Jak poprawnie położyć agrowłókninę pod tuje?

Piękny zimozielony żywopłot z tuj, który nie wymaga zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych, to marzenie niejednego właściciela przydomowego ogrodu. Jednym ze sposobów na zmniejszenie ilości czasu poświęcanego na pielęgnację tych roślin, jest ułożenie agrowłókniny. Zobaczmy, jak poprawnie ułożyć agrowłókninę pod tuje.
Agrowłóknina – co to jest?
Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie wyjaśnimy czym jest agrowłóknina. Otóż jest to specjalna tkanina ściółkująca, która ma szereg istotnych zalet. Przede wszystkim pomaga walczyć z chwastami bez konieczności stosowania herbicydów. Ponadto wspiera gospodarkę wodną, gdyż agrowłóknina przepuszcza wodę deszczową, a jednocześnie zapobiega szybszemu odparowywaniu gruntu wokół krzewów. Dzięki przepuszczalności można przez nią podawać nawozy płynne, które dotrą do mocnej bryły korzeniowej rośliny. Mocna bryła jest bowiem kolejnym pozytywnym efektem stosowania agrowłókniny, który wynika z tego, że ziemia pokryta agrowłókniną ma wyższą temperaturę, co sprzyja rozwojowi korzeni. Agrowłókniny są dostępne w rolkach o różnej długości i szerokości. Dla ułatwienia i usprawnienia pracy przy układaniu agrowłókniny najlepiej kupić agrowłókninę jak najlepiej dopasowaną do szerokości miejsca, w którym będzie ona układana. W przypadku żywopłotów z tuj najlepiej sprawdza się agrowłóknina o szerokości 80 cm, którą wystarczy dociąć na żądaną długość.
Kiedy można kłaść agrowłókninę?
Agrowłóknina to materiał, który można układać zarówno przed sadzeniem tuj, jak i pomiędzy już rosnącymi krzewami. Inaczej jednak należy wówczas nacinać tkaninę i nieco inaczej ją mocować. W przypadku układania agrowłókniny przed sadzeniem roślin, należy najpierw rozłożyć tkaninę, a dopiero potem w miejscach sadzenia roślin, naciąć ją nożem. Nacięcie powinno mieć kształt X lub V, co pozwoli łatwo rozchylić brzegi agrowłókniny i posadzić tuję. Jeśli układamy agrowłókninę pomiędzy już rosnącymi roślinami, to powinniśmy naciąć ją od brzegu do połowy szerokości w miejscu, w którym rośnie tuja. Aby prawidłowo rozmieścić nacięcia należy rozwinąć agrowłókninę równolegle do szpaleru tuj, pod którymi ma zostać ona ułożona i wykonać nacięcia we wszystkich miejscach, w którym rosną krzewy. Następnie należy nasunąć ją na rośliny w taki sposób, żeby nacięcie doszło do pnia, a potem przymocować dokładnie nacięte brzegi do podłoża.

Jak przygotować grunt przed ułożeniem agrowłókniny?
Niezależnie od tego, czy będziemy układać agrowłókninę pomiędzy istniejącymi roślinami czy przed ich sadzeniem, należy odpowiednio przygotować grunt. W tym celu trzeba usunąć całą darń i wszystkie rosnące tam chwasty oraz inne niepożądane rośliny, a następnie należy wyrównać powierzchnię. Jeśli nie zostanie ona właściwie wyrównana, to agrowłóknina nie będzie dobrze przylegać do podłoża. Może to ułatwić chwastom ekspansję i zniweczyć nasze starania dotyczące ochrony terenu, na którym rosną tuje, lub wymusić częstsze wbijanie kołków mocujących.
Jak przymocować agrowłókninę?
Po ułożeniu agrowłókninę należy przymocować. Jest to konieczne, gdyż jest ona tkaniną lekką, a zatem podmuchy wiatru mogą ją podnosić i zawijać, co negatywnie wpływa na jej skuteczność w walce z chwastami. Do mocowania agrowłókniny najlepiej nadają się specjalne plastikowe kołki mocujące, zwane również szpilkami lub kotwami. W sklepach dostępne są różne rodzaje kotew, różniące się od siebie przede wszystkim długością. Wybór jest zależny od tego, na jakim gruncie układamy agrowłókninę. Im lżejsza gleba, tym dłuższa powinna być kotwa, by mocno przytrzymała agrowłókninę. Kołki do mocowania agrowłókniny powinny być wbijane co ok. 0,5-1m. Zawsze należy zacząć od narożników, bo to one są najbardziej narażone na podmuchy wiatru oraz miejsc, w którym są nacięcia, jeśli agrowłóknina była układana wokół rosnącej już rośliny. Najlepiej by było, gdyby oba narożniki nacięcia przymocować jedną szpilką dzięki czemu można uniknąć powstania nieszczelności. Kotwy są najczęściej czarne i mają płaskie łebki, dzięki czemu nie rzucają się one w oczy i łatwo można je zamaskować, szczególnie jeśli agrowłóknina będzie przykryta korą lub innymi elementami ozdobnymi.

Co położyć na agrowłókninie?
Agrowłóknina położona wokół rosnących tuj jest bardzo praktyczna, ale nie zawsze jej wygląd jest zgodny z naszymi wymaganiami estetycznymi. Nie ma jednak żadnych przeszkód, by pokryć ją jakimś innym materiałem ozdobnym. Do posypania agrowłókniny najczęściej wybierana jest kora, zrębki albo kamienie ozdobne. W zależności od tego, czym będziemy chcieli przykryć agrowłókninę, możemy wybrać jej kolor. Agrowłókniny występują bowiem w kilku kolorach, najczęściej czarnym, brązowym i białym. Wybór koloru nie ma wpływu na właściwości agrowłókniny, a jedynie na późniejsze wrażenia estetyczne. Im lepiej dobierzemy jej kolor do barwy materiału, którym ma być pokryta, tym mniej będzie się ona rzucać w oczy. Jeśli zatem chcemy pokryć agrowłókninę korą, to lepszy będzie materiał w kolorze brązowym lub czarnym. Jeśli jednak wybieramy pokrycie ozdobnymi kamieniami w odcieniach szaro-białych, to ładniej będą się one prezentować na agrowłókninie w kolorze białym. Przy posypywaniu agrowłókniny kamieniami, zwłaszcza grysem, który ma dość ostre krawędzie, należy uważać, żeby nie poprzecinały one powierzchni tkaniny.
Jak naprawiać uszkodzenia?
Dokładne stosowanie się do instrukcji prawidłowego układania agrowłókniny pod tujami pozwala mieć niemal pewność, że spełni ona swoją funkcję, czyli będzie zapobiegać wyrastaniu chwastów. Zawsze jednak mogą zdarzyć się sytuacje niespodziewane, gdy jakiś fragment agrowłókniny ulegnie uszkodzeniu. Wówczas można usunąć uszkodzony fragment tkaniny i zastąpić ją nowym lub ułożyć w tym miejscu drugą warstwę tkaniny. Niezależnie od wyboru rozwiązania należy pamiętać o dokładnym przymocowaniu narożników szpilkami, aby zapobiec kolejnym uszkodzeniom. Jak widać ułożenie agrowłókniny ściółkującej pod tujami nie jest zadaniem szczególnie trudnym i nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Przestrzeganie opisanych powyżej zasad jest jednak istotne, jeśli chcemy mieć ładny żywopłot z tuj, pod którym nie rosną żadne niechciane chwasty. Im dokładniej zostanie ułożona agrowłóknina, tym dłużej będzie spełniać swoją rolę i tym mniej pracy będzie wymagała od nas pielęgnacja żywopłotu.