Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Hydrożel ogrodniczy – czym jest i jak go stosować?

2018-06-19
Hydrożel ogrodniczy – czym jest i jak go stosować?

Hydrożel ogrodniczy (zwany także agrożelem) cieszy się coraz większą popularnością wśród ogrodników, rolników oraz sadowników. Składa się on z nierozpuszczalnych polimerów, które charakteryzują się zdolnością pochłaniania wody, dzięki czemu skutecznie zatrzymują wilgoć w glebie. O tym, jakie zastosowanie ma ten preparat w ogrodnictwie i jak należy go stosować, piszemy w poniższym artykule.

Hydrożel: właściwości

Hydrożel to preparat, który posiada iście nadzwyczajne zdolności – potrafi pochłaniać bardzo duże ilości wody pochodzącej z opadów lub nawadniania i następnie oddawać ją korzeniom roślin. Agrożel występuje zazwyczaj w postaci proszku lub granulek, które po wchłonięciu wody przekształcają się w galaretowate, żelowe kuleczki (przez niektórych określane mianem pereł). Pod wpływem wilgoci potrafią one zwiększyć swoją objętość nawet 600 razy!

prace w ogrodzie z hydrozelem

Działanie hydrożelu ogrodowego

Prawdopodobnie zdążyłeś już wywnioskować, że hydrożel zapobiega przesuszaniu podłoża i pozwala zachować jego wilgotność przez dłuższy czas. Co więcej, spulchnia on również glebę i zatrzymuje w jej systemie korzeniowym składniki pokarmowe, zapobiegając ich wypłukiwaniu do głębszych warstw. To jednak wciąż nie wszystko – hydrożel eliminuje także ryzyko wypłukiwania nawozów oraz środków ochraniających rośliny.

hydrozel ogrodniczy po zalaniu woda

Zalety hydrożeli ogrodowych

Hydrożel jest całkowicie przyjazny dla środowiska, nie emituje żadnych szkodliwych substancji, a po zakończeniu swojej aktywności ulega rozkładowi. Warto również wspomnieć, że ciągłe podlewanie wiąże się z dużymi opłatami za wodę, co często jest po prostu nieekonomiczne. Kupno hydrożelu pozwala więc zaoszczędzić spore sumy pieniędzy, a także sporo czasu, który w innym wypadku trzeba byłoby przeznaczyć na ręczne nawadnianie roślin. To naprawdę długofalowa inwestycja – hydrożel może być aktywny w glebie nawet przez 6 lat!

Jakie jest zastosowanie hydrożelu?

Hydrożel można z powodzeniem stosować do uprawy roślin w ogrodach i działkach, na polach uprawnych, ale także do pielęgnacji roślin doniczkowych ozdabiających nasze mieszkania, balkony i tarasy. Świetnie sprawdzi się więc w nawadnianiu wszelkich gatunków drzew, krzewów, kwiatów, warzyw oraz traw. Polecamy stosować hydrożele zwłaszcza na podłożach przepuszczalnych (lekkich), porowatych, piaszczystych oraz tych z dużą ilością żwiru, które wymagają częstego i obfitego nawadniania. Zastosowanie preparatu pozwoli w tym wypadku zmniejszyć częstotliwość ręcznego podlewania.

nawadnianie roslin z hydrozelem ogrodniczym

Nie należy stosować go na glebach ilastych oraz gliniastych, które charakteryzują się wysoką pojemnością wodną. Hydrożel jest im po prostu niepotrzebny, a jego używanie może się okazać nawet szkodliwe. Pamiętaj również, aby nie stosować hydrożelu do roślin, które źle znoszą nadmiar wody (np. kaktusów).

Jak używać hydrożelu?

Tylko właściwe stosowanie zagwarantuje skuteczność hydrożelu. Umieszczenie w glebie jego nadmiernej ilości może doprowadzić do zabierania roślinom powietrza, które będzie pochłaniał pęczniejący żel. Za mała ilość spowoduje z kolei zmniejszenie wydajności hydrożelu. Jego dokładne dawkowanie zależy od konkretnego rodzaju preparatu, dlatego powinieneś sugerować się instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Zazwyczaj powinno się stosować kilka gramów na litr podłoża. Dla osiągnięcia optymalnych efektów preparat należy zmieszać z ziemią i umieścić go na głębokości około 20 cm (właśnie tam znajduje się włośnikowa strefa systemu korzeniowego). W przypadku roślin doniczkowych ta głębokość z oczywistych względów powinna być mniejsza. Preparat, rzecz jasna, należy umieszczać w glebie przed zasadzeniem roślin czy założeniem trawnika. W pierwszych dniach po aplikacji hydrożelu glebę powinno się nawadniać z normalną częstotliwością – preparat musi mieć czas, aby wchłonąć wodę. Pamiętaj, że hydrożelu nie należy wysypywać bezpośrednio na powierzchnię gleby! Nie przyniesie to żadnych pozytywnych skutków, a na ziemi prawdopodobnie zacznie rozwijać się pleśń.

pielegnacja roslin w ogrodzie hydrozel

Podsumowanie

We wstępie pisaliśmy o rosnącej popularności hydrożeli w ogrodnictwie – po przeczytaniu powyższego tekstu już raczej nie zastanawiasz się, czym jest ona spowodowana. Hydrożel skutecznie zabezpieczy Twoje rośliny przed suszą i niedoborem składników odżywczych. Będą one wyglądać zdrowo, bujnie się rozwijać i pięknie kwitnąć. Wskazówki, które zamieściliśmy powyżej na pewno się do tego przyczynią. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zasięgnąć rady u naszych specjalistów, którzy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze odpowiedniego produktu. Życzymy osiągnięcia spodziewanych efektów!

 

pixel