Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak aplikować hydrożel pod rośliny?

2020-04-24
Jak aplikować hydrożel pod rośliny?

Hydrożel ogrodniczy to suberabsorbent, czyli substancja, która może wchłonąć bardzo duże ilości wody. Dzięki tym właściwościom jest on chętnie stosowany w ogrodnictwie i rolnictwie, a także w przestrzeni publicznej, gdzie odpowiednie nawodnienie gleby ma szczególne znaczenie. Można go stosować również w uprawie kwiatków doniczkowych. Zobaczmy, jak poprawnie go stosować i kiedy jego wykorzystanie jest szczególnie polecane.

Właściwości hydrożelu

Hydrożel ogrodniczy to nierozpuszczalny polimer, który może pochłonąć od 200 do 600 razy więcej wody niż wynosi jego masa. Jest to ważne nie tylko dlatego, że potrafi wchłonąć tyle wody, ale przede wszystkim dlatego, że potrafi ją również potem oddać, gdy środowisko wokół granulek będzie ubogie w wodę. To właśnie dzięki temu hydrożel ogrodniczy staje się świetnym sprzymierzeńcem do walki o właściwe nawodnienie roślin, gdyż w okresie dużej wilgotności chłonie wodę, a następnie, gdy przychodzi czas mniejszej ilości opadów, może tę wodę oddać, zapewniając roślinie stały dostęp do wody. Cykl ten może powtarzać się wielokrotnie, nawet przez 5 lat, dzięki czemu stosowanie hydrożelu przynosi efekty przez kilka kolejnych sezonów ogrodniczych.

Hydrożel – jak stosować?

Hydrożel ogrodniczy dostępny w sklepach ogrodniczych ma formę granulek lub proszku. Dzięki temu łatwo można go aplikować pod rośliny i dobierać jego ilość zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Inaczej dawkuje się go bowiem do roślin doniczkowych, inaczej na trawniki, a jeszcze inaczej pod drzewa czy krzewy. W przypadku roślin doniczkowych dawkowanie zależy od wielkości doniczki, do której wsadzamy roślinę, dlatego proporcje podawane są w gramach na litr. Aplikując roślinę należy zatem odmierzyć odpowiednią ilość hydrożelu, wymieszać ją z ziemią, a następnie takiej mieszanki użyć do sadzenia rośliny doniczkowej. Ważne jest, by ziemia z hydrożelem sięgała do wysokości ok. ¾ bryły korzeniowej. Na wierzch należy nasypać zwyczajną ziemię, a po zakończeniu sadzenia roślinę należy intensywnie podlać. Po kilku godzinach podlewanie należy powtórzyć, aby do maksimum wykorzystać właściwości hydrożeli. W podobny sposób powinniśmy postępować przy sadzeniu drzew i krzewów. Czyli najpierw powinniśmy wymieszać odpowiednią dawkę hydrożelu z ziemią, a następnie tak przygotowaną mieszanką trzeba obsypać wsadzoną do wykopanego wcześniej dołka roślinę. Dawka hydrożelu zależy od tego, czy sadzimy krzew iglasty, liściasty czy drzewo. Ziemia z hydrożelem powinna sięgać do około 2/3 korzeni. Pozostałą część bryły korzeniowej należy zasypać zwyczajną ziemią. Po zakończeniu sadzenia roślinę należy obficie podlać. Zabieg podlewania trzeba powtórzyć po raz drugi po kilku godzinach.



Jak stosować hydrożel na trawniku i warzywniaku?

Jeśli chcemy zastosować hydrożel na trawniku, to musimy to zrobić, zanim trawnik zostanie założony. Hydrożel ma bowiem świetne właściwości, ale jest skuteczny tylko wtedy, gdy dostęp do niego mają korzenie roślin, a nie jej liście czy łodygi. Oznacza to, że nie ma sensu stosowanie hydrożelu powierzchniowo, bo takie działanie niestety nie przyniesie oczekiwanych efektów. Stosując hydrożel przed założeniem trawnika powinniśmy rozsypać go na całej powierzchni gleby przygotowanej do siewu. Ilość hydrożelu, która powinna być zastosowana jest podana na opakowaniu producenta, ale zwykle jest to ok. 20-50g/m2 trawnika. Po rozsypaniu agrożelu należy dokładnie wymieszać go z glebą, tak by znalazł się nie tylko na jej powierzchni, ale został wmieszany na głębokość 10-25cm. Do tego celu dobrze nadadzą się grabie, najlepiej z metalowymi zębami, z których pomocą łatwiej będzie wymieszać glebę z granulatem. Po wykonaniu tej czynności można przystąpić do siania trawy, a następnie cały trawnik należy obficie podlać. W podobny sposób należy postępować, gdy chcemy użyć hydrożelu w ogródku warzywnym czy na większym areale przeznaczonym na uprawę warzyw. W tym przypadku również powinniśmy zadbać o jego wymieszanie z glebą do takiej głębokości, na jakiej będą znajdować się korzenie sianych czy sadzonych roślin. W ten sam sposób hydrożel można stosować również w uprawach w tunelach foliowych czy szklarniach, szczególnie jeśli nie można stosować nawadniania kropelkowego lub uprawiane są rośliny np. pomidory czy ogórki, które potrzebują odpowiedniego nawodnienia, a jednocześnie nie lubią zraszania liści.

Korzyści ze stosowania hydrożelu

Jedną z podstawowych korzyści wynikających ze stosowaniu hydrożelu jest właściwe nawodnienie roślin. Mają one stały dostęp do wody, nawet w okresach bez opadów, a to bardzo korzystnie wpływa na ich wzrost i rozwój. Dzięki dobremu nawodnieniu dobrze rozwija się system korzeniowy, a roślina lepiej rośnie, co przekłada się zarówno na jej ładny wygląd, jak i na późniejsze plony. Ta druga korzyść jest szczególnie istotna dla rolników i sadowników, którzy stosują hydrożel do swoich upraw. Wspominając o korzyściach ze stosowania hydrożelu warto wspomnieć również o korzyściach ekonomicznych, jakie daje jego zastosowanie. Obecny w glebie hydrożel działa przez kilka kolejnych lat i znacząco zmniejsza koszty związane z koniecznością nawadniania roślin. Hydrożel pozwala bowiem do maksimum wykorzystać wodę pochodzącą z opadów atmosferycznych, a tym samym do minimum ograniczyć konieczność dodatkowego nawadniania roślin. Przy niewielkich areałach upraw czy w przypadku roślin doniczkowych różnice nie będą pewnie ekonomicznie istotne, natomiast przy ogrodach o większych powierzchniach, w rolnictwie czy na terenach zielonych w przestrzeni publicznej, różnice te będą naprawdę znaczące. Mając to na uwadze warto rozważyć inwestycję w hydrożel ogrodniczy i zadbać dobrze zarówno o swoje rośliny, jak i o portfel.


Kiedy nie stosować hydrożelu?

Mimo ogromnej liczby zalet, które zostały wymienione powyżej, hydrożel nie powinien być stosowany w każdej sytuacji. Nie sprawdza się w miejscach, w których gleba zawsze ma dużą wilgotność, czyli np. na obszarach podmokłych oraz tych, gdzie ziemia jest ciężka i zawsze mocno nawodniona. Stosowanie hydrożelu jest nieuzasadnione również wtedy, gdy uprawiamy rośliny, które nie tylko nie wymagają stałego dostępu do wody, ale wręcz przeciwnie, jej nadmiar może im zaszkodzić. Mowa tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju kaktusach i sukulentach, które lepiej rosną w warunkach suszy.

 

pixel