Jak krok po kroku sadzić drzewka owocowe?

Uprawa drzewek owocowych we własnym ogrodzie może przynieść sporo satysfakcji i oczywiście niesamowitych doznań smakowych. Wbrew pozorom ich sadzenie wcale nie jest trudne – należy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zastanawiasz się, kiedy sadzić drzewka owocowe? Jak sadzić drzewka owocowe? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym poradniku.
Zacznij od wybrania odpowiedniego terminu
Większość ogrodników i sadowników jest zgodna co do tego, że najlepszą porą na sadzenie drzewek owocowych jest jesień, a dokładnie – październik i listopad. Posadzone wtedy rośliny ukorzenią się przed nadejściem zimy, a już na wiosnę będą gotowe do wegetacji. Pamiętaj tylko, aby nie sadzić drzew po nadejściu pierwszych przymrozków.A jeśli nie jesienią, to kiedy sadzić drzewka owocowe? Oczywiście wiosną, zanim zdążą one wypuścić pąki. To termin polecany szczególnie na sadzenie gatunków wrażliwych na mróz – moreli, brzoskwiń czy grusz.

Wybierz też odpowiednie miejsce dla drzewek owocowych
Aby owoce były smaczne i szybko dojrzewały, powinno do nich docierać jak najwięcej słońca. Właśnie dlatego należy je sadzić w nasłonecznionym miejscu. Ważne, aby było ono również osłonięte przed wiatrem. Unikaj sadzenia drzewek owocowych w zagłębieniach terenu, a także na podmokłych, ciężkich glebach.
Przygotuj dla nich podłoże
Przed posadzeniem roślin glebę należy dokładnie przekopać i oczyścić ją ze wszystkich zanieczyszczeń. Nie możesz zapomnieć także o właściwym zasileniu – najlepiej kompostem lub nawozem przeznaczonym dla drzewek owocowych. Sprawdź także odczyn pH gleby, a w razie potrzeby dostosuj go do wymagań określonego gatunku.
Gotowy do sadzenia? To do dzieła:
1. Zacznij od włożenia drzewka do wiaderka z wodą
Sprawi to, że ich korzenie zmiękną, co ułatwi proces sadzenia i ich adaptacji. Wystarczy zamoczyć je w wodzie na godzinę przed planowanym umieszczeniem w glebie, ewentualnie tuż przed nim.
2. Przygotuj glebę, wykopując w niej dołek
Podczas wykonywania tej czynności należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary dołka, które sprawią, że korzeń swobodnie będzie się w nich mieścił. Optymalna szerokość to około 60 cm, a głębokość – 50. Nie trzymaj się jednak ślepo tych liczb, a pamiętaj, żeby uwzględnić wymagania konkretnego drzewka.Podczas kopania dołka powinieneś oddzielać od siebie poszczególne warstwy gleby. Ziemię żyzną od razu należy wysypać na dno wgłębienia, a tę z głębszych wykorzystasz później.

3. Przejdź do spulchnienia gleby w dołku
Dno dołka to pierwsza warstwa, z której Twoje drzewko będzie czerpać składniki pokarmowe. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby znalazła się tam żyzna gleba, którą powinieneś dodatkowo spulchnić. Zwiększysz w ten sposób szanse na przyjęcie się rośliny. Radzimy jednak zachować ostrożność co do nawożenia – na tym etapie najlepiej w ogóle tego nie robić, gdyż może się do przyczynić do poparzenia młodych korzeni.
4. Czas na przegląd systemu korzeniowego
Zanim przejdziesz do właściwego sadzenia, powinieneś dokonać dokładnego przeglądu systemu korzeniowego swojego drzewka (drzewek). Wytnij połamane uszkodzone korzenie, a także skróć te, które wydają Ci się zbyt długie.
5. Umieść drzewko w dołku
Przyszła pora na najważniejszy krok – umieszczenie rośliny w ziemi. Osadź delikatnie drzewko na wcześniej usypanym kopczyku żyznej gleby. Pamiętaj także, że miejsce szczepienia powinno znajdować się nad powierzchnią ziemi – w innym wypadku część szlachetna może zacząć się ukorzeniać, co może spowodować niższy wzrost drzewa, a także jego mniejszą odporność na choroby.

6. Zasyp dołek i potrząśnij drzewkiem
Podczas zakopywania dołka pamiętaj, że najbardziej urodzajna gleba powinna znaleźć się na jego dole, a najmniej – na szczycie. Po zakończeniu zasypywania potrząśnij delikatnie drzewkiem. Sprawi to, że ziemia dotrze do wszystkich zakamarków, a szczeliny powietrzne zostaną zasypane.
7. Dokładnie podlej młode drzewko owocowe
Po zasypaniu przychodzi pora na pierwsze nawodnienie drzewka. Aby to dobrze zrobić, usyp wokół niego misę, dzięki czemu woda nie będzie rozlewać się na boki. Możesz do tego celu wykorzystać nawet 10 jej litrów. Nie zapominaj o regularnym podlewaniu także później – zwłaszcza jeśli sadzisz drzewka wiosną.
Podsumowanie
Wierzymy, że dzięki naszym wskazówkom będziesz mógł cieszyć się obfitymi plonami w postaci pysznych i słodkich owoców. Życzymy powodzenia, a w razie jakichkolwiek problemów zachęcamy do kontaktu – nasi eksperci chętnie udzielą dodatkowych wskazówek.