Grudzień w ogrodzie: 8 prac, które warto wykonać pod koniec roku

Choć dla roślin zima jest okresem odpoczynku, to na nas w dalszym ciągu czeka wiele ogrodniczych obowiązków. Niech śnieżny płaszcz na trawniku Cię nie zwiedzie! Twoje rośliny nadal oczekują Twojej opieki i towarzystwa. Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę, gdy chcemy, aby ogród w grudniu był poddany odpowiedniej pielęgnacji?
Postaramy się odpowiedzieć na pytanie:
Jak zadbać o ogród w grudniu?
- Jak dbać o drzewa i krzewy w grudniu?
- Bielenie drzew w grudniu
- Uzupełnij braki w osłonach roślin agrowłókniną
- Zadbaj o rośliny w grudniu – zrzucaj nadmiar śniegu z gałęzi i liści
- Grudzień w pełni? Odśnieżaj z głową
- Reaguj na pogodę – okrywaj i odkrywaj rośliny
- Podlewaj rośliny zimozielone
- Dokarmiaj ptaki w ogrodzie
- Jak zaplanować prace w ogrodzie w grudniu?
- Twój ogród w grudniu – podsumowanie
Jak dbać o drzewa i krzewy w grudniu?
Jeżeli listopad należał do wyjątkowo ciepłych lub po prostu jeszcze nie zdążyłeś tego zrobić, początek grudnia to doskonały moment, aby zastosować zabezpieczenia roślin przed mrozem. Odpowiednie materiały do okrywania znajdziesz w swoim ogrodzie, a także w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych. Korzenie roślin możesz ocieplić, usypując wokół nich kopczyki z suchych liści, kory czy igliwia, natomiast pnie i gałęzie drzew oraz krzewów warto owinąć w słomę. Jeżeli w swoim ogrodzie nie masz odpowiednich, naturalnych materiałów, wykorzystaj białą agrowłókninę. Ta doskonale chroni drzewa i krzewy w okresie zimowym, zabezpieczając je przed śniegiem i mrozem. Sprawdź również inne dostępne zabezpieczenia roślin przed mrozem.
Bielenie drzew w grudniu
Bielenie drzew w grudniu, czy to w ogóle ma sens? Oczywiście! Najlepiej, aby zrobić to po najobfitszym opadzie jesiennych deszczy, czyli mniej więcej w połowie miesiąca. Wykonując czynność bielenia, warto zrobić to dość obficie. Częste opady deszczu i śniegu mogą przyczynić się do zmycia nałożonej farby. Jeżeli jest taka potrzeba warto, abyś powtórzył zabieg, tak by widoczny kolor biały utrzymywał się na pniach przynajmniej do połowy marca. Pamiętaj, że bielenie można wykonać nie tylko na drzewkach owocowych, ale również na krzewach np. porzeczce lub agreście. W ten sposób ochronisz nasadzenia przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz mrozem.
Uzupełnij braki w osłonach roślin agrowłókniną
Osłoniłeś swoje rośliny już w listopadzie, który okazał się naprawdę wietrzny i mroźny? Czas na kontrolę stanu osłon i ewentualne naprawy. Wiatr mógł je uszkodzić i porozrywać, a takie nie spełnią swojego zadania. Agrowłóknina sprawdzi się w tym przypadku idealnie. Przygotuj niewielkie kawałki materiału, specjalną taśmę klejącą oraz nożyczki i rozpocznij naprawę dziś, aby nie wymieniać całych osłon jutro, kiedy będzie zimno, pochmurno i śnieżnie.
Zadbaj o rośliny w grudniu – zrzucaj nadmiar śniegu z gałęzi i liści
Grudzień to miesiąc, w którym częściej zaczyna padać śnieg i choć ośnieżone iglaki wyglądają naprawdę pięknie, warto jednak strącać z nich nadmierną ilość białego puchu. Duże ilości śniegu są ciężkie, dlatego mogą połamać gałęzie i przyczynić się do nieestetycznych zniekształceń i wyrw w tkance drzew oraz krzewów. Strącaj nadmiar śniegu za pomocą miotły lub miękkich grabi i nie zapomnij, aby robić to delikatnie.
Grudzień w pełni? Odśnieżaj z głową
Już od początku zimy regularnie odśnieżaj ścieżki w swoim ogrodzie, ale pamiętaj o tym, aby nie zrzucać śniegu na jedno miejsce na trawniku. Jeżeli to zrobisz, trawa pod śniegiem zacznie gnić i na wiosnę zamiast zielonego dywanu zobaczysz brązowy, suchy placek. Nawet w zimie trawa potrzebuje dostępu do powietrza, a ciężka hałda może ją „przydusić”. Aby pozbyć się nadmiaru śniegu i rozpuścić lód, możesz wykorzystać chlorek magnezu, który wytwarza ciepło i skutecznie rozprawia się ze śliską nawierzchnią.
Reaguj na pogodę – okrywaj i odkrywaj rośliny
Nie każda zima jest mroźna i śnieżna, dlatego warto obserwować pogodę i reagować także wtedy, gdy na zewnątrz robi się ciepło. Jeżeli wszystkie prognozy zapowiadają odwilż, przygotuj się na zdjęcie osłon z roślin. Kiedy krzewy i drzewa poczują, że robi się ciepło, a na dodatek będą ocieplone za pomocą włókniny czy słomianej maty, odbiorą to jako sygnał do nadejścia wiosny i zaczną kiełkować. Taki falstart może odbić się na ich zdrowiu, kiedy już parę dni później przyjdzie kolejna fala siarczystego mrozu.
Podlewaj rośliny zimozielone
Kiedy na ziemię spadnie śnieg, w dalszym ciągu należy podlewać rośliny zimozielone, rosnące w donicach oraz w zimowym ogrodzie. Takie rośliny nadal wyparowują wodę, dlatego trzeba ją uzupełniać. Pamiętaj jednak, aby nie podlewać roślin w dni mroźne – może to skutkować niebezpiecznym zamrożeniem Twoich krzewów i drzew.
Dokarmiaj ptaki w ogrodzie
Ptaki są sprzymierzeńcami Twoich roślin – skutecznie walczą ze szkodnikami, ale także sprawiają, że Twój ogród jest weselszy i pełen życia. Zima to dla nich ciężki okres, dlatego warto zaprosić je do siebie i dokarmiać. Jak to zrobić? Najlepiej, wykorzystując pełnowartościowe karmy dla ptaków. Jaką karmę dla ptaków wybrać? Najlepszym i najpewniejszym rozwiązaniem będzie zakup różnego rodzaju nasion, orzechów oraz ziaren. Te bogate w cenne tłuszcze i substancje odżywcze doskonale wspomogą zwierzęta w tak trudnym okresie, jakim jest zima. Co ważne dobrze, abyś przygotował odpowiednie miejsce, w którym przylatujące ptaki będą mogły się pożywić (np. drewniany karmnik dla ptaków). Te najprawdopodobniej odwdzięczą Ci się swoim śpiewem i pracą na rzecz zdrowych, bezpiecznych roślin. Pamiętaj jednak, aby nie karmić ptaków zbyt wcześnie – do momentu, kiedy spadnie śnieg, powinny być samodzielne, to zapewni im bezpieczeństwo. Wśród wielu produktów dostępnych na stronie internetowej znajdziesz różne karmniki dla ptaków. Możesz z powodzeniem dopasować je do gatunku ptactwa odwiedzającego Twój ogród, a także do aranżacji przestrzeni. Wiadomo, że chcesz, aby każdy element tworzył spójną całość. Gwarantujemy, że znajdziesz idealny karmik do swojego ogrodu.
Jak zaplanować prace w ogrodzie w grudniu?
Grudzień to czas postanowień noworocznych i planów na kolejne miesiące, dlaczego więc miałoby być inaczej w przypadku Twojego ogrodu? Ostatni miesiąc roku to świetny moment na to, aby zaplanować zmiany i zaprojektować nowy wygląd swojej działki. Zastanów się nad tym, jakie rośliny posadzisz wiosną, pomyśl o nowym skalniaku, a może nawet o oczku wodnym. Projektowanie własnego ogrodu to świetna zabawa, którą ogranicza jedynie Twoja wyobraźnia.
W grudniowe dni nie spoczywaj na laurach! Obserwuj świat roślin i zwierząt, odgarniaj zbyt duże ilości śniegu, podlewaj swoje drzewa i krzewy. Tylko całoroczna praca i troska o otaczającą Cię florę będzie nagradzana pięknym kwitnieniem i wzrostem w bardziej przyjazne, ciepłe dni. Powodzenia!
Twój ogród w grudniu – podsumowanie
Chociaż wydawać by się mogło, że grudzień to czas maksymalnego odpoczynku i zakończenia prac ogrodowych – nic bardziej mylnego. Zimowa pora to okres, kiedy powinieneś w stu procentach skupić się na ochronie poszczególnych roślin i krzewów, dzięki czemu plony w sezonie obradzania będą dużo bardziej obfite. Oprócz prac około porządkowych i konserwujących zima to sezon, kiedy na spokojnie możesz przemyśleć dalsze działania związane z kolejnymi nasadzeniami lub planowanymi zmianami. Przygotuj się do nich dobrze, aby na wiosnę móc działać zgodnie z ustalonym harmonogramem. Jeśli Twój piękny kawałek zieleni co roku odwiedza ptactwo, dobrze, abyś o nie odpowiednio zadbał. To z pewnością zaprocentuje, chociażby skutecznym odstraszaniem owadów w sezonie letnim. Stosując wszystkie wymienione zasady, Twój przydomowy ogród będzie wspaniałym miejscem, w którym warto przebywać.