Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Idealna choinka na święta. Jaki rodzaj wybrać, gdzie kupić i jak pielęgnować?

2017-12-01
Idealna choinka na święta. Jaki rodzaj wybrać, gdzie kupić i jak pielęgnować?

Zielone drzewko to dla wielu z nas najważniejszy symbol Świąt Bożego Narodzenia. Z roku na rok żywe choinki stają się coraz popularniejsze – pięknie pachną, świetnie wyglądają i są ekologiczne. Coroczne pytanie brzmi: jakie drzewko wybrać i w jaki sposób je pielęgnować? Oto kilka praktycznych porad!

Zanim pójdziesz na targ….

… wyciągnij metr i zmierz miejsce, na którym chcesz postawić choinkę. Potrzebne są trzy wymiary – wysokość, szerokość i głębokość. Zapisz je na karteczce lub w telefonie, który zabierzesz na zakupy wraz z metrem. Teoretycznie sprzedawca powinien służyć Ci informacją na temat wymiarów konkretnych drzewek, jednak w przypadku przedświątecznych tłumów może się okazać, że uzyskanie takich informacji może być czasochłonne.

Choinka na święta jak wybracPierwszą i najważniejszą zasadą zakupu idealnego drzewka jest możliwość sprawdzenia jego kondycji. Zrezygnuj z zakupu choinki, która jest już zapakowana – w przypadku takiego egzemplarza nie sprawdzisz, jaki kształt ma drzewko, czy gałązki nie są połamane i jak rozłożyste ono jest. Wybierz sprzedawcę, który posiada tubę do pakowania choinek i który na miejscu zapakuje Twoje drzewko w specjalną, przeznaczoną do tego siatkę.

​W doniczce czy bez?

Żywe choinki sprzedawane są w dwóch wersjach – albo w formie ściętego drzewka, albo w donicy, wraz z korzeniami. Te pierwsze kończą swoje życie po świętach, najczęściej lądując na śmietniku, natomiast drzewko w donicy można po świętach zasadzić w ogrodzie, tym samym ozdabiając swój ogród.

To, który wariant wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Choinki cięte są częściej wybierane przez osoby, które nie mają własnego ogrodu. Takie drzewko jest też znacznie lżejsze, więc dużo łatwiej jest je przetransportować, choćby w tramwaju czy nawet niosąc je pod pachą. Jeżeli kupisz cięte drzewko, konieczny będzie zakup odpowiedniego stojaka pod choinkę. Ważne jest, aby stojak był stabilny i by posiadał zbiornik na wodę – odpowiednie nawodnienie wydłuży życie Twojego drzewka.

drzewko na boze narodzenie

Kupno choinki w doniczce wydaje się być bardziej ekologiczne, jednak bywa i tak, że drzewko, pomimo tego, że ma korzenie, szybko kończy swój żywot. Aby zmieścić drzewko w donicy, sprzedawcy drastycznie przycinają jego system korzeniowy, co nie pozwala na jego dalszy wzrost . Odpowiednim wyborem dla osób, które po Bożym Narodzeniu chcą rozbudować swój ogród o piękne, iglaste drzewo jest kupno drzewka, które od początku rośnie w pojemniku.

​ Na co zwrócić uwagę podczas kupna choinki?

Kiedy jesteś już na choinkowym stoisku i przyglądasz się drzewkom, zwróć uwagę na kilka istotnych szczegółów:

  • Przyjrzyj się gałązkom drzewka i upewnij się, że nie są połamane. Zwróć też uwagę na to, jak są rozmieszczone.

 


Jak wybrac choinke na swieta

 

  • Dobrze przypatrz się igłom i zwróć uwagę na ich kolor. Pożądana barwa to intensywny zielony; żółte końcówki i suche, brązowe igły nie są dobrym znakiem. Zobacz też, czy igły nie odpadają od gałązki. Jeżeli tak jest, może się okazać, że już po tygodniu od zakupu Twoje drzewko zacznie bardzo szybko je gubić.
  • Zapytaj sprzedawcę o wymiary drzewka lub zmierz je własnym miarką, upewniając się, czy na pewno zmieści się w wyznaczonym przez Ciebie miejscu.
  • Jeżeli decydujesz się na zakup choinki w doniczce, upewnij się, czy ma korzenie. Niestety, zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy wkładają do doniczek ścięte drzewka, których nie da się już posadzić.

Jodła czy świerk?

Wśród drzewek iglastych, pełniących rolę choinek królują jodły kaukaskie i świerki pospolite. Każdy z tych gatunków wygląda inaczej i ma inne, charakterystyczne cechy. To, który z nich wybierzesz, zależy od tego, na jakim efekcie Ci zależy.

1. Jodła kaukaska jest bardzo reprezentacyjna. Ma gęste poszycie i idealny, podręcznikowy wręcz kształt choinki. Ma grube, gęsto osadzone, tępo zakończone igły. Z wierzchu igły są ciemnozielone, natomiast od spodu mają białe paski. Jodła wygląda pięknie, natomiast nie ma zapachu i jest stosunkowo droga.

2. Świerk pospolity to propozycja dla osób, dla których prawdziwe Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim zapachy. Świerk ma intensywny, iglasty aromat i ciemnozielone, kłujące igły. Niestety, w odróżnieniu od jodły, jest stosunkowo mało wytrzymały, natomiast jego zaletą jest wyraźnie niższa cena.

Jak pielęgnować choinkę?

Bez względu na to, które drzewko wybierzesz, jego kondycja zależy od tego, czy otoczysz je odpowiednią opieką. Kupując żywą choinkę, zadbaj o:

  • odpowiednie nawodnienie, a w przypadku drzewek ciętych także o solidny stojak,
  • dobre miejsce, oddalone od źródeł ciepła (pieców, kaloryferów i podgrzewanych podłóg),
  • idealną temperaturę, pomiędzy 20 a 22 °C.

 

dekoracje swiateczne na boze narodzenie


Te proste zasady pomogą Ci utrzymać świeży, zielony wygląd drzewka, dzięki czemu zbliżające się święta odbędą się w pięknej, filmowej scenerii. Po udanych zakupach czas na dekorowanie choinki. Już dziś życzymy powodzenia i wesołych Świąt!


Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel