Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak pielęgnować rośliny pokojowe?

2019-12-10
Jak pielęgnować rośliny pokojowe?

Pielęgnacja roślin pokojowych, zwłaszcza zimą, rządzi się swoimi prawami. W dzisiejszym artykule spróbujemy je przybliżyć, abyś mógł cieszyć się pięknymi kwiatami w domu, nawet podczas jesienno-zimowej pluchy. Zapraszamy do lektury!

Kwiaty doniczkowe potrzebują dużej ilości światła


Podczas trwania jesieni czy zimy mamy ograniczony dostęp do światła słonecznego — podobnie jak ludzie, rośliny także odczuwają jego brak. Najbardziej daje się to we znaki kwiatom pokojowym o jasnych i pstrych liściach. Niedobór światła może prowadzić do zwiotczenia łodyg, rozrzedzenia czy opadania liści, a nawet obumarcia całej rośliny. Dostęp do promieni UV utrudnia kwiatom także zalegający na nich kurz. Co więc zrobić, aby rośliny doniczkowe zdrowo rosły nawet podczas wyjątkowo krótkich dni?

Przenieś wszystkie rośliny jak najbliżej źródła światła — na parapet okienny, który wychodzi na wschód bądź południe. Staraj się nie zasłaniać okien ciemnymi zasłonami czy grubymi firanami w ciągu dnia. Regularnie myj swoje kwiaty doniczkowe z kurzu oraz pyłu osadzającego się na liściach. W tym celu delikatnie zmocz ściereczkę lub gąbkę i wycieraj rośliny o dużych gabarytach liść po liściu. Jeśli posiadasz mniejsze egzemplarze, możesz przenieść je do łazienki — a tam zmocz je letnią wodą ze słuchawki prysznicowej. Kwiaty doniczkowe, które są pokryte włoskami czyść za pomocą pędzla, aby ich nie zniszczyć. Możesz także sztucznie doświetlać swoje rośliny za pomocą lamp sodowych, fluorescencyjnych oraz rtęciowych.

Kwiaty doniczkowe i temperatura otoczenia

Okazuje się, że rośliny pokojowe w okresie zimowym potrzebują zupełnie innej temperatury otoczenia niż ludzie - o wiele niższej, w której człowiek nie potrafiłby funkcjonować. Dlatego na czas zimy przenieś wszystkie swoje rośliny do chłodnego pokoju lub przedsionka. Jeśli jednak chcesz cieszyć się ich widokiem cały rok, pozostaw je na parapecie okiennym bądź blisko okna. Pamiętaj także o tym, aby nie ustawiać kwiatków blisko kaloryfera ani nie narażać ich na działanie mroźnego wiatru - nagłe skoki temperatur nie służą roślinom doniczkowym. Dlatego w trakcie wietrzenia pokoju przenieś kwiaty z parapetu w inne miejsce.

 

Rośliny doniczkowe a wilgotność powietrza

Rośliny przebywające w pomieszczeniach nie przepadają za suchym powietrzem. Dlatego w trakcie okresu grzewczego szczególnie zadbaj o wilgotność powietrza. W tym celu możesz zastosować elektryczne nawilżacze powietrza lub posłużyć się wilgotnym ręcznikiem rozwieszonym na całej szerokości grzejnika. Dobrym pomysłem jest również wypełnienie podstawki drobnymi kamyczkami, a następnie wodą. Gdy postawisz na niej doniczkę, wokół niej wytworzy się para wodna, która podniesie wilgotność powietrza.

Podlewanie roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowym

Podczas trwania jesieni czy też zimy, rośliny nie potrzebują zbyt dużej ilości wody. Co więcej, jej nadmiar może być dla nich bardzo szkodliwy. Ogranicz więc podlewanie. Sprawdzaj co jakiś czas, czy podłoże w doniczkach jest suche. Roślinę podlewaj mniej więcej raz na dwa tygodnie. Zapamiętaj: im niższa temperatura otoczenia, tym rzadsze podlewanie.

 

Nawożenie roślin doniczkowych zimą

Wielu ogrodników pewnie wie, że roślin doniczkowych nie należy nawozić w okresie jesienno-zimowym. Wyjątkiem od tej reguły są gatunki kwitnące w zimie. Zasilanie nie powinno być aż tak intensywne jak latem czy wiosną. Stosuj więc niewielkie dawki takich produktów jak nawozy płynne oraz nawowy o przedłużonym działaniu. Konkretne dawki dostosuj do właściwego zapotrzebowania pokarmowego uprawianych roślin. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zasilania roślin doniczkowych, przeczytaj nasz poprzedni artykuł pod tytułem JAK NAWOZIĆ ROŚLINY DONICZKOWE?

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w okresie zimowym? Podsumowanie

Sezon jesienno-zimowy nie sprzyja kwiatom doniczkowym - ich korzenie, podłoże oraz liście są narażone na niekorzystne warunki panujące w Twoim otoczeniu. Na pogorszenie kondycji kwiatów wpływają takie czynniki jak mała ilość światła, wysoka temperatura pokojowa (wynosząca powyżej 18 lub nawet 20 stopni Celsjusza), a co za tym idzie - suche powietrze. W tym trudnym czasie powinieneś szczególnie dbać o swoje kwiaty. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom Twoje rośliny zawsze będą piękne. Czytaj regularnie naszego bloga - regularnie publikujemy na nim przydatne wskazówki dla ogrodników.

 

pixel