Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak odkazić glebę w ogrodzie?

2019-11-14
Jak odkazić glebę w ogrodzie?

Odkażanie gleby jest niezwykle istotnym zabiegiem — przede wszystkim wtedy, kiedy szkodliwe mikroorganizmy rozwinęły się w niej na dobre. W dzisiejszym artykule proponujemy sztuczne oraz naturalne sposoby na rozwiązanie problemu więdnących roślin czy mało obfitych zbiorów. Sprawdź!

Z czego wynika zły stan gleby?

Nicienie, bakterie czy grzyby potrafią gromadzić się w podłożu przed długie lata. Zakażenie patogenami następuje wtedy, kiedy nie decydujesz się na płodozmian. Gdy w tej samej grządce hodujesz cały czas te same rośliny, w glebie powstają, rozwijają się i rosną w siłę szkodniki, które siłę czerpią z tego samego żywiciela. Zmiana następująca mniej więcej co 2-3 lata zapobiega namnażaniu się patogenów. Wciąż zmieniają się ,,żywiciele", czyli w tym przypadku plony.

Kiedy warto odkazić ziemię w ogrodzie?

Pierwszym powodem do niepokoju są znaczące spadki zbiorów w porównaniu do poprzedniego roku. Kolejnym jest powolne usychanie, więdnięcie roślin — z nieokreślonego powodu. Jeśli nie udało Ci się zapobiec zakażeniu gleby przez bakterie, grzyby lub nicienie to znak, że należy odkazić glebę. Dezynfekcję podłoża przeprowadza się także wówczas, gdy zakładasz ogród na gruncie, który niedawno był składowiskiem odpadów czy jałowym nieużytkiem.

Odkażanie gleby — metody chemiczne

Dezynfekcję podłoża można przeprowadzić za pomocą środków chemicznych. Dzięki nim zwalczysz nicienie, chwasty, a także grzyby glebowe, które są głównym czynnikiem różnorodnych chorób roślin. Przez te patogeny korzenie oraz podstawy łodyg gniją w ekspresowym tempie, rośliny więdną, a także rozwija się u nich zgorzele siewek. Produkty do odkażania gleby najczęściej występują w formie granulatu. Dezynfekcja za pomocą chemicznych substancji zapobiega pojawieniu się nowych pasożytów przez okres 2-3 lat.


Jak korzystać z chemicznych produktów do odkażania ziemi?

Na sam początek dokładnie przekop zainfekowane podłoże. Granulki umieść głęboko, minimum 20 centymetrów pod ziemią. Następnie bardzo obficie podlej glebę. Środki chemiczne mogą parować, a przez to uwalniać swoje substancje aktywne do atmosfery. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, dezynfekowaną grządkę warto szczelnie przykryć folią. Zdejmij ją po upływie 3 tygodni od dnia odkażania. Nowe rośliny możesz posadzić dopiero po 3 tygodniach od zabiegu oczyszczania gleby.

Metody naturalne — pomaga wysoka temperatura

Szkodliwe mikroorganizmy zwalczysz także za pomocą gorącej wody. Pamiętaj jednak, żeby nie używać wrzątku — przez niego możesz zniszczyć pożyteczną florę wytworzoną w glebie. Dlatego po ugotowaniu płynu odczekaj chwilę — temperatura wody powinna wynosić około 60 stopni Celsjusza. Najlepszy moment na odkażanie gleby tą metodą to środek lata — wtedy, kiedy jest bardzo gorąco.


Jak wykorzystać naturalną metodę do czyszczenia ziemi?

Na samym początku usuń z grządek rośliny oraz większe chwasty, które jesteś w stanie wyrwać. Następnie wyrównaj i obficie podlej ziemię. Zalej ją wodą. Później rozłóż grubą, czarną folię na całej powierzchni zainfekowanej gleby. Brzegi przyciśnij kamieniami bądź przytwierdź do podłoża specjalnymi kołkami. Grządka powinna być przykryta przez minimum 2 miesiące — pod płachtą wykiełkują chwasty, ale szybko zwiędną przez bardzo wysoką temperaturę oraz brak powietrza. W taki sposób znikną nicienie, grzyby, a także inne szkodliwe mikroorganizmy. Później usuń folię i zasil glebę kompostem czy nawozem. Następnie posiej nowe rośliny. Pamiętaj jednak, aby nie przekopywać zdezynfekowanej ziemi zbyt głęboko — jeśli ziarenka chwastów znajdą się na powierzchni, mogą ponownie wykiełkować.

Zabieg poprawiający kondycję gleby — wapnowanie

Wapnowanie to bardzo prosty zabieg, który polega na rozsianiu odpowiedniej dawki nawozu równomiernie na całej powierzchni zdrowiej ziemi. Gleby piaszczyste mają mniejszą zdolność absorbowania związków mineralnych aniżeli gleby gliniaste, dlatego nie zasilaj ich zbyt grubą warstwą produktu. Zostanie on zmarnowany, a konkretniej wchłonięty do głębokich warstw ziemi, gdzie nie sięgają korzenie. Natomiast na glebach gliniastych możesz stosować więcej nawozu. Po zasilaniu rozgrab preparat wraz z glebą. Pamiętaj! Wapnowanie może poprawić kondycję jedynie zdrowej ziemi — na przykład takiej, która została zdezynfekowana.

O czym należy pamiętać podczas wapnowania?

Zabieg warto przeprowadzić jesienią. Nie łącz go jednak z nawożeniem ani odkażaniem gleby — przez mnogość procesów zachodzących w ziemi, cześć minerałów może stać się niedostępna dla roślin.


Czego można użyć do wapnowania gleby?

Do wapnowania podłoża najlepiej sprawdzą się poniższe nawozy.

  • Produkty, które zawierają wapń oraz magnez — w proporcjach około 30 procent tlenku wapnia oraz 15 procent tlenku magnezu.
  • Preparaty zawierające mieloną kredę (wapno węglanowe) - zawiera około 45 procent tlenku wapnia.
  • Zasilacz, którego bazą są suszone glony morskie oraz inne składniki-zamienniki wykorzystywane w rolnictwie ekologicznym — zawiera 75 procent tlenku wapnia, a także magnez i szczepy bakterii, które wiążą azot z powietrza.

 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom znalazłeś odpowiedź na pytanie ,,jak należy poprawnie wykonać dezynfekcję gleby, aby pozbyć się chwastów oraz pasożytów?".

Powodzenia!

 

pixel