kwitnieniem zalać 10 litrami odstanej wody deszczowej. Następnie przykryć gazą, starą firanką lub płótnem, tak aby ograniczyć dostawanie się owadów na powierzchni wody oraz zanieczyszczenie elementami organicznymi. W ten sposób przygotowany pojemnik należy odstawić w ustronne miejsce - chodzi o zabezpieczenie się przed nieprzyjemnym zapachem, jaki wydziela fermentująca gnojowica z pokrzywy. W celu neutralizacji nieprzyjemnego odoru do pojemnika można dodać mikroorganizmów lub mączki skalnej. Fermentująca gnojówkę należy mieszać 2 x dziennie (rano i wieczorem) by dobrze ją napowietrzyć – fermentacja powinna przebiegać w warunkach tlenowych. W zależności od temperatury, fermentacja kończy się po 2 do 4 tygodniach – aż do momentu, gdy z powierzchni zniknie piana i pojawi się klarowna, zielona ciecz.

Gnojówka z pokrzywy - zastosowanie

Rozcieńczoną gnojówkę można stosować do:

– w proporcji 1:10 lub 1:20 do nawożenia drzew i krzewów owocowych, kwiatów, warzyw

– w proporcji 1:20 do oprysków (co 3 dni) przeciw mszycom, przędziorkom i przy chlorozie liści

– w proporcji1:10 do oprysków (co 3 dni) na mączniaka rzekomego

Bez rozcieńczenia gnojówką można:

– zasilić kompost – przyspiesza fermentację składników organicznych

– zastosować jako doskonały nawóz przed uprawą

Gnojówkę fermentującą do 4-5 dni stosować:

– w rozcieńczeniu 1:50 do oprysków przeciw mszycom, przędziorkom, tarcznikom i misecznikom na drzewach i krzewach przed rozwinięciem się liści i kwiatów 3 x co 3 dni

Jakie pozytywne efekty przynosi stosowanie gnojowicy z pokrzyw?

Gnojówka z pokrzyw to doskonały naturalny nawóz zawierający kwasy organiczne i pozwalający zwalczyć szkodniki oraz choroby grzybowe roślin bez konieczności użycia chemicznych środków ochrony. Nawóz z pokrzyw stanowi bogate źródło składników odżywczych, które wspomagają prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Gnojówka z pokrzyw zawiera duże ilości azotu, potasu, żelaza, wapnia, krzemu, cynku, a także kwasów i soli mineralnych. Pobudza do wzrostu rośliny zapewniając ich obfite kwitnienie oraz plonowanie. Jest polecana do podlewania roślin, które mają duże wymagania pokarmowe. Gnojówka z pokrzyw zwiększa odporność roślin ogrodowych i uprawowych na ataki szkodników oraz grzybów chorobotwórczych.

Równomiernie i cykliczne podlewanie roślin gnojowicą odkaża i poprawia strukturę gleby i stanowi wartościowy nawóz dla większości roślin ozdobnych, krzewów oraz drzew.

Opryski z wyciągu z pokrzyw działają na mszyce, przędziorki, szarą pleśń i mączniaka.

Gdy nie mamy dostępu i możliwości, aby zebrać świeże liście pokrzywy, możemy zakupić w sklepie ogrodniczym gotowe preparaty w postaci koncentratu, w których charakterystyczny, nieprzyjemny zapach związany z fermentacją, został już zneutralizowany. Taki produkt oprócz pokrzywy zawiera składniki i ekstrakty pochodzące z innych roślin. Na półkach znajdziemy również gotowy susz, który trzeba jedynie zalać wodą.

Jakie rośliny można podlewać gnojówką?

Gnojówką z pokrzyw podlewamy pomidory, ogórki, paprykę, bakłażany, arbuzy, cukinie, dynie, melony. Świetnie sprawdzi się do podlewania większości roślin, kwiatów ogrodowych i doniczkowych, a także traw ozdobnych, trawników oraz drzew ozdobnych.

Podlewamy nią wszystkie krzewy i drzewa ozdobne, wszystkie kwiaty ogrodowe i doniczkowe, wszystkie trawy no i nasze trawniki też się uciszą z podlania gnojówką. Można też podlewać drzewa owocowe.

Oprócz roślin gnojowicą z pokrzyw można podlewać kompost, co znacznie przyspieszy jego rozkład. Natomiast po wykorzystaniu całej cieczy z pojemnika, pozostałości i łodygi można bez obaw wyrzucić na kompostownik. One również wpłyną pozytywnie na rozkład materiału organicznego i przyspieszają powstawanie kompostu.

Jakich roślin nie należy podlewać gnojowicą z pokrzywy?

Gnojówka z pokrzywy nie jest wskazana do podlewania cebuli, czosnku, fasoli i grochu czy roślin kapustnych. Z roślin ozdobnych rododendron, azalia i wrzos, szpinak, rzodkiewka, pietruszka korzeniowa, marchew kiepsko reagują na podlewanie gnojowicą z pokrzywy. Są to z reguły rośliny wrażliwe na nadmiar azotu i o krótkim okresie wegetacyjnym.

Jak często należy podlewać rośliny gnojówką z pokrzywy

Nawozem z pokrzywy podlewamy rośliny regularnie w odstępach 2-3 tygodniowych od wiosny aż do końca sierpnia. Nawóz najlepiej wlewać pod krzaczki, szczególnie w przypadku warzyw liściastych, choć jeśli polejemy po samej roślinie też nic się nie stanie. Do podlewania stosujemy gnojówkę z pokrzyw rozcieńczoną w stosunku 1:10

Jak zrobić gnojowicę z pokrzywy - krok po kroku

Pierwszym krokiem jest zebranie pokrzyw - musimy koniecznie pamiętać, że nie mogą one być w fazie kwitnienia, gdyż taki wywar jest dużo słabszy i mniej zasobny w azot, a zastosowanie gnojowicy ma ma celu właśnie zasilenie podłoża w ten składnik. Gnojowica z pokrzyw jest świetnym nawozem startowym na wszystkich roślin wysiewanych wczesną wiosną.

Zbiór: wiosna (od maja) – lato, zielone części bez korzeni przed kwitnieniem; zamiast 1 kg świeżego ziela można użyć 100-200 g ziela suszonego.

Krok pierwszy

Do plastikowego pojemnika wrzucamy rozdrobnioną na kawałki pokrzywę w ilości 1kg świeżej rośliny i zalewamy 10 litrami wody (nie ugniatamy jej w pojemniku).

Krok drugi

Plastikowe wiadro z pokrzywą zalewamy wodą deszczową. Oczywiście najlepiej, jeśli wcześniej troszeczkę postoi, wówczas procesy fermentacyjne zaczną przebiegać szybciej i już po kilkunastu godzinach uzyskamy klarowną ciecz.

Krok trzeci

W ten sposób przygotowany wywar przykrywamy gazą lub jakimkolwiek przepuszczalnym materiałem, który zabezpieczy pojemnik przed przedostawaniem się do niego owadów. Następnie wiadro stawiamy w zacienionym miejscu i czekamy aż rozpocznie się proces fermentacji.

Odstawiona w ciepłe miejsce robi się szybciej, ale trzeba częściej napowietrzać. W cieniu z kolei jest bezpieczniej, ale robi się nieco dłużej. Przy wysokich temperaturach po kilku dniach gnojówka będzie gotowa.

Krok czwarty

Gotową gnojówkę poznajemy po tym, że ma zielony, klarowny kolor i pływają w niej już tylko łodygi pokrzyw, a z powierzchni znikła piana. Oczywiście pojemnik należy postawić w ustronnym miejscu, ponieważ mikstura ma bardzo intensywny i nieprzyjemny zapach.

Warto też pamiętać, aby delikatnie obchodzić się z cieczą w trakcie użytkowania. Podczas przelewania w mniejsze pojemniki należy używać gumowych rękawic i uważać, aby gnojówka nie znalazła się na naszej skórze (zapach pozostanie przynajmniej na cały dzień).

Patyk przeznaczony do mieszania w pojemniku powinien mieć również oznaczenie (góra - dół) w celu uniknięcia pozostawienia brzydkiego zapachu na skórze.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy również podnosić wiadra z gnojówką za uchwyt, aby przypadkiem jej nie wylać lub upuścić.

Jak poprawnie rozcieńczać gnojówkę?

Najlepiej do podlewania zrobić proporcje 1:10 czyli jeden litr gnojówki z pokrzyw na 10 litrów wody, przy założeniu, że gnojówkę zrobiliście w prawidłowych proporcjach czyli 1kg pokrzyw na litr wody. Jeśli użyliście większej ilości wody, wtedy proporcje do podlewania ulegną zmianie. Pamiętajcie, że to naturalny nawóz i nie trzeba aż tak dokładnie odmierzać.

Gnojówkę warto też podzielić na mniejsze części i przechowywać w pojemnikach w ciemnym miejscu. Wówczas starczy na dłuższy czas.

Gnojówka z pokrzyw w każdym ogrodzie

Pokrzywa jako roślina lecznicza nie tylko słynie ze swoich cennych właściwości związanych z pozytywnym wpływem na zdrowie. Samodzielnie przygotowana gnojówka z pokrzyw z własnego ogrodu to spory zastrzyk makro i mikroelementów, jaki możemy zaserwować we własnym ogrodzie wszelkim roślinom. Gnojówka oprócz stosowania do ochrony roślin, doskonale sprawdzi się jako silny nawóz azotowy i preparat oczyszczający i zabezpieczający rośliny przed najczęściej występującymi szkodnikami.

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel