Jak i gdzie przechowywać narzędzia i sprzęt ogrodniczy zimą?

Po sezonie pełnym intensywnych prac przychodzi czas na porządki i zasłużony odpoczynek. Zima to jednak relaksujący okres nie tylko dla ogrodników, ale także dla narzędzi i wszelkich sprzętów. O to, aby nie uległy one wtedy żadnym uszkodzeniom i mogły równie dobrze się sprawować już na wiosnę, muszą zadbać ich właściciele. O tym, jak to zrobić, piszemy w poniższym artykule.
Przygotowanie narzędzi elektrycznych i spalinowych do zimy
Najłatwiejszym sposobem konserwacji urządzeń elektrycznych lub spalinowych jest powierzenie jej profesjonalistom. Jeżeli jednak chcesz ją przeprowadzić samodzielnie, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Bezpieczeństwo – przede wszystkim. Wszystkie czynności należy wykonywać w rękawicach ochronnych, a przed ich rozpoczęciem trzeba zabezpieczyć urządzenia przed niekontrolowanym uruchomieniem.
Następnie powinieneś przejść do oczyszczania sprzętu z zabrudzeń zewnętrznych oraz wewnętrznych. Można do tego celu użyć wody, jednak nie może ona być pod ciśnieniem. Nie należy również kierować jej strumienia bezpośrednio na przewody, systemy elektryczne, a także wlewy paliwa czy oleju.
Po dokładnym oczyszczeniu przychodzi pora na przegląd techniczny, celem którego jest wykrycie ewentualnych uszkodzeń sprzętu. Oczywiście wszystkie z nich należy niezwłocznie usunąć. Oprócz tego trzeba sprawdzić śrubki i nakrętki, a w razie potrzeby je dokręcić. Należy również skontrolować stan przewodów elektrycznych, filtra powietrza oraz świecy zapłonowej, przemyć benzyną zbiornik paliwa i oleju, oczyścić gaźnik i tłumik, a także naostrzyć i nasmarować części tnące. Po zakończeniu konserwacji trzeba wylać resztki paliwa i wymienić olej w urządzeniu.
Konserwacja ręcznych narzędzi ogrodniczych
Z tradycyjnymi narzędziami ogrodowymi (jak grabie, motyki, widły itd.) sytuacja przedstawia się znacznie łatwiej niż ze sprzętem elektrycznym. Najważniejsze jest staranne oczyszczenie ich z resztek roślin, ziemi i innych zabrudzeń. Warto również zanurzyć narzędzia na kilka minut we wrzątku lub przemyć spirytusem. Pozwoli to na zniszczenie wszelkich bakterii, grzybów oraz nicieni. Trzeba tylko pamiętać, aby dokładnie je później osuszyć. Następnie należy je naoliwić na ruchomych elementach i natrzeć specjalistycznym smarem. Zwróć również uwagę na wszelkie ruchome elementy (np. w przypadku nożyc czy sekatorów) i sprawdź, czy wszystkie śruby, nakrętki itd. są dobrze dokręcone.
Gdzie przechowywać narzędzia ogrodnicze?
Narzędzia ogrodnicze nie powinny być narażone na wilgoć oraz zmiany temperatury. Należy więc umieścić je w suchym i zamykanym pomieszczeniu. Co ważne, powinna w nim panować dodatnia temperatura. Może być to garaż lub po prostu schowek narzędziowy w domu. Warto kupić różnego rodzaju uchwyty, wieszaki i regały, które ułatwią ich przechowywanie. Dzięki temu nie będą zajmować wiele miejsca, a jeśli znajdą się w garażu, nie będzie problemu z zaparkowaniem w nim samochodu.
Przechowywanie sprzętu zmechanizowanego
Urządzenia elektryczne i spalinowe przechowuje się bardzo podobny sposób, co tradycyjne narzędzia. Radzimy schować je tuż po ostatnim użyciu, gdy silnik jest jeszcze ciepły, co zapobiegnie osadzaniu się pary wodnej. W ramach dodatkowej ochrony sprzęt można przykryć plandeką. W przypadku narzędzi elektrycznych należy jeszcze pamiętać o ładowaniu akumulatorów raz w miesiącu przez całą zimę. Z kolei właściciele urządzeń spalinowych nie powinni zapominać o zdjęciu ze świecy zapłonowej przewodu wysokiego napięcia.
Podsumowanie
Wilgoć jest największym sprzymierzeńcem rdzy – dlatego najważniejsze, co powinieneś wynieść z tego artykułu to to, aby przechowywać narzędzia w suchym miejscu. Nie zapominaj również, żeby zatroszczyć się o ich konserwację przed „urlopem” – wierzymy, że nasze wskazówki w tym pomogą. Pamiętaj, że narzędzia będą służyć dłużej, jeśli będziesz o nie odpowiednio dbać. Życzymy powodzenia, a w razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu.
Chcesz wiedzieć więcej? Dowiedz się, jak przygotować narzędzia ogrodnicze do sezonu.