Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Hotel dla owadów - budowa krok po kroku

2022-02-28
Hotel dla owadów - budowa krok po kroku

Hotel dla owadów - budowa krok po kroku

 Dlaczego trzeba budować schronienia dla owadów?

Owady to jedne z najbardziej pożytecznych stworzeń, które coraz częściej potrzebują pomocy ze strony człowieka, aby przetrwać w niesprzyjającym środowisku stworzonym przez niego samego. Stosowanie na masową skalę środków ochrony roślin w znacznym stopniu zaszkodziło spokojnemu egzystowaniu zapylaczy takich jak pszczoły oraz trzmiele i doprowadziło do ich wymierania.

Oprócz tego powszechne niszczenie i wycinanie lasów pozbawiło różnego rodzaju insekty naturalnych siedlisk. Dodatkowo burzenie starych domów czy stodół, w których wcześniej mieszkały, spowodowało, że populacje pożytecznych owadów kurczą się i zanikają. A niestety współczesne budownictwo nie pozostawia pożytecznym owadom miejsca do schronienia się przed niekorzystnymi warunkami.

Również my jako posiadacze przydomowych ogrodów przyczyniamy się do niszczenia naturalnych siedlisk pożytecznych owadów. W wypielęgnowanych ogrodach, z dokładnie przyciętym trawnikiem, gdzie przeważają minimalistyczne aranżacje zieleni z niewielką ilością kwiatów miododajnych, owady nie mają dla siebie odpowiedniej przestrzeni i miejsca, w którym mogą znaleźć cień, wodę i schronić się przed upałem oraz zmiennymi warunkami pogodowymi. A dodatkowo bardzo często padają ofiarami środków owadobójczych stosowanych w nieodpowiedni sposób w ogrodach lub sadach.

Podobna sytuacja dotyczy upraw rolnych, gdzie przeważają monokultury roślin przemysłowych. Wykorzystywanie większej ilości pól uprawnych pod zasiew jednym rodzajem roślin, zaniechanie stosowania miododajnych poplonów oraz rezygnacja ze stosowania płodozmianu, negatywnie odbija się na różnorodności biologicznej roślin dostępnych jako pokarm dla pożytecznych owadów.

Warto jeszcze wspomnieć, że rodzime zapylacze bardzo często są zagrożone przez przypadkowe sprowadzanie gatunków inwazyjnych owadów, które lepiej przystosowują się do warunków naturalnych panujących na danym terenie i w zastraszającym tempie odbierają im obszar do życia oraz pożywienie.

Jak więc możemy stworzyć przestrzeń przyjazną pożytecznym owadom? Otóż nic prostszego należy jedynie własnoręcznie zbudować hotel dla owadów. Oto kilka wskazówek jak to zrobić.

Do czego służą hotele dla pożytecznych owadów?

Hotele służą jako schronienie sporej rzeszy różnorodnych owadów zarówno tych pożytecznych, jak i szkodliwych oraz dają im możliwość budowy gniazd, składania jaj i jednocześnie znalezienie schronienia, szczególnie na okres zimy i wczesnej wiosny, gdy temperatury nadal są bardzo niskie.

 

Z czego zbudować hotel - jakie materiały najlepiej nadają się do budowy domków?

W zależności od różnorodnych materiałów, jakie mamy pod ręką w naszym ogrodzie, domek dla owadów można stworzyć praktycznie ze wszystkiego: surowców budowlanych pozostałych po remoncie, fragmentów rur, kawałków desek, niewielkich pieńków, itd. Najważniejsze, aby wybrane tworzywa były bezpieczne dla owadów i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wygląd hotelu zależy jedynie od naszej pomysłowości oraz wyboru odpowiedniego miejsca w ogrodzie.

Do budowy hotelu powinny zostać użyte materiały naturalnego pochodzenia, jakie łatwo możemy znaleźć w ogrodzie. Do umeblowania wnętrza hotelu możemy wykorzystać np., szyszki, kawałki kory, trzcina oraz luźne elementy wypełnienia takie jak suche liście. Do uzupełnienia domków dla owadów pożytecznych również świetnie sprawdza się słoma i glina.

Trzeba pamiętać, że rozmiar hotelu oraz materiały, jakie chcemy wykorzystać do zbudowania domków zależą od wymagań, jakie mają konkretne owady odnośnie miejsca do przezimowania. Domki dla owadów możemy zacząć stawiać wczesną wiosną lub w okresie jesiennym.

Warto również pamiętać, że czasami nie koniecznie musimy budować domek od zera, wystarczy odpowiednio przystosować materiały, którymi już dysponujemy. Czasami wystarczy wywiercić w starym pniu drzewa kilka dodatkowych otworów lub delikatnie wypełnić dowolnym, luźnym materiałem dziuple w obumarłych drzewach.

Drewno jako najlepszy budulec

Drewno należy do najbardziej naturalnych materiałów, które możemy wykorzystać do budowy domków dla różnych gatunków owadów. Gdy będziemy chcieli wybudować domek z drewnianych elementów warto zastanowić się nad wykorzystaniem drewna dębowego, akacjowego lub drewna owocowego. Drewno drzew iglastych nie jest zalecane ze względu na występującą w nich żywicę i małą odporność na zmienne warunki pogodowe.

Koniecznie trzeba pamiętać, że drewno, którego chcemy użyć, aby zbudować hotel dla owadów nie może być pomalowane impregnatem, lakierem lub bejcą. Materiał musi być w pełni naturalny, a my musimy być pewni, że nie zaszkodzimy owadom.

Jako doskonałe wypełnienie domku można zastosować słomę, kępki suchej trawy, siana, mchu, wydrążone tyczki bambusowe, wióry drzewne, puste łodygi malin, szyszki, fragmenty kory idealnie sprawdzą się do tego zadania, a nawet drewniany pień, który następnie możemy dowolnie nawiercić. Świetnie sprawdzą się również cegły dziurawki, które mogły nam zostać po budowie lub remoncie.

 

Jak zbudować hotel dla owadów - kilka prostych pomysłów

Hotel dla owadów wcale nie musi mieć kształtu domku z daszkiem. Czasami wystarczą puste łodygi, stare, wydrążone tyczki lub podniszczone wiaderko. Prosty hotelik stworzymy z połączonych w wiązkę tyczek bambusowych lub słomy albo z wypełnionej wybranym materiałem ceramicznej doniczki lub kartonu.

Na hotel można zaadaptować także starą, drewnianą szafkę lub regalik. W zależności od formy, jaką przybierze nasz hotel, możemy go powiesić lub postawić. Koniecznie trzeba pamiętać, że odpowiednim stanowiskiem dla takiego obiektu będzie miejsce słoneczne i osłonięte przed silnym wiatrem.

W zależności od posiadanych materiałów, tego jaką ilością wolnego czasu oraz budżetem dysponujemy, w danym momencie możemy pokusić się o wykonanie mniej lub bardziej efektownych domków. Gromadzenie budulca możemy zacząć od własnego ogrodu, bo tutaj znajdziemy najwięcej rozwiązań. Do wykonania najprostszego domku wystarczą: kilka desek, kawałek siatki zbrojeniowej, szyszek, sianka, mchu i pociętych kawałków bambusa. Poniżej kilka prostych pomysłów.

Stare, ocynkowane wiaderko

To jeden z najprostszych w wykonaniu hoteli dla owadów, a jego bazą jest niewielkie, ocynkowane wiaderko. Do jego wnętrza wkładamy wcześniej przygotowany pęczek poprzycinanych tyczek bambusowych lub trzciny. Tyczki trzeba przyciąć tak, aby końce nie zostały zgniecione - w tym celu doskonale sprawdzi się ostry sekator ogrodniczy. Następnie dno wiaderka smarujemy warstwą silikonu akwariowego i umieszczamy w nim pęczek tyczek. Wszelkie szczeliny które pojawią się między tyczkami trzeba uzupełnić, wstawiając ich krótsze odcinki. Następnie wiaderko trzeba ostawić na kilka dni, aby zapach silikonu wywietrzał.

Puste w środku łodygi roślin - maliny, jeżyny, forsycje

Bardzo często sama natura przychodzi nam z pomocą w wykonaniu owadziego domku. Do jego wykonania można użyć pustych łodyg. Warto wiedzieć, że również w pustych łodygach roślin , jak np. malin czy jeżyn mogą schronić się owady. Po zbiorach owoców wystarczy zebrać je w snopek i przywiązać je do ogrodzenia w ustronnym miejscu w ogrodzie.

Glina

W tym przypadku do zbudowania domku będzie potrzebna skrzynka balkonowa oraz glina, którą można kupić w sklepach garncarskich. Glinę przed zastosowaniem trzeba będzie rozluźnić za pomocą domieszki piasku. Przygotowaną wcześniej skrzynkę kwiatową wypełniamy mieszanką piasku oraz gliny i dokładnie ubijamy. W masie robimy kilka otworów na zapocą cienkiego patyczka i czekamy aż masa stwardnieje. Następnie umieszczamy przygotowaną w ten sposób skrzynkę bokiem na parapecie tak, aby owady mogły bez problemu wejść do otworów.

Można również wykorzystać bambusowe i trzcinowe pałąki, które docinamy za pomocą piłki i umieszczamy w drewnianym stelażu. W ten sposób powstaje ciekawa struktura, która pozwala na zamieszkanie przestrzeni przez dowolną ilość owadów.

Wiszący plaster drewna

Do stworzenia wiszącego hotelu potrzebujemy ładnie przyciętego i dobrze wysuszonego plastra z buku, dębu lub akacji. Jego grubość powinna wynosić około 12cm. Następnie przy użyciu wiertarki możemy zrobić dowolną ilość otworów w plastrze. Brzegi otworów możemy dodatkowo delikatnie wygładzić papierem ściernym. Tak przygotowany plaster drzewny zawieszamy na uchwytach.

 

Dla jakich stworzeń budujemy hotele dla owadów?

Owadzie hotele najczęściej są zamieszkiwane przez owady zapylające - dzikie pszczoły, osy, trzmiele, muchówki i chrząszcze. Szczególnie warto zwrócić uwagę na dzikie pszczoły, które różnią się od dobrze nam znanych pszczół miodnych tym, że prowadzą samotny tryb życia i nie produkują miodu, są też zupełnie niegroźne dla ludzi. Ich specjalność to zapylanie kwiatów. W przeciwieństwie do pszczół miodnych zapylają dużo więcej roślin, często rzadkich gatunków.

Gdzie najlepiej umieścić hotel dla owadów?

Hotele dla owadów najlepiej umieszczać w miejscach zacisznych, osłoniętych przed nadmiernym wiatrem oraz deszczem. Domki można stawiać szeregowo lub umieszczać je na panelach ogrodzeniowych lub na drewnianych słupkach. Do budowy takich przyjaznych miejsc możemy użyć naturalnych materiałów budowlanych, jak np. pnie małych drzew, które można dodatkowo nawiercić. Chodzi o takie współdziałanie człowieka, które owadom stworzy mnóstwo zakamarków do schowania się.

Warto także pamiętać, że pożyteczne owady bardzo często giną przez brak czystych zbiorników wodnych w najbliższej okolicy. Dlatego w miejscu, w którym powstanie domek trzeba koniecznie umieścić również płaskie poidełka z wodą dla wszelkiego rodzaju zapylaczy. Pamiętajmy o tym zwłaszcza w czasie upałów.

Dodatkowo owadzi domek musi być również odpowiednio zabezpieczony np. przed ptakami oraz innymi zwierzętami, które przypadkowo mogą zniszczyć misterną konstrukcję.

Nowo powstały domek należy również zabezpieczyć przed nadmiernym oddziaływaniem deszczu lub wręcz ulewami albo mocując na nim solidny dach albo ustawiając go w miejscu, do którego nie dotrą opady.

 

Budowa hotelu dla owadów jako niezbędny element każdego ogrodu

Musimy pamiętać o tym, że żyjemy w specyficznych czasach naznaczonych silną ingerencją człowieka w naturę oraz zmianami klimatycznymi, które możemy codziennie obserwować. Bardzo często nieświadomie przyczyniamy się do zagłady istot, które mają bardzo ważną rolę do spełnienia w każdym ekosystemie. Dlatego musimy podejmować działania, które mają na celu ochronę wszelkich owadów.

Zbudowanie hotelu dla owadów w naszym ogrodzie to w zasadzie nic skomplikowanego. To jedynie mały krok mający na celu stworzenie bardziej komfortowych warunków dla ich egzystencji i przetrwania istot, bez których życie na ziemi nie byłoby możliwe. Wykorzystując łatwo dostępne materiały budowlane, naturalne surowce oraz swoją wyobraźnię można przyczynić się chociaż do tymczasowego poprawienia sytuacji pożytecznych owadów.

pixel