Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak odstraszyć kuny — sprawdzone sposoby

2019-09-10
Jak odstraszyć kuny — sprawdzone sposoby

Kuna domowa to niewielkie zwierzę, które swoim wyglądem może rozczulić niejedną osobę. Niestety, kuny posiadają także wiele irytujących nawyków mogących zakłócić Twój spokój. W dzisiejszym artykule pomożemy Ci ustalić, czy w Twoim domu zamieszkał irytujący, puszysty lokator oraz podpowiemy, jak skutecznie go przepędzić.

Jak wygląda ten gryzoń? Sylwetka kuny domowej.

Kuna to puszysty ssak z rodziny łasicowatych o długości około 50 cm — nie licząc ogona. Swoim wyglądem nieco przypomina tchórzofretkę. Jej waga sięga maksymalnie 1,8 kilograma. Kuna ma szpiczaste uszy i pyszczek zakończony różowym nosem. Zwierzę w naszym klimacie występuje w dwóch gatunkach, nieco różniących się od siebie. Chodzi o kunę domową oraz kunę leśną. Kuna domowa potrafi skakać nawet na odległość 3 m i bardzo dobrze się wspina. Posiada dużą, białą plamę na piersi, ostre zęby, a także silne łapy. Co odróżnia ją od kuny leśnej? Kuna leśna ma żółtą, nierozwidloną plamkę umieszczoną pomiędzy przednimi łapkami. Zarówno kuny domowe, jak i leśne, są aktywne zazwyczaj po zmroku — prowadzą nocny tryb życia. Rzadko możesz zobaczyć je w ciągu dnia. Jeśli w okolicy swojego domu zobaczysz kunę leśną, dajemy Ci pewność, że w szybkim czasie wróci do swojego naturalnego środowiska — lasu. Niestety, tego samego nie możemy napisać o kunie domowej. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać kunę domową. Da Ci to odpowiedź na pytanie, czy podejmować jakieś kroki, by przepędzić niechcianego lokatora, czy też poczekać, aż wyprowadzi się sam. 

Jeszcze jedna ważna rzecz - okres życia kuny domowej to 8-10 lat. Nie warto zatem czekać, aż naturalnie przyjdzie na nią kres. Zapach kuny i siane przez nią szkody potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Dlatego lepiej się jej skutecznie pozbyć. 



Kuna leśna w swoim naturalnym środowisku. 

Kuna domowa — dlaczego należy ją odstraszyć?

Zwierzę jest drapieżnikiem i poluje nie tylko na szkodniki, które mogą znaleźć się w pobliżu Twoich upraw. Żywi się również ptactwem hodowlanym (kurami, kaczkami), a także owocami. Podbiera je z niskich drzewek, pól oraz krzewów. Ptactwo domowe zdecydowanie nie jest bezpieczne w jej obecności. Kuna domowa urządza się najczęściej na poddaszu i pod maską samochodu, co może skutkować licznymi uszkodzeniami — elewacji budynku, części pojazdu, kuna także przegryza kable. Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z kuną domową, zapewne znana Ci jest sytuacja pogryzionej wygłuszki silnika pod maską samochodu. To może jedynie otwierać skalę zniszczeń, jakich może dokonać jej obecność w okolicach domu. Warto zatem zabezpieczyć dom i samochód przed tym gryzoniem, ograniczyć mu źródła pożywienia i starać się zminimalizować skalę zniszczeń. 

 

Po czym poznać, że w Twoim domu znajduje się kuna?

Jej sąsiedztwo jest po prostu nieprzyjemne — od czasu do czasu słychać zza ściany czy sufitu liczne odgłosy szurania, gryzienia oraz drapania. Zwróć uwagę na poniższe sygnały — jeśli często się powtarzają to oznacza, że masz w domu nieproszonego gościa.

  • Kuna często hałasuje — biega, przeciska się przez szczeliny i wydaje charakterystyczne piski — zwłaszcza gdy nie jest sama. Mocno słyszalne będzie to w domu jednorodzinnym. Kuna chętnie osiedla się na strychach.
  • Zwierzę bardzo brudzi — pozostawia po sobie podgniłe resztki jedzenia oraz odchody. Znajdziesz je na strychu. Jej odchody mogą być źródłem groźnych bakterii, nie powinny zbliżać się do nich zwłaszcza kobiety w ciąży. Charakterystyczny jest także mocno nieprzyjemny zapach. By go usunąć koniecznie należy pozbyć się kuny. 

Ssak także niszczy — między innymi izolację cieplną domu, kable, folię dachową. Podjada owoce leśne z ogrodowych krzaków, atakuje domowe ptaki i inne małe zwierzęta hodowlane. To kolejne szkody wokół domu, które może wyrządzić. 

3 sprawdzone sposoby na pozbycie się kuny z domu i podwórka

Jak pozbyć się kuny z domu i podwórka? Poznaj nasze trzy sprawdzone sposoby.

 

#1 Użyj preparatów zapachowych

Preparaty zapachowe ustawione we właściwych miejscach mogą skutecznie odstraszyć kuny. Niestety, gdy zwietrzeją, zwierzęta mogą wrócić. Dodatkowo należy uważać z ludzkim zapachem. Preparaty zapachowe, czy nawet kostki toaletowe będą skuteczne w zwalczaniu kun, ale tylko wtedy, jeśli nie pozostawimy na nim ludzkiego zapachu. Nagie opuszki palców to zagwarantują, więc warto mieć na rękach rękawiczki, kiedy instalujemy zapach przeciwko kunie. 

Sprawdź ofertę odstraszaczy zapachowych sklepu Rolmarket.pl »

#2 Zastosuj żywołapkę na kunę

Ustaw pułapkę na strychu i spróbuj oswoić kunę — umieść w środku pułapki jej ulubiony smakołyk (owoce, jajko, chleb z miodem). Gdy pokarm będzie regularnie znikał, odblokuj mechanizm. Żywołapki to dobry sposób na kuny domowe. Umożliwiają schwytanie zwierzęcia, wykluczają natomiast zabicie kuny, więc są rozwiązaniem humanitarnym. Możesz wówczas pozbyć się kuny, zwracając jej wolność w rozsądnym miejscu. Kuny cechują się płochliwością, więc jeśli chcesz pozbyć się kuny domowej i sprawić, że nie pojawi się po kilku dniach na strychu domu - wypuść ją w lesie, daleko od domu. Najpewniej szybko ucieknie. Jeśli nie, odczekaj kilka minut. 



Żywołapka

Bardzo duża pułapka na lisy, wydry, kuny, koty, – dwustronna żywołapka malowana M6

#3 Skorzystaj z odstraszacza na kuny

Odstraszacz na kuny emituje nieprzyjemne dla niej dźwięki — między innymi odgłosy borsuka. Istnieje również elektryczny pastuch o niewielkim napięciu elektrycznym, który daje zwierzętom do zrozumienia, że nie są mile widziane w Twoim domostwie. Możesz ustawić go w przypuszczalnym miejscu bytowania kuny. Zwierząt tego typu czasem nie da się raz na zawsze przegonić takimi metodami, ale to jeden ze sposobów, które warto wypróbować. 

 

Sprawdź odstraszacze w atrakcyjnych cenach na Rolmarket.pl »

Naturalny sposób na odstraszenie kuny — plektrantus psi

Plektrantus psi to roślina, której zapach jest bardzo przyjemny dla człowieka, ale odstraszający wiele zwierząt, w tym kuny. Jest byliną z rodziny jasnotowatych — wydziela ziołowy zapach nieco przypominający oregano. Posiada fioletowoniebieskie kwiaty oraz srebrzystozielone liście. Dobrze czuje się na słonecznych i półcienistych stanowiskach z żyzną, luźną ziemią. Jej zapach jest skutecznym sposobem na odstraszenie kun. Warto wiedzieć, że domowe sposoby na kuny - a takim jest sadzenie rośliny - są bezpieczne i ekologiczne. Jeśli szukasz odpowiedzi na to, jak pozbyć się kuny z ogrodu - jest to gotowy sposób. Kuna w ogrodzie to często duże szkody. Atakuje tam inne zwierzęta, zwłaszcza domowe, niszczy krzewy, podjadając owoce. W nieprzyjemnym zapachu (nieprzyjemnym dla kuny) plekrantusa, jest sposób na to, jak pozbyć się kun z ogrodu. Czasem nie tylko ich, ale również innych drapieżników. 

Zabezpiecz swój dach przed kunami

Kuna pojawia się tam, gdzie jej wygodni i komfortowo. I tam, gdzie znajdzie jedzenie. Gdy uda Ci się przepędzić kuny, nie pozwól, aby wróciły pod Twój dach. Zabezpiecz go, korzystając z naszych porad. Warto dokładnie uszczelnić poddasze, zabezpieczyć otwory wentylacyjne, by nie mogła budować swojej kryjówki. 

 

#1 Umieść kratki stalowe na otworach wentylacyjnych lub na poddaszu, pod jego pokryciem. Możesz wybrać także metalowe taśmy perforowane. Na poddaszu warto zwrócić na to szczególną uwagę, bo to ulubione miejsca kuny. 

#2 Jak wypłoszyć kunę z dachu? Gęste kratki zamontuj także w dachówkach oraz kominkach wentylacyjnych.

#3 Zabezpieczenia umieść również wzdłuż szczeliny kalenicowej. W razie potrzeby skontaktuj się z fachowcem zajmującym się budową oraz zabezpieczaniem dachów i budynków.

Podsumowanie

Kuna domowa może być nieprzyjemnym gościem w Twoim domu. Aby skutecznie się jej pozbyć, zastosuj powyższe wskazówki i skorzystaj z produktów oferowanych w sklepie Rolmarket.pl. Życzymy powodzenia!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel