Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

2020-01-08
Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Zima to bardzo trudny okres dla roślin doniczkowych. Dzień jest krótszy, przez co dociera do nich wtedy znacznie mniej światła. Może to powodować wydłużanie się międzywęźli, opadanie liści, a czasem nawet zamieranie rośliny. Szkodliwa jest także suchość powietrza, panująca w mieszkaniach w okresie grzewczym. Te czynniki powinny sprawić, że rośliny wejdą w zimowy spoczynek, jednak wysoka temperatura pomieszczeń im to uniemożliwia. Jak zatem zapewnić im odpowiednie warunki nawet w zimie? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Troska o dostęp do światła

Docierająca zimą do pomieszczeń ilość światła może być niewystarczająca dla roślin doniczkowych. Jego niedobór najbardziej odczuwają rośliny o jasnych i kolorowych liściach. Aby zapewnić im lepszy dostęp do światła, należy oczywiście postawić je jak najbliżej okna – najlepiej od strony południowo-wschodniej. Pamiętaj, aby nie zasłaniać szyb firankami czy zasłonami. Roślinom można także pomóc poprzez sztuczne doświetlanie za pomocą lamp rtęciowych, sodowych lub fluorescencyjnych.

rosliny w doniczce

Zwróć uwagę na temperaturę

Zapewnienie roślinom doniczkowym w zimie odpowiednich warunków to prawdziwe wyzwanie. Aby zrekompensować im niedobór światła, trzeba obniżyć poziom temperatury powietrza w pomieszczeniach, w których się znajdują. W mieszkaniach, z oczywistych względów, jest to bardzo trudne. Dlatego rośliny w miarę możliwości warto przenieść do chłodniejszych pomieszczeń. Jeżeli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, należy umieścić je blisko okien – np. na parapetach, gdzie powinno być najzimniej. Nie należy tego oczywiście robić, jeśli pod nimi znajduje się kaloryfer! Roślinom może także zaszkodzić mroźne powietrze, dlatego na czas wietrzenia należy przenosić je w głąb pokoju.

Wilgotność powietrza

W okresie grzewczym w mieszkaniach panuje zazwyczaj bardzo niska wilgotność – za niska dla roślin. Można ją podnieść na wiele sposobów. Jednym z nich jest używanie elektrycznych nawilżaczy powietrza, a innym – wieszanie pojemników z wodą na kaloryferach lub układanie na nich wilgotnych ręczników czy szmatek. Można także spryskiwać rośliny albo ustawić doniczki na podstawkach z kamieniami polanymi wodą, która parując, będzie podnosić wilgotność powietrza.

rosliny doniczkowe w domu

Pamiętaj o podlewaniu, ale z umiarem

Zimą podlewanie roślin należy ograniczyć – nadmiar wody może im wtedy bardziej zaszkodzić niż jej niedobór. Wystarczy nawadniać je tylko wtedy, gdy ziemia jest sucha, czyli średnio raz na dwa tygodnie. Im niższa temperatura panuje w danym pomieszczeniu, tym rzadziej należy to robić.

Co z nawożeniem?

Niektórzy twierdzą, że zimą w ogóle nie należy nawozić roślin, gdyż przechodzą one w stan spoczynku. Nie jest to jednak prawda. Owszem, pewne gatunki (kaktusy, cytrusy czy maranty) „zapadają w zimowy sen”, lecz inne (a jest ich sporo) wymagają zasilania przez cały rok. Szczególnie należy zatroszczyć się o rośliny, których okres kwitnienia przypada właśnie na zimę. Można wśród nich wymienić azalie doniczkowe, cyklameny, kamelie, poinsecje (czyli gwiazdy betlejemskie), begonie zimowe, pierwiosnki kubkowate, a także szlumbergery czyli grudniki. Nawożenia wymagają także rośliny, które przez cały rok pozostają zielone – bluszcze, fikusy, paprocie, draceny czy juki. W tym celu polecamy stosować specjalistyczne nawozy dla roślin zielonych – np. Zielony Dom, Planta Vit lub Substral.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą nawozów do kwiatów dostępnych w naszym sklepie. Najlepiej wybrać nawóz przeznaczony do konkretnego gatunku lub zdecydować się na zakup naturalnego, uniwersalnego nawozu Biohumus, który efektywnie zasili każdy rodzaj rośliny. Można pokusić się także o używanie bardzo wygodnych i wydajnych pałeczek nawozowych.

nawozenie roslin domowych

Codzienna pielęgnacja

Pielęgnacja roślin w okresie zimowym nie powinna się znacząco różnić od tej, którą wykonujesz o każdej innej porze roku. Regularnie trzeba je oczyszczać z kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogą blokować dostęp do światła, za pomocą miękkiej, wilgotnej szmatki lub gąbki. Rośliny o liściach pokrytych włoskami należy czyścić pędzelkiem.

Podsumowanie

Zimą rośliny w naszych domach stają się słabsze i wyglądają mniej atrakcyjnie – właśnie dlatego trzeba poświęcić im jeszcze więcej uwagi niż zwykle. Efekty tych wzmożonych prac na pewno będą widoczne – kwiaty odwdzięczą się pięknym wyglądem i będą wyjątkową ozdobą wnętrza. Życzymy wytrwałości i powodzenia!

Dowiedz się także, jakie rośliny warto posadzić pod koniec zimy.

 

pixel