Inwazja ślimaków w ogrodzie? Sprawdź kilka skutecznych sposobów, jak się ich pozbyć

Sposób na ślimaki
Nie zawsze są szkodnikami, ale czasem ich zwalczanie jest konieczne. Zwłaszcza, kiedy niszczą rośliny i czynią szkody w ogrodzie. Aby skutecznie zwalczyć ślimaki warto się wcześniej czegoś o nich dowiedzieć. Czym charakteryzują się ślimaki nagie? Kiedy ślimaki w ogrodzie traktować jak szkodniki, a kiedy jak pożyteczne organizmy? Jakie są gotowe preparaty i domowe sposoby na to, by się ich pozbyć? Z tego artykułu dowiesz się, jak chronić pojedyncze rośliny i cały ogród przed ślimakami.
Ślimaki w ogrodzie — dlaczego należy z nimi walczyć?
Rada dla początkujących ogrodników — ślimaki nie zawsze są szkodnikami. Pełnią bardzo ważne i pożyteczne role w przyrodzie. Niestety, ze względu na swój sposób odżywiania, zwierzęta mogą być zabójcze dla grządek z warzywami oraz roślinami ozdobnymi. Ich ofiarą padają m.in. liście sałaty. Wyróżnia się różne stopnie szkodliwości ślimaków. Są uzależnione od wilgotności, temperatury panującej na zewnątrz, rodzaju i liczby pokarmu. Innymi słowy: im ogród dorodniejszy, tym bardziej sprzyjający inwazji ślimaków. Nie zawsze też możliwe jest stosowanie środków chemicznych. Czasem w dorodnym ogrodzie domowe sposoby są jedynym rozwiązaniem. Na szczęście można znaleźć też złoty środek i pozbyć się ślimaków skutecznie i bezpiecznie.
Porady ogrodnicze. Co daje ślimakom optymalne warunki do rozwoju?
Ślimak bez muszli potrzebuje do żerowania dużej wilgotności oraz odpowiedniej temperatury. Najczęściej wychodzi ze swojej kryjówki podczas deszczowej pogody, w godzinach wieczornych. Idealne warunki do bytowania dla ślimaków nagich to ciepłe miesiące, gdzie termometry pokazują od 10 do 20 stopni Celsjusza. Ślimak bez skorupy źle znosi aurę letnią (temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza) i zimową (poniżej -3 stopni). Silne mrozy bardzo ograniczają populacje tych szkodników — to naturalny sposób na ich zmniejszenie. Ślimak największe szkody wyrządza wiosną, wtedy gdy rozwijają się młode pędy roślin, które jedzą ślimaki. Obecność szkodników w ogrodzie rozpoznasz po charakterystycznym śluzie, który pozostawiają za sobą oraz ubytkach w plonach przypominających wyglądem dziury nieregularnych kształtów. Ślimaki w ogrodzie to niestety również pogryzione korzenie roślin i uszczerbek na zdrowiu ogrodu.

Co zjada ślimak?
Ślimaki wyrządzają liczne szkody — jedzą rośliny ozdobne oraz zioła. Na tym niestety nie poprzestają. Ślimaki potrafią zniszczyć całe uprawy warzyw czy roślin jagodowych (truskawek oraz poziomek). Zadowalają się również młodymi liśćmi, pędami, korzeniami oraz kwiatostanami. Szczególnie niebezpieczne dla ogrodowych plonów są ślimaki nagie. Ich ofiarą padają też płatki kwiatów, wiosną skutecznie mogą zniszczyć uprawy wspomnianych truskawek i poziomek, które stanowią szczególną preferencję ślimaków. Warto zatem zwalczać ślimaki naturalnymi metodami lub innym, bezpiecznym sposobem, żeby nie wyrządzić przy tym szkody dla swojej działki.
Jak pozbyć się ślimaków? Po pierwsze: profilaktyka
Naturalnych oraz chemicznych sposobów na walkę ze ślimakami w ogrodzie jest wiele. Zanim jednak zbierzesz potrzebny sprzęt oraz środki, postaraj się nie dopuścić do rozwoju szkodników na terenie uprawy. Poradniki niewiele mówią o profilaktyce, a to właśnie ona powinna być kluczowym rozwiązaniem dla każdego ogrodnika. Jakie działania powinieneś podjąć w tym celu?
- Dokładnie osuszaj teren w pobliżu ogrodu. Wykaszaj pobliskie rowy oraz zarośla — to one są doskonałą kryjówką dla ślimaków. Naturalni wrogowie ślimaków to m.in. słońce i wysoka temperatura.
- Zbieraj wszystkie ścięte rośliny przez cały sezon wegetacyjny i po nim i nie dopuszczaj do ich gnicia w pobliżu upraw.
- Grządki czyść z odpadków. Pozbywaj się starych desek, stosu kamieni, gruzu czy wyplewionych chwastów. W tych różnych miejscach w naszym ogrodzie ślimaki uwielbiają się chować.
- Utrzymuj odpowiednią strukturę podłoża swoich roślin.
- Grab, mocz oraz na bieżąco usuwaj chwasty — dzięki temu gleba będzie pulchna, a tego ślimaki nie lubią.
Ślimaki w ogrodzie? Zastosuj profesjonalny preparat
W ofercie sklepu Rolmarket znajdziesz wiele środków ochrony roślin, które stanowią sprawdzone sposoby i gwarantują ochronę przed szkodnikami w ogrodzie. Dzięki nim zwalczanie ślimaków będzie proste i skuteczne. Wśród produktów znajdziesz między innymi:
#1 Pożegnanie ze ślimakiem
Produkt o nazwie "Pożegnanie ze ślimakiem" jest ekologiczny oraz bezpieczny w użyciu. W opakowaniu znajdziesz granulki lawy wulkanicznej o średnicy nieprzekraczającej 3 milimetrów. Rozrzuć je wokół roślin. Dzięki nim stworzysz obszar całkowicie niedostępny dla ślimaków. Taka bariera jest obojętna zarówno dla Twoich upraw, jak i dla zwierząt domowych oraz ludzi. Kulki odstraszające szkodniki neutralizuje woda — dlatego pamiętaj o ich ponownym rozrzuceniu po deszczu. Pożegnania ze ślimakiem możesz użyć nie tylko na zewnątrz, ale także w kuchennym małym warzywniku czy kwietniku.
#2 Ślimakol
Środek przeciwko ślimakom Ślimakol działa na umiarkowanie wilgotnej glebie — właśnie wtedy, gdy szkodniki wyjadają rośliny. Jedna aplikacja wystarcza nawet na dwa tygodnie. Podczas rozkładania trutki zachowaj bezpieczną odległość od rabat — mniej więcej 15 centymetrów.
#3 Schneckill
Schneckill to naturalny środek na ślimaki bazujący na bezpiecznych dla zdrowia składnikach. Preparat zawiera wyłącznie wysokochłonne materiały mineralne. Rozprowadzaj produkt dookoła brzegów doniczki. Utwórz w ten sposób pierścień ochronny o szerokości do 2 do 4 centymetrów.
Naturalny sposób zwalczania ślimaków — specjalne rośliny w ogrodzie
Bezpieczny sposób zwalczania ślimaków to między innymi posadzenie roślin odstraszających ślimaki. Ogród dzięki nim będzie nie tylko wolny od szkodników, ale również wyjątkowo piękny. Poradniki ogrodnicze wyróżniają kilka kwiatów, które pomogą Ci podczas wywabiania pasożytów.
- Nasturcja — roślina jednoroczna, która swoim zapachem odstrasza ślimaki. Jej liście nie są zbyt smaczne — mają lekko gorzki posmak. Urośnie praktycznie w każdych warunkach — na słońcu, w półcieniu. Dzięki temu, że jest niewymagająca i łatwa w pielęgnacji, stanowi ozdobę niejednego ogrodu.
- Płomyk wiechowaty — inaczej nazywa się go floksem. Rośnie nawet do 1 metra wysokości, a zapach oraz wygląd jego liści odstrasza ślimaki. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych: białej, czerwonej, różowej oraz fioletowej. Zdarzają się także odmiany w dwóch barwach.
- Krwawnik pospolity – najczęściej występuje w słonecznych miejscach. Wyróżnia się ładnymi, ciemnozielonymi liśćmi o ciekawym kształcie. Jego drobne kwiatostany przybierają różne odcienie zieleni, w zależności od odmiany. Ślimaki nie przepadają za krwawnikiem, ponieważ ma sztywną strukturę, którą ciężko zjeść.
- Wilczomlecz mirtowaty — za tą trudną nazwą kryje się roślina z mięsistymi, gęstymi pędami. Liście są grube, pokryte nalotem przypominającym wosk, którego ślimaki nie lubią. Wilczomlecz kwitnie na żółto w czerwcu oraz lipcu.
Jakie jeszcze naturalne sposoby na ślimaki?
Ze ślimakami poradzą sobie nie tylko preparaty chemiczne, ale również naturalne sposoby. Wśród nich jest między innymi wapno palone i jego rozprowadzanie ścieżkami po ogrodzie. Pomogą również rozsypane pokruszone skorupki jajek lub rozsypanie gruboziarnistego piasku. Jeśli chcesz zapobiec ich pojawieniu się w ogrodzie, możesz także je wynieść. Wówczas domowe sposoby na ślimaki zakładają rozkładanie przynęt z jedzenia, m.in. plastrów jabłek, marchwi, czy buraków. To skuteczne sposoby głównie na nagie ślimaki, które w ciągu dnia najczęściej się ukrywają. Takie pułapki pozwolą zwabić je w jedno miejsce.
Podsumowanie
Ślimaki w ogrodzie tworzą niebezpieczeństwo dla praktycznie wszystkich roślin ozdobnych oraz warzyw czy owoców. Zachowuj podstawowe zasady profilaktyki, aby nie doprowadzić do rozwoju tych szkodników. Jeśli jednak już są w Twoim ogrodzie — zastosuj się do powyższych porad specjalistów. Mamy nadzieję, że dzięki nam zdołasz uratować swoje rośliny. Życzymy powodzenia!